به منظور پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان:

از شکار پرندگان مهاجر خودداری نماییدآنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی جدی و بسیار عفونی ماکیان و پرندگان شکاری است که توسط تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود به همین دلیل توصیه می شود به منظور پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از شکار آنها خودداری شود.

 آنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی جدی و بسیار عفونی ماکیان و پرندگان شکاری است که توسط تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا ایجاد می شود به همین دلیل توصیه می شود به منظور پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از شکار آنها خودداری شود.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد با اعلام این خبر گفت: سرعت انتشار این بیماری قابل توجه است و درمانی برای پرندگان بیمار وجود ندارد.. منابع اصلی آلودگی شامل گونه های مختلف پرندگان اهلی، پرندگان زینتی و پرندگان وحشی می باشد که در این بین پرندگان وحشی بویژه مرغان آبی مهاجر عمده ترین منبع آلودگی محسوب می شوند.

دکتر علی اکبر حدادزاده اذعان داشت: پرندگان آبزی وحشی بویژه انواع اردک می توانند ویروس بیماری را از منطقه ای به منطقه ی دیگر انتقال دهند و از آنجا که بیماری آنفلوانزا یک بیماری مشترک می باشد این امر می تواند منجر به انتقال بیماری به جوامع انسانی نیز شود. به همین دلیل شکار پرندگان آبزی که اطلاعی از سابقه ی بهداشتی آنها در دسترس نیست می تواند با ریسک بالای خطر ابتلاء به این بیماری همراه باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: علاوه بر شکار، اسارت گرفتن و اقدام به اهلی نمودن پرندگان مهاجر، قایق سواری در مجاورت لانه این پرندگان و ارتباط با آنها به هر طریقی می تواند خطرناک باشد.

دکتر حدادزاده در پایان یادآور شد: اداره کل دامپزشکی استان یزد در راستای سیاست های پیشگیرانه ی سازمان دامپزشکی به صورت مستمر  طرح مراقبت فعال آنفوانزای پرندگان را هر ساله در سطح استان اجرا می نماید و با همکاری اداره کل محیط زیست هرگونه تلفات و بیماری در حیات وحش را با جدیت پیگیری می کند.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران