رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان میبد گفت:

دامپزشکی در حوزه ی نظارت بر فراورده های خام دامی و مبارزه با بیماری های مشترک نقش محوری دارد.دکتر محسن کریمی اظهار داشت: دامپزشکی به عنوان یکی از متصدیان صیانت از سلامت غذایی افراد جامعه می باشد. در حقیقت دامپزشکی در حوزه ی نظارت بر فراورده های خام دامی و مبارزه با بیماری های مشترک نقش محوری دارد.

وی در ادامه افزود: نقش دامپزشکی در بهداشت عمومی موقعی احساس می شود که باید در برابر بیماری های مشترک خطرناکی همچون هاری، سل، بروسلوز، تب خونریزی دهنده ی کریمه کنگو و سایر بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان به مبارزه و چاره جویی بپردازد.

کریمی خاطر نشان کرد: سازمان دامپزشکی کشور با نظارت بر تولید، فراوری، حمل و عرضه ی فراورده های خام دامی از قبیل گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، شیر، عسل و ... در جهت حفظ سلامت جامعه پیش قدم است و در این راه کارشناسان ناظر با خطرات زیادی از قبیل خطر ابتلاء به بیماری های مشترک انسان و دام مواجه هستند.

این مقام مسئول با ارائه آمار دام و مراکز استحصال فراورده های خام دامی در شهرستان میبد تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان میبد دارای جمعیت دامی بیش از 47000 راس دام سبک و سنگین و تعداد 177 واحد پرورش مرغ گوشتی و تعداد 8 واحد پرورش بلدرچین می باشد.

وی با اشاره به خشکسالی های پیاپی در چند سال گذشته اظهار داشت: متاسفانه این مشکل تاثیر زیادی در کاهش جمعیت دامی شهرستان بجا گذاشته است و این در حالی است که شهرستان میبد از سوابق درخشانی از جمله پرورش دام و طیور برخوردار می باشد .

کریمی یادآور شد: شبکه دامپزشکی شهرستان میبد از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 8500 مورد نظارت و بازرسی بهداشتی بر لاشه های کشتار شده در کشتار دام و در حدود 500 مورد بازرسی از مراکز تولید، توزیع و عرضه ی فراورده های خام دامی به انجام رسانده است. صدور مجوز به تعداد 85 واحد  تولید مرغ گوشتی و واکسیناسیون 27000 راس دام بر علیه بیماری های دامی و 21000 راس دام بر علیه بیماری های مشترک بین انسان و دام از دیگر اقدامات این شبکه در 6 ماهه نخست سال جاری می باشد.

وی در پایان از ایجاد پست قرنطینه ی ندوشن در مبادی ورودی استان اصفهان از مسیر ورزنه خبر داد و گفت: خوشبختانه از این طریق توانستیم با وجود درگیری استان اصفهان به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مانع ورود این بیماری به استان شویم و به تبع آن هیچ مورد بیماری در طیور خانگی و صنعتی در شهرستان میبد ثبت نشده است.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران