جزییات زلزله 6 ریشتری در خراسانگروه حوادث: زمین‌لرزه ٦ ریشتری در ساعت 10:39 امروز بخش‌های از خراسان رضوی را لرزاند و طبق گفته معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر این زلزله تاکنون 2 کشته و 7 مصدوم داشته است.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، اقدامات اورژانسی انجام شده در پی بروز زلزله در بخش‌هایی از خراسان رضوی را تشریح کرد. دکتر پیرحسین کولیوند درباره آخرین جزئیات زلزله امروز خراسان رضوی گفت: 15 دستگاه آمبولانس و پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه زلزله اعزام شده است.وی افزود: بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت در استان به صورت آماده باش هستند.کولیوند گفت: طبق آخرین اطلاعات به دست آمده و بررسی‌های انجام شده، روستای دوبرقلعه بیش از 80 درصد آسیب دیده است.وی گفت: اورژانس‌های مشهد، گناباد و تربت حیدریه بصورت آماده باش هستند.کولیوند افزود: فعلا آماری از تعداد مصدومین در دست نیست. بالگرد و آمبولانس‌های اورژانس در حال بررسی در مناطق زلزله‌زده هستند.
 
ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری در مناطق امن
 
دکتر سیدامیرمحسن ضیایی، رییس جمعیت هلال احمر در برقراری ارتباط ویدئو کنفرانسی با مدیرعامل خراسان رضوی جهت بهره‌گیری از تمام امکانات و نیروهای عملیاتی برای امدادرسانی حداکثری به مردم، دستور داد.وی همچنین تاکید کرد که جمعیت هلال احمر از آمادگی کامل جهت پاسخگویی به زلزله اخیر برخوردار است و حضور نیروهای واکنش سریع حاکی از توان این جمعیت در پاسخگویی مناسب به این حادثه است.ضیایی تاکید کرد: اردوگاه اسکان اضطراری در مناطق امن حول منطقه حادثه دیده جهت آرامش بیشتر مردم ایجاد می‌شود.
 
به دنبال وقوع زلزله 6 ریشتری در استان خراسان رضوی؛ نخستین جلسه اضطراری رسیدگی به وضعیت منطقه زلزله‌زده؛ ساعت 11:30 با حضور دکتر ضیائی؛ رئیس جمعیت هلال‌احمر در محل ستاد مرکزی بحران جمعیت برگزار شد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، این جلسه با حضور مصطفی محمدیون، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات در محل ستاد مرکزی بحران جمعیت برگزار شد و هم‌اکنون دبیرکل جمعیت و رئیس سازمان امداد و نجات به مشهد اعزام شدند.معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به گزارش‌های اولیه دریافتی از مناطق زلزله‌زده، اعلام کرد که به نظر می‌رسد این زمین لرزه خسارات زیادی نداشته باشد.
 
مرتضی اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی گفت: عوامل اجرایی، امدادی، خدماتی و انتظامی از هلال‌احمر، اورژانس، ستاد بحران، فرمانداری و... به مناطق زلزله‌زده اعزام شده و تمامی دستگاه‌ها در آماده باش هستند. همچنین جلسه ستاد بحران نیز تشکیل شده و وضعیت مناطق زلزله زده لحظه به لحظه رصد می‌شود.معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به گزارش‌های اولیه از مناطق زلزله‌زده گفت: به نظر می‌رسد که تخریب‌های ناشی از این زمین لرزه زیاد نباشد و ما امیدواریم که این حادثه با کمترین خسارات به اتمام برسد؛ اما برای اظهارنظر نهایی باید منتظر گزارش‌های تکمیلی تیم‌های ارزیاب باشیم.اکبرپور درباره تعداد مصدومان و جانباختگان این زمین‌لرزه نیز گفت: برای اعلام آمار قطعی، باید بررسی‌های نهایی انجام شود اما آنچه که از سوی هلال‌احمر اعلام شده، مرگ یک تن و مصدومیت چهار تن است.
 
ثبت 15 پس‌لرزه در خراسان رضوی تا این لحظه
 
 معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر گفت: تا کنون ١٥ پس لرزه در مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی ثبت شده که بزرگترین آن ٤.٧ ریشتر بوده است.شاهین فتحی گفت: مناطق آسیب دیده از زلزله در شهرستان سرخس شامل چهار روستای چلاته منار، چلاته حاجی کار، خارزار و چارمزار می‌شود.وی همچنین تاکید کرد: در طرح عملیاتی شعب که پیش از این در سازمان امداد و نجات تهیه شده بود، تمام نیازهای امدادی منطقه برآورد شده و مشکل خاصی در ارایه خدمات امدادی وجود ندارد.
 
خسارات زیادی گزارش نشده است
 
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: در حال حاضر شرایط مردم در فریمان عادی است و تا کنون خسارات زیادی گزارش نشده است.رشیدیان در خصوص آخرین وضعیت مناطقی از خراسان رضوی که زلزله صبح امروز در آنها احساس شده بود، به صورت تلفنی در شبکه خبر گفت: در منطقه شاهان و گرماب ریزش ساختمان اتفاق افتاد و یک نفر زیر آوار ماند اما توسط نیروهای امدادی خارج و به بیمارستان فریمان اعزام شد. همچنین در سنگ در و قلندرآباد نیز خسارت‌های جزئی داشتیم. اکیپ‌ها نیز هنوز خبر دقیقی نداده‌اند.وی افزود: هلی‌کوپتر هلال احمر در حال حاضر در منطقه مشغول گشت و ارزیابی خسارت‌های احتمالی است. تیم‌های ارزیابی نیز از مشهد، فریمان، تربت جام و سرخس نیز به منطقه اعزام شده‌اند. تمامی نیروها و امکانات از سوی ارتش، سپاه، اورژانس، شهرداری‌ها، هلال احمر و ... نیز آماده کمک رسانی هستند.
 
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: در حال حاضر شرایط مردم در فریمان عادی است.
 
در مجموع می‌توان گفت که تا الان خسارت زیادی گزارش نشده است. سپیدسنگ که به عنوان کانون اصلی زمین لرزه اعلام شده است یکی از بخش‌های فریمان است، اما شعاع گسترش زمین لرزه به علت اینکه در عمق 10 کیلومتری زمین اتفاق افتاده است زیاد بود و در شهر مشهد نیز احساس شد.
 
آمادگی سازمان امداد و نجات برای پوشش لجستیکی مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی
 
متانی معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات تاکید کرد که جهت پوشش لجستیکی مناطق زلزله‌زده در خراسان رضوی آمادگی کامل برقرار است.متانی با اشاره به زلزله امروز در خراسان رضوی گفت: مشکلی از جهت اقلام امدادی از قبیل چادر و اقلام زیستی در استان خراسان رضوی وجود ندارد.وی تاکید کرد: سازمان امداد و نجات و استان‌های معین استان خراسان رضوی جهت پوشش لجستیکی مناطق زلزله زده جهت ارایه خدمات مورد لزوم احتمالی از آمادگی کامل برخوردارند.
 
تخریب برخی مناطق روستایی
 
 شایانفر مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در شبکه خبر از وقوع 10 پس لرزه در پی زلزله 6 ریشتری استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: تاکنون برخی مناطق روستایی تخریب شدند، هم اکنون نیز در حال ارزیابی ابعاد حادثه هستیم.وی  با بیان آنکه حادثه در منطقه وسیع رخ داده است، گفت: به محض اطلاع اخبار تکمیلی گزارش خواهد شد.مدیرکل مدیریت بحران خراسان رضوی در خصوص پس لرزه‌ها نیز گفت: تا این لحظه 10 پس لرزه در منطقه صورت گرفته که بزرگترین آن با قدرت 4.7 ریشتر بوده است.
 
شایانفر ادامه داد: در حال حاضر به علت حجم بالای مکالمات و ترافیک شبکه اختلال در شبکه تلفنی ایجاد شده است و در این خصوص دچار مشکل شده‌ایم با این حال اخبار تکمیلی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.کولیوند سرپرست اورژانس کشور نیز در این خصوص گفت: به محض اطلاع از وقوع زلزله بلافاصله نیروهای اورژانس به صورت آماده باش درآمده و در حال حاضر نیروهای علوم پزشکی گناباد در آماده باش کامل هستند.وی ادامه داد: با توجه به ارتباط تلفنی ضعیف و اختلال در ارتباطات از بالگرد استفاده کردیم و با استفاده از این ارزیابی هوایی تا کنون مقداری تخریب گزارش شده است.کولیوند افزود: در حال حاضر نیروهای اورژانس در نزدیکی محل حادثه هستند و به محض وصول ارزیابی‌های اولیه گزارش خود را اعلام خواهیم کرد.سرپرست اورژانس کشور در خصوص پس لرزه‌ها نیز گفت: جمعیت هلال احمر در این خصوص آمادگی کامل دارد و اورژانس نیز در فوریت‌های پزشکی، آمبولانس و ... کاملا آماده بوده و به محل اعزام شده‌اند.
 
یک فوتی و 4 مصدوم زلزله خراسان رضوی تا این لحظه
 
شاهین فتحی معاونت عملیات امداد و نجات هلال احمر  جدیدترین وضعیت و برآوردهای انجام شده از مناطق تحت تاثیر زلزله در خراسان رضوی را اعلام کرد و گفت: تا کنون  10 پس لرزه ثبت شده که  بزرگترین آن ٤.٧ ریشتر بوده است.وی افزود: به دنبال بررسی‌های انجام شده، متاسفانه تا این لحظه  ٤ مصدوم و یک فوتی در روستای کالوش گزارش شده است.
 
تخریب جزیی برخی مناطق بر اثر زلزله
علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در گفت‌وگویی با شبکه خبر گفت: در حال حاضر بر اساس اطلاعات به دست آمده تخریب جزیی برخی مناطق بر اثر زلزله گزارش شده است.علیرضا رشیدیان در این گفت‌وگو اظهار کرد: این زلزله در حدود 6 در مقیاس ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین در منطقه سنگ سفید واقع در 40 کیلومتری شمال شرق فریمان در ساعت 10.39 رخ داد.وی ادامه داد: تاکنون براساس گزارشات به دست آمده این زلزله چند مورد تخریب جزیی در برخی مناطق داشته است. در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی گنباد و مشهد به حالت آماده باش درآمده‌اند.همچنین شایان فر، مدیرکل بحران خراسان رضوی، نیز در این گفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر بالگرد هلال احمر به صورت آماده باش در سطح منطقه درآمده و براساس گزارشات به دست آمده یک زخمی در شاهان گرماب داشته‌ایم. گزارش تلفاتی از سنگ سفید و قلندرآباد نداشته‌ایم.شایان‌فر در مورد اختللات تلفن عنوان کرد: این اختلالات ناشی از حجم بالای مکالمات و ترافیک زیاد شبکه بوده است.
 
اختلال در ارتباطات خراسان رضوی به دلیل ترافیک بالا/ مخابرات به دنبال راهکار مناسب
 
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران از تلاش این شرکت برای بررسی وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله‌زده استان خراسان رضوی خبر داد.محمدرضا بیدخام با اشاره به گزارش‌هایی که درباره اختلال در وضعیت ارتباطی شهرستان فریمان از توابع استان خراسان رضوی پس از زلزله صبح امروز ایجاد شده است، گفت: گزارشی مبنی بر قطع ارتباطات دریافت نشده است و در حال بررسی این موضوع هستیم تا آمار دقیقی از آن به دست بیاید، اما به جهت حجم بالای تماس‌های غیرمنتظره، طبیعی است که اختلال ایجاد شده باشد.
 
او با بیان اینکه با توجه به زلزله و حجم بالای تماس به این استان ترافیک ارتباطی وجود دارد، اظهار کرد: تعداد مکالمات افزایش پیدا کرده و اختلال موجود به به دلیل این ترافیک بالا طبیعی است و مخابرات هم به دنبال راهکار مناسب برای برطرف کردن این اختلال و بهبود ارتباطات است.وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اعلام کرد که به دلیل وقوع زلزله، هیچ مشکل فنی در برقراری ارتباطات استان خراسان رضوی به وجود نیامده است.محمدرضا فرنقی‌زاد، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره پیامدهای  زلزله صبح امروز در استان خراسان رضوی  و احتمال اختلالات ارتباطی  به وجود آمده بر اثر آن،  گفت: هیچ مشکل فنی از نظر ارتباطی در این استان وجود ندارد و تنها به دلیل ایجاد ترافیک ارتباطی و تماس‌های مکرر هموطنان در شهرهای زلزله زده، احتمال اختلال وجود دارد.
 
ارتباطات رادیویی و تلفنی در مناطق مذکور قطع است
 
 اکبرپور معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران اعلام کرد که تمامی تیم‌های امدادی و خدماتی به محل حادثه زمین لرزه در فریمان اعزام شده‌اند، اما در حال حاضر ارتباطات رادیویی و تلفنی در بیشتر مناطقی که تحت تاثیر مستقیم زمین لرزه قرار داشتند، قطع شده است.اکبرپور در این باره گفت: به دنبال وقوع زمین لرزه در استان خراسان رضوی تیم‌هایی از فرمانداری، بخشداری، هلال‌احمر و ... به محل اعزام شده و عملیات جست‌وجو و ارزیابی آغاز شده است.وی درباره تعداد کشته‌ها یا مصدومان احتمالی این زمین لرزه نیز گفت: در اکثر مناطقی که تحت تاثیر مستقیم زلزله قرار داشته، ارتباطات رادیویی قطع شده است و ما در حال حاضر آماری از تعداد جانباختگان یا مصدومان احتمالی این حادثه و همچنین تعداد مصدومان نداریم و البته ممکن است این حادثه خسارات جانی نداشته باشد.معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران از شهروندان خواست که درخصوص این حادثه اخبار را از منابع رسمی و مسوولان مرتبط پیگیری کنند.
 
ورود تیم واکنش سریع هلال احمر به مناطق زلزله‌زده
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: خوشبختانه با توجه به تراکم جمعیت در بخش سفیدسنگ مشکل جدی برای این منطقه به وجود نیامده است.دکتر مجتبی احمدی در ویدیو کنفرانس سازمان امداد و نجات گفت: بالگرد جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی به همراه تیم واکنس سریع استان در حال گشت زنی و برآورد خسارات احتمالی ناشی از زلزله هستند.
 
آماده‌باش مراکز درمانی تامین اجتماعی در مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی
 به دنبال وقوع زلزله نسبتا شدید 6 ریشتری در حوالی مشهد، با دستور فوری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، کمیته بحران در این استانها برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان تشکیل شد. به دستور دکتر سید تقی نوربخش، مراکز درمانی تأمین اجتماعی در این استانها برای ارائه خدمات درمانی به آسیب دیدگان احتمالی در وضعیت آماده باش قرار گرفتند.
 
 تشکیل جلسه اضطراری در سازمان امداد و نجات
فتحی همچنین از تشکیل جلسه اضطراری شورای معاونین سازمان امداد و نجات در محل مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات و بررسی شرایط استان خراسان رضوی خبر داد.
 
زلزله 6 ریشتری در خراسان رضوی/ اعزام نیروهای ارزیاب به منطقه
شاهین فتحی گفت: این زمین‌لرزه در عمق  ١٠ کیلومتری زمین و در شهرستان فریمان – روستای سفید سنگ رخ داده است.وی گفت: هشت تیم‌ ارزیاب هلال احمر شامل 32 نفر ارزیاب، جهت انجام بررسی‌های لازم به منطقه زلزله‌زده اعزام شده‌اند.به گفته وی، تا کنون پنج پس‌لرزه گزارش شده است. همچنین آبادی‌های دارای سکونت تا شعاع پنج کیلومتری از مرکز زمین لرزه شامل هشت روستا با ٢٥٣ نفر جمعیت را شامل می‌شوند.معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر تاکید کرد: هماهنگی‌های لازم با فرودگاه مهرآباد جهت اعزام احتمالی نیرو و اقلام زیستی صورت گرفت.فتحی گفت: همچنین وضعیت آماده‌باش در استان‌های خراسان جنوبی، سمنان و خراسان شمالی اعلام شده است.کاربران آنلاین

نظرهای کاربران