«تایمز اسرائیل» عنوان کرد؛

چرا روسیه به حملات اسرائیل به سوریه پاسخ نمی دهد؟مسئله ای که مورد توجه بوده چرایی عدم پاسخ روسیه به این اقدام تل آویو بوده است. در همین زمینه، وبگاه «تایمز اسرائیل» به چرایی عدم پاسخ مسکو به این اقدام اسرائیل پرداخته است.به نظر می رسد روسیه-همانطور که در گذشته نیز نشان داد- دلایل مناسبی برای بستن چشمانش بر روی این حمله توسط اسرائیل داشته است.

روز پنج شنبه جنگنده های رژیم اسرائیل به تاسیسات تحقیقاتی سوریه در استان حما و شمال دمشق حمله ور شدند. تجاوزی که در شش سال گذشته نخستین بار در عمق خاک سوریه اتفاق افتاد و واکنش های زیادی را نیز در پی داشت.

 
به گزارش پایگاه خبری یزد فردا به نقل از  تابناک،  آمریکا این تاسیسات را محل تولید سلاح های شیمیایی توصیف کرده است و سوریه نیز ضمن محکوم کردن این حمله نسبت به آن چه عواقب خطرناک برای منطقه خوانده است، هشدار داد.
 
با این حال، مسئله ای که مورد توجه بوده چرایی عدم پاسخ روسیه به این اقدام تل آویو بوده است. در همین زمینه، وبگاه «تایمز اسرائیل» به چرایی عدم پاسخ مسکو به این اقدام اسرائیل پرداخته است. در این مطلب آمده است؛
 
تحلیلگران واکنش های احتمالی روسیه به حمله به پایگاه مصیاف، نزدیک حما، که در اوایل صبح پنج شنبه رخ داد را مورد توجه قرار داده اند. بسیاری از آنها اشاره کرده اند که روسیه نمی تواند این حمله را که حدود 70 کیلومتر (40 مایل) با پایگاه هوایی حمیم در سوریه فاصله دارد را نادیده بگیرد.
 
با این حال، به نظر می رسد روسیه-همانطور که در گذشته نیز نشان داد- دلایل مناسبی برای بستن چشمانش بر روی این حمله توسط اسرائیل داشته است.
 
این مسئله برای روسیه بسیار مهم است تا برتری کامل خود در منطقه را نشان دهد. با این حال، حمله روز پنج شنبه اسرائیل به این دلیل که در نزدیکی نیروهای روسیه اتفاق افتاد، چالشی برای کنترل روسیه بر این منطقه تلقی شده است.
 
یکی از دلایلی که روسیه تمایلی به پاسخ دادن به اسرائیل را ندارد این است که هرگونه پاسخ می تواند شعله های جنگ و درگیری را به کل منطقه سرایت دهد؛ این زمانی است که ایران و حزب الله نیز وارد عمل می شوند و می تواند به یک درگیری بزرگ منجر شود. در واقع، هرگونه پاسخ روسیه می تواند پاسخ ایران و حزب الله را نیز در برابر اسرائیل به همراه داشته باشد.
 
تفاوت با حملات پیشین
 
اسرائیل در سالیان گذشته بارها مواضع ارتش سوریه و حزب الله در سوریه را مورد هدف قرار داده است. با این حال، حمله روز پنج شنبه تفاوت های عمده ای با حملات پیشین داشته است.
 
تایمز اسرائیل به ارزشمندتر بودن و خطرناک تر بودن این عملیات نسبت به عملیات های پیشین اشاره کرده است.
 
تفاوت نخست در محل عملیات بوده است: این عملیات در استان حما و شمال دمشق و در عمیق خاک سوریه افتاد و نه دور از موقعیت نظامی ارتش روسیه.
 
دوم؛ زمانبندی: در حالی که جنگ داخلی سوریه در حال فروکش کردن است به نظر می رسد اسرائیل این اقدام را برای حمایت از معارضان انجام داده است. مسئله دیگر اینکه این اقدام در سالگرد حمله اسرائیل به راکتور هسته ای دیرالزور در سال 2007 انجام شده است.
 
سوم؛ هدف: ای پایگاه اسرائیلی مدعی شد که هدف این حمله از این جهت مهم بوده است که یک مرکز پژوهش و تحقیقات علمی مرتبط با فعالیت های شیمیایی و هسته ای و راکتی سوریه را مورد هدف قرار داده است.
 
از سوی دیگر، تایمز اسرائیل گفته است که این حمله یک پیام روشن به ایران و حزب الله بود. محتوای پیام نیز این بود که ساخت هرگونه تاسیسات برای ساخت موشک توسط ایران در سوریه خط قرمز اسرائیل محسوب می شود.
 
در پایان این رسانه اسرائیلی نوشته است؛ این حمله ممک است باعث جلوگیری روسیه از گسترش نفوذ ایران در سوریه نشود اما می تواند باعث شود تا تهران در برنامه های بلندپروازانه خود تجدیدنظر کند.کاربران آنلاین

نظرهای کاربران