یزدفردا"برای اولین بار در شهرستان اشکذر خانه هایی  با سبک معماری سنتی توسط برخی از ساکنان این منطقه که به مزیت و ویژگی معماری سنتی نسبت به معماری جدید پی برده بودند ساخته شد.

به گزارش واحد دریافت پایگاه خبری یزدفردا "مسئول نمایندگی این اداره کل در شهرستان اشکذر عنوان کرد: معماری هر منطقه برگرفته از شرایط اقلیمی آن منطقه بوده و یزد نیز با توجه به شرایط آب و هوایی کویری، در گذشته، دارای معماری خاص خود بوده است.

سیدمحمدجعفر میرجلیلی افزود: از ویژگیهای معماری سنتی یزد می توان به وجود عناصر  بادگیر، تالار، نارنجستان، حوضخانه، اتاق های سه دری و پنج دری و ... اشاره کرد که وجود این عناصر در کنار هم علاوه بر ایجاد شرایط مناسب برای تمامی فصول باعث القای حس آرامش و نشاط در بین ساکنین خانه می شود که متاسفانه این سبک معماری تحت تاثیر عوامل متعدد به چالش کشیده شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا یکی از وظایف ادارات میراث فرهنگی احیای معماری سنتی و بازسازی منازل مسکونی تخریب شده و دارای ارزش سنتی و همچنین ترویج فرهنگ پاسداری از میراث گذشتگان و آثار معماری  ایرانی ـ اسلامی می باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: با اجرای برناهه های متعدد فرهنگی و طرح و بیان ویژگیهای معماری سنتی و تعامل و همکاری و همفکری با ساکنین بافت تاریخی می توان به بازسازی و احیای معماری سنتی همت گمارد به طوریکه این روند در شهرستان اشکذر آغار و از نتایج آن ساخت خانه های مدرن متعدد به سبک سنتی از قبیل خانه علوی نسب، غلامی ، پور رضوی و ... است.

میرجلیلی ضمن تشکر از احیا کنندگان معماری سنتی به ویژه معماران و استاد کاران این عرصه، آمادگی این نمایندگی را در جهت حمایت بیشتر از اجرای این گونه طرحهای سنتی در بافتهای تاریخی اعلام نمود .

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا