"محمدعلی طالبی" استاندار یزد در دیدار با "دراگا اشتانبوک" سفیر کرواسی در ایران، از لزوم گسترش مبادلات تجاری با کشور کرواسی با محوریت مشترکات فرهنگی، تاریخی و تکیه بر ظرفیت‌ها و پتانسیل های مشترک استان یزد و این کشور خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، بعد‌ازظهر یک شنبه ۱۹ خرداد ماه ۹۸، استاندار یزد با سفیر کشور کرواسی در جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه در محل استانداری یزد دیدار و گفت و گو کرد.
"محمدعلی طالبی" در این دیدار که "احمد ‌ترحمی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و "سید‌مسعود عظیمی" معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز حضور داشتند، ضمن اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های استان یزد در حوزه های مختلف، گفت: ‌یزد سومین استان کشور در حوزه صنعت و دومین استان معدنی ایران است و از نظر شاخص های توسعه نیز جزو استان های برتر می باشد.
"‌محمدعلی طالبی" ادامه داد: دانش آموزان یزدی در رتبه بند‌ی ورود به دانشگاه های کشور، رتبه اول را ‌دارا هستند و در حوزه آموزش عالی نیز جمعیت قابل توجهی از دانشجویان در این استان تحصیل می کنند به طوری که از نظر سرانه دانشجو، رتبه چهارم کشور را داریم.
وی افزود: پس از ثبت شهر یزد به عنوان "شهر میراث جهانی" از سوی سازمان یونسکو، زمینه‌های بسیار خوبی برای توسعه گردشگری و حضور گردشگران خارجی در استان فراهم شده ‌است و با توجه به فعال بودن کشور کرواسی در حوزه گردشگری می‌توان یکی از محورهای همکاری مشترک استان یزد با این کشور را، توجه به این حوزه و توسعه گردشگری قرار داد.
عالی ترین مقام اجرایی استان سپس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران و کرواسی از روابط عمیق فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و در طول سال های پس از انقلاب مراودات خوبی با هم داشته اند، بر توسعه روابط پایدار و با ثبات بین دو کشور تاکید کرد.
وی ادامه داد: برای توسعه گردشگری استان برنامه های جدیدی را شروع کرده ایم و با فراهم کردن زیرساخت های توسعه گردشگری، این قابلیت در استان یزد وجود دارد که پذیرای گردشگران از سراسر اروپا و کشور کرواسی باشد.
استاندار یزد در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد تا از فرصت حضور سفیر کرواسی در استان برای گسترش روابط با این کشور و دیگر کشورهای اروپایی به بهترین نحو استفاده شود و با همکاری انجمن دوستی ایران و کرواسی فهرستی دقیق از فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری مشترک استان یزد با کشور کرواسی تهیه ‌گردد تا شاهد بروز اتفاقات خوب در حوزه توسعه روابط با این کشور باشیم.


آماده همکاری با استان یزد در حوزه های مختلف هستیم


سفیر کرواسی در ایران نیز در این دیدار با بیان اینکه شهر یزد شهری کم‌نظیر در حوزه معماری و با جاذبه های فراوان گردشگری است، از آمادگی کرواسی برای توسعه روابط تجاری با ایران و استان یزد به ویژه در حوزه گردشگری و انرژی های تجدیدپذیر خبرداد.
"دراگا اشتانبوک" در پایان گفت: علاقه مند هستیم علاوه بر مبادلات تجاری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز با ایران و استان یزد همکاری داشته باشیم تا کشور کرواسی دروازه ورود کالاهای استان یزد به کشورهای اروپایی باشد.
سفیر کرواسی در جمهوری اسلامی ایران به دعوت "سیداحمد میرزایی" رئیس انجمن دوستی ایران و کرواسی به استان یزد سفر کرد‌ه است.
گفتنی‌ است جمهوری کرواسی کشوری است واقع در جنوب شرقی اروپا و منطقه بالکان که با جمعیت بیش از ۴ میلیون نفر از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و در ردیف کشورهای توسعه یافته دنیا قرار دارد که توریسم از منابع درآمد اصلی این کشور است و ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی کرواسی از این صنعت به دست می آید.

★‌خبرنگار: مجید وفایی شاهی★
★عکس: رضا زارع★

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا