کلاهبرداری ۸۰۰ میلیون ریالی با معاملات اینترنتی در یزدیزد فردا : رییس پلیس فتای استان یزد اظهار کرد: شخصی با مراجعه به پلیس فتای یزد مدعی شد که فردی، کالایی را جهت فروش در سایت دیوار قرار داده که بنده تماس گرفتم و مبلغ مورد نظر را برای ایشان واریز نمودم ولی بعد از واریز مبلغ دیگر فروشنده پاسخگو نبود، پرونده در این پلیس تشکیل و اقدامات مورد نیاز در جهت بررسی پرونده در دستور کار قرار گرفت.


 سرگرد«مرتضی ابوطالبی» افزود: در ادامه روند رسیدگی پرونده، چند شخص دیگر نیز با ارائه مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و در خصوص خرید از سایت دیوار و عدم وصول اقلام مورد نظر و پاسخگو نبودن فروشنده شکایت نمودند، در نهایت مشخص گردید شکایات اخیر با عنوان کلاهبرداری از طریق سایت مورد نظر در مورد فروش اجناس توسط یک نفر بوده است .

رییس پلیس فتای استان یزد گفت: با انجام اقدامات تخصصی و شگردهای خاص پلیسی متهم که در یکی از استان‌های همجوار سکونت داشت شناسایی و ضمن هماهنگی با مقامات قضایی دستگیر و به همراه ادله مکشوفه از وی به استان یزد انتقال داده شد .

سرگرد ابوطالبی خاطرنشان کرد: در ادامه بررسی پرونده با توجه به بازجویی متهم، مستندات و ادله به دست آمده، وی به فعالیت در حدود دو سال کلاهبرداری به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال اعتراف کرد.

رییس پلیس فتای استان یزد با بیان این که افراد نباید بدون اطلاع از صحت سایت اطلاعات بانکی و شخصی خود را بارگذاری کنند، گفت: کلاهبردار ۸۰۰ میلیون ریالی خرید و فروش‌های اینترنتی شناسایی و دستگیر شد.


این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر این که قبل از این که خریدی انجام دهید، آدرس و شماره تلفن واقعی فروشنده اینترنتی را بررسی کنید و نسبت به صحت آن اطمینان حاصل نمایید، گفت: به این منظور که اگر بعداً برای شما سوالی پیش بیاید و یا به مشکلی برخورد کنید، این آدرس و شماره تلفن در دست شما است و می توانید به آنها مراجعه کنید .

وی خاطرنشان کرد: شرایط و ویژگی‌ها را به دقت بررسی کنید. اگر شما از محصول راضی نیستید، آیا می‌توانید آن را برگردانده و پول خود را دریافت کنید؟ هر نوع اطلاعات ثبت شده که مربوط به این معامله است و شامل تمامی نامه‌های الکترونیک ارسالی به فروشنده و دریافتی از فروشنده است، را ذخیره کرده و از آنها پرینت بگیرید.

ابوطالبی تاکید کرد: اطلاعات کارت اعتباری خود یا سایر اطلاعات مالی خود را در ازای خرید و دریافت جدیدترین اسباب بازی، کارت هدیه رایگان، یک شغل فصلی و یا اجاره (یک محل) برای تعطیلات در اختیار شخصی که نمی‌شناسید، قرار ندهید.

رییس پلیس فتای یزد با بیان این که بر روی لینک موجود در نامه الکترونیک کلیک نکنید، افزود: شرکت‌هایی که فعالیت آنها مشروع و قانونی است، اطلاعات مالی شما را از طریق نامه الکترونیک یا پیام‌های پاپ‌آپ درخواست نمی‌کنند .

وی تصریح کرد: با دانستن نام سازنده یک کالا و شماره مدل، شما می‌توانید ویژگیهای این کالا را به صورت جز به جز با سایر کالاهای مشابه مقایسه کنید،  این امر می‌تواند به شما کمک کند که کالایی را که به صورت آنلاین خرید می‌کنید را متضمین نماید که کالای مورد نظر اصل است.

سرگرد ابوطالبی ادامه داد: به صورت روزانه و مستمر حساب‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید  تمامی برداشت‌های پول از حساب مطابق نظر خودتان صورت گرفته است‌ .

رییس پلیس فتا استان یزد در پایان خطاب به شهروندان گفت: کاربران فضای مجازی می‌توانند از کلیه مطالب آموزشی در سایت پلیس فتا به آدرس    www.CyberPolice.ir  استفاده نمایند و جهت ارتباط با پلیس فتا از طریق ثبت فوریت های سایبری بخش گزارش مردمی اقدام نمایند .


کاربران آنلاین

نظرهای کاربران