در راستای مقابله با بیماری تب مالت صورت پذیرفت:

واکسیناسیون بیش از 114000 راس دام سبک و سنگین در استان یزداداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد از اجرای واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت گاو،گوساله و گوسفند و بز خبر داد و گفت: در طی 11 ماه سال 96 تعداد 19000 راس گاو وگوساله و 95200 راس گوسفند و بز بر علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند.

اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد از اجرای واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت گاو،گوساله و گوسفند و بز خبر داد و گفت: در طی 11 ماه سال 96 تعداد 19000 راس گاو وگوساله و 95200 راس گوسفند و بز بر علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند.

دکتر سید خلیل موسوی در ادامه افزود: تب مالت يك بیماری واگیر‌دار مشترک بین انسان و دام است که همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد و شیوع این بیماری به دلیل افزایش مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه نيز بیشتر می‌شود و علائم این بیماری در انسان تب مواج، عرق شدید، سردرد، ضعف، کاهش وزن، افسردگی، درد کمر، پشت و مفاصل می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد : با توجه به اینکه انتقال عامل بیماری بروسلوز به واحدهای دامداری به طور عمده از طریق خرید دام‌های جدید صورت می‌گیرد به دامداران توصیه کرد ازخرید دام‌های بدون پيشينه بهداشتي مشخص و مطلوب که واکسینه نشده‌اند خودداری نموده و با اکیپ های واکسیناسیون همکاری مناسب جهت مايه كوبي دام ها داشته باشند، تا این مهم به نحو مطلوب میسر گردد.

موسوی در پایانبه همشهریان توصیه کرد: حتی الامكان از شیر و محصولات لبني پاستوریزه استفادهنمایند و در صورت استفاده از شیر خام، آن را قبل از مصرف به طوركامل  بجوشانند و اگر تمایل به مصرف پنیر محلی دارند آن‌ را بهمدت حداقل 2 ماه در آب نمک قرار داده تا در صورت آلودگي، ميكروب‌هاي بيماري زا ازبين برود.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران