مدیر مؤسسه سبک زندگی آل یاسین در گفتگو با یزدفردا به شائبه های مطرح شده مدیر سازمان فرهنگی شهرداری یزد پاسخ داد(متن کامل گفتگو)«فکر بسته» و شانتاژهای سیاسی است که نمیگذارد صدها استاد فرهیخته یزدی که در شهرها و کشورهای دیگر مشغول فعالیت اند به یزد بیایند و تجربه های خویش را از مردم محترم یزد دریغ نمایند.

پس از استعفای ناگهانی دشتی مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد و نامه نگاری های وی در ارتباط ا این موضوع به استاندار و شهردار یزد ، شائبه های فراوانی در نحوه همکاری موسسه آل یاسین با این سازمان در افکار عمومی یزد بوجود آمد ، آنچه دشتی مدعی آن بود خبر از اتفاقات ناخوشی در فضای فرهنگی استان می داد در همین راستا  "پایگاه خبری یزدفردا "در گفتگویی اختصاصی با "حجت الاسلام حمید فلاحتی مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین "در جهت روشن شدن موضوع انجام شده است که در ادامه حاصل این گفتگو تقدیم مخاطبان فردایی می شود .

یزد فردا : در ابتدا نحوه آغاز همکاری تان با سازمان فرهنگی ، ورزشی شهرداری را توضیح دهید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :

یزدی ها  با دوراندیشی طی اقدامی ابتکاری، شورای توسعة فرهنگی استان را در سال 1394 با حضور امام جمعه و نمایندة محترم ولی فقیه در استان یزد و شخصیتهای برجستة فرهنگی تشکیل دادند.

این شورا بعد از چندین جلسه بحث و گفتگو، پیشنهاد داد تا طرحی عملیاتی برای ارتقاء فرهنگ دینی و اجتماعی استان تهیه و ارائه نماید. این طرح بعد از بررسیهای لازم در شورا به تصویب رسید و از" مؤسسه آل یاسین "خواسته شد تا فاز اول آن را در سال 1395 به اجرا گذارد.

همچنین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد به عنوان سازمان مجری مشخص گردیدو موسسه آل یاسین  با این سازمان همکارشد.

یزدفردا :هدف کلی این طرح چه بود؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :طرح مزبور دارای دو هدف اصلی بود؛

هدف اول تربیت نیروی کارآمد و تأثیرگذار که بتواند مسائل فرهنگی یزد را به صورت خودکفا ادامه دهد

هدف دوم کاهش آسیبهای اجتماعی و فرهنگی یزد.

یزدفردا "اینکه گفته شده پیشنهاد استاندار بوده است درست است یا نه؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی : ورود مؤسسة آل یاسین به برنامه های فرهنگی یزد به عنوان «مأموریت شورای توسعة فرهنگی» استان یزد بوده نه «پیشنهاد شخصی استاندار یا شخص دیگری». (مستندات در دفتر استانداری موجود است).

یزد فردا : پس از درخواست شورای توسعه فرهنگی استان از موسسه شما آیا جلساتی با مسئولین شهرداری در ارتباط با این طرح داشته اید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :بله ، برنامه مصوب شورای توسعة فرهنگی استان در جلسه ای (25/ 2/ 95) با حضور استاندار محترم، شهردار محترم، مدیر عامل محترم سازمان فرهنگی ورزشی و رئیس مؤسسه آل یاسین مطرح و بنا شد سازمان فرهنگی ورزشی این برنامه را به صورت کامل و دقیق اجرا کند.

مهندس عظیمی زاده شهردار محترم یزد در آن جلسه خطاب به مدیرعامل محترم سازمان این گونه گفتند: «این برنامه به نظر من کامل و جامع است و باید بعینه اجرا گردد.»

سؤال ما این است اگر برنامه مزبور اشکال داشت چرا در آن جلسه پذیرفته شد؟ و اگر بیهیچ ایرادی پذیرفته شد چرا اجرا نشد؟ البته سؤالهای دیگری هم هست؛

یزد فردا : پس از جلسه شما با مسئولین شهرداری در طی اجرای طرح با چه مشکلاتی روبرو شدید ؟

 حجت الاسلام حمید فلاحتی :در برگزاری جلسات مشکلات زیادی پیش آمد، از جمله: 

بعد از پذیرش و شروع فاز اول، در بعضی جلسات حتی بلندگو هم وجود نداشت! 

در برخی جلسات امکانات اولیه آموزشی وجود نداشت! 

رابط فرهنگی نبود ،

جلسات در مکان مناسب برگزار نمی شد به گونه ای که برخی از جلسات که در آن صدها نفر شرکت میکردند جایی برای نشستن نبود و صندلی هم وجود نداشت و مراجعه کنندگان ناراضی میشدند. حتی در برخی جلسات مخاطبین توجیه نشده بودند،  مکان مناسب برای اسکان اساتید فراهم نبود،   حتی یک مورد تبلیغات محیطی در شهر وجود نداشت!  و چندین مشکل دیگر در این مسیر بوجود آمد که از حوصله بحث خارج است .

این مسائل حاکی از یک چیز است و آن این که از اول بنا بر همکاری نبود.

یزدفردا :انتظارتان از مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری چه بود؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :شایسته یک مدیر عامل سالم و قدرتمند این بود  که اینگونه  برخورد نکند. اگر او با چیزی مخالف باشد به صورت مستدل آن را نمی پذیرد نه اینکه آن را قبول کند و سپس تا پایان در کار خلل ایجاد کند.

 یزدفردا :راجع به فعالیت هایی که نزدیک به چند صد مورد در ماه های رمضان و محرم انجام شده و مدیر عامل سازمان با آن مخالف بوده اند کمی توضیح دهید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :مؤسسه آل یاسین در سه برهة زمانی شامل قبل از ماه رمضان، ماه رمضان و دهة اول محرم جمعاً 19روز در یزد برنامه اجرا کرده است، این برنامه ها جمعاً حدود 130 کارگاه آموزشی بوده است،

میانگین افراد شرکت کننده در هر کارگاه 100 نفر بوده است و گاهی تا 400 نفر شرکت کننده وجود داشت. انتخاب ماه رمضان و دهة اول محرم هم بدین دلیل بود که شرایط روحی مردم برای پذیرش مسائل دینی مهیاست و همچنین زمینه ای مناسب برای برگزاری دوره تربیت مربی فراهم می شد.

 پس از این طرح و برنامه آیا مجدادا با مسئولین جلساتی جهت پیگیری کاستی ها داشته اید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :باید بگویم ،

 به دلیل بروز مشکلات فراوانی که توسط سازمان فرهنگی ورزشی در مسیر اجرای برنامه پیش آمد، جلسه ای با حضور استاندار محترم، شهردار محترم، مدیر عامل محترم سازمان و اساتید اعزامی (9/ 4/ 95) در دفتر استاندار تشکیل شد.

جناب شهردار محترم با صدای بلند، مدیر عامل محترم را مورد عتاب و خطاب قرار دادند که چرا شرایط مناسب فراهم نشده است؟ و مدیر عامل محترم هم رسماً عذرخواهی کردند. سوال این است که چرا بعد از آن، مشکلات ادامه یافت و حتی بیشتر هم شد.

یزد فردا : اساسا ضرورت انجام این فعالیت ها چیست ؟ و در خصوص ادعای برخی دوستان مبنی بر مناسب بودن فضای فرهنگی یزد و موثر بودن اقدامات فرهنگی سازمان قبل از همکاری با موسسه شما و  عدم نیاز به اجرای چنین طرح های پر هزینه ای چه پاسخی دارید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :همه میدانند که آسیب های اجتماعی در کشور از مسائل مهم به شمار میآید؛ به گونه ای که مقام معظم رهبری(حفظه الله) اخیراً هشدارهای جدی نسبت به آن دادهاند. استان یزد هم از این مسأله مستثنی نیست.

حال سؤال این است که اگر برنامه های فرهنگی که توسط سازمان فرهنگی ورزشی در یزد اجرا شده بود، مؤثر بود پس چرا اعتیاد در یزد افزایش یافته است؟ چرا طلاق در یزد رشد فزایندهای یافته است؟ چرا خیانت در یزد پدید آمده است؟

چرا ماهواره در یزد رشدی افزون یافته است؟ و چرا و چرا و چرا؟

اساساً فلسفة تصویب برنامه فرهنگی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین در شورای توسعة فرهنگی استان، رشد آسیبهای اجتماعی در یزد و ضعف کارآمدی برنامه های سازمان فرهنگی، ورزشی، علی الخصوص اقدامات سازمان فرهنگی ورزشی بود.

یزد فردا : آیا مردمی که در جلسات شما شرکت کرده اند هم همین نظرات را داشته اند یا اساسا طرح نظر سنجی از حاضرین بوده است ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :خوشبختانه اساتید اعزامی از شرکت کنندگان به صورت کتبی نظرخواهی کرده اند و همگان دو چیز را اظهار داشته اند؛ یکی رضایت کامل از کلاسها (بیش از 95درصد) و دوم گلایه از رشد آسیب های اجتماعی در یزد. (مستندات موجود است)

یزد فردا : مردم چه نکاتی را باید در مورد موسسه شما بدانند ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :دربارة مؤسسة سبک زندگی آل یاسین نکاتی قابل ذکر است؛

اولاً برنامه های کلان مؤسسه با دفتر مقام معظم رهبری(حفظه الله) هماهنگ می شود، ثانیاً این مؤسسه در سطح کشور به صورت گسترده فعالیت میکند،

ثالثاً مؤسسه از هیچ سازمانی بودجه دریافت نمیکند و ردیف بودجه هم ندارد و به صورت خودگردان اداره میشود، رابعاً اساتید مؤسسه به لحاظ علمی دارای تحصیلات عالی حوزوی و نیز دانشگاهی در رشته های روانشناسی و علوم تربیتی میباشند.

سؤال این است که اگر استادی با چنین شرایط به صورت پروازی برای برگزاری کارگاه به یزد بیاید هزینه آن چقدر است؟ (آنگونه که مدیرعامل محترم سازمان فرهنگی ورزشی اظهار میداشتند برای اساتید پروازی خود، روزانه حداقل یک میلیون تومان میباشد).

 

یزد فردا : پس از این کش و قوس ها آیا با مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد نشست دو جانبه ای داشته اید ؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :بله ،  مدیر عامل محترم سازمان به همراه دو نفر مورخ 1/ 6/ 95 به صورت ناگهانی رنج سفر به قم و مؤسسه را به جان خریدند و در آن جلسه سه ساعته در صدد توجیه و دلجویی مدیران مؤسسه برآمدند و از آنان خواست که از استاندار محترم خواسته شود که از حضور ایشان در این سمت حمایت جدی شود.

یزدفردا :شما این درخواست را انجام دادید؟

حجت الاسلام حمید فلاحتی :اعتقاد اینجانب این است که از هر اقدامی برای ماندن یا نماندن مدیری اجتناب ورزم؛ زیرا این کار را درست نمیدانم و به اینجانب هم ارتباطی ندارد و تاکنون گامی به این منظور برنداشته ایم.

یزدفردا :قبل از گفتگو مسائلی پیرامون انتصاب مدیران فرهنگی بیان نمودید میشود بیشتر توضیح دهید :

حجت الاسلام حمید فلاحتی :من سئوال شما را با طرح چند سئوال جواب می دهم .آیا کسی که سکاندار حفظ فرهنگ دینی و اجتماعی مردم یزد است نباید دین شناس و فرهنگ شناس باشد؟ آیا لازم نیست درس دین خوانده باشد و مدیریت فرهنگی را از اساتید خبره فرا گرفته باشد؟ چگونه است که حتی مکانیکی ماشین هم تخصص می خواهد اما مسأله دین، فرهنگ و مدیریت فرهنگی تخصص لازم ندارد؟ چرا مسأله دین تا این اندازه سبک گرفته میشود؟

 

یزد فردا : از مؤسسه سبک زندگی آل یاسین به عنوان مؤسسه پایتخت نشین یاد میکنند. در این خصوص چه توضیحی دارید ؟

 حجت الاسلام حمید فلاحتی :اولاً مگر در یزد از اساتید و مداحان از تهران یا قم یا مشهد دعوت نمی شود و بنرهای آن با افتخار در شهر نصب نمیگردد؟

ثانیاً محل فعالیت مؤسسه آل یاسین در قم است،

ثالثاً همین «فکر بسته» و شانتاژهای سیاسی است که نمیگذارد صدها استاد فرهیخته یزدی که در شهرها و کشورهای دیگر مشغول فعالیت اند به یزد بیایند و تجربه های خویش را  از مردم محترم یزد دریغ نمایند.

یزد فردا : گفته اند مؤسسه آل یاسین قرارداد میلیاردی با سازمان فرهنگی ورزشی یزد دارد. نظر شما در این خصوص چیست آیا چنین قرار دادی وجود دارد ؟

 حجت الاسلام حمید فلاحتی :اولاً هیچ قراردادی وجود ندارد و هر کس اینگونه بگوید یا بنویسد قابل پیگرد قانونی است،

ثانیاً مجموعة برآورد مالی مؤسسه برای دوازده برنامه کلان فرهنگی به اندازه  ساخت یک پل هم نمی شود، ثالثاً آیا امور عمرانی مهمتر است یا امور فرهنگی؟

همه در حرف میگویند فرهنگ ولی نگاهها به فرهنگ کاملاً بسته است. علت آن این است که «خیابان و پل دیده میشود اما فرهنگ دیده نمیشود». تا این نگاه در یزد باشد، یزد رشد فرهنگی و دینی لازم را نخواهد داشت و باید منتظر روزهای اسفبارتری بود.

یزد فردا : ارزیابی شما دررابطه با مدیریت فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری چیست؟