رضا سلطان زاده مدیر مسئول هفته نامه آيينه يزد

روز شنبه دوازدهم بهمن ماه جاری ساعت 10:30 در سالن کوثر استانداری یزد مصاحبه مطبوعاتی استاندار و معاونان استانداری با اصحاب رسانه و نمایندگان خبرگزاری‌ها برگزار گردید. بعد از شروع جلسه و ارائه توضیحات دکتر محمدعلی طالبی استاندار درباره دهه‌فجر امسال بنا بر این شد که پرسش‌های مدیران مسئول جراید و خبرنگاران مطرح گردد و هریک از معاونان استانداری مطالب ارائه شده مربوط به حوزه مدیریت خود را پاسخ دهند و در پایان استاندار موضوعات را جمع‌بندی نماید.

نویسنده این سطور در فرصت داده شده با یاد خداوند منان مطالبی به شرح ذیل با حضار محترم در میان گذاشت: لازم می‌داند در این جلسه به دو موضوع یکی پیرامون رد صلاحیت 90 نفر از نمایندگان فعلی مجلس که برای انتخابات دوره یازدهم ثبت‌نام کرده بودند و دیگری درباره نابسامانی‌های موجود در اداره کل آموزش و پرورش استان یزد به اختصار اشاره نماید و خطاب به مقامات عالی اجرایی استان و حاضر در آن نشست که تاکنون به مقالات و نامه‌های انتقادی آیینه یزد درباره وضعیت آموزش و پرورش استان پاسخی نداده‌اند اعلام گردید: بنابه وظیفه در تاریخ 5/5/98 طی نامه شماره 2277 به مدیرکل آموزش و پرورش از جمله اطلاع داده شد موسس یکی از مجتمع‌های آموزشی غیردولتی یزد بدون دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه تابلوهایی در مناطق مختلف شهر یزد نصب و طی اطلاعیه‌ای آدرس سایتی را مشخص نموده و به ثبت‌نام دانش‌آموز اختصاص داده است. مدیرکل در این زمینه یا نخواست یا نتوانست اقدام لازم به عمل آورد و علاوه بر آن به شکایت موسس دیگری که حق خود را تضییع شده می‌دانست ترتیب اثر نداد.

در شماره 619 آیینه یزد ضمن درج مقاله‌ای با عنوان «درخواست سر و سامان دادن به آموزش و پرورش یزد» به بی‌توجهی مدیریت کل نیز در این مورد اشاره گردید اما در تاریخ 28/7/98 مسئول اداره کل آموزش و پرورش بدون توجه به مسند و جایگاهی که در آن قرار گرفته، برخلاف واقع در این زمینه نوشت: «…در مورد صدور مجوز مدرسه غیردولتی تمامی موارد قانونی رعایت گردیده و مستندات آن در شورای نظارت استان و ناحیه موجود است…!!» بعضی از افرادی که در استانداری در جایگاه بازرسی نشسته‌اند و تاکنون حمایت‌هایی از آقای عباسعلی دانافر مدیرکل آموزش و پرورش نموده‌اند اگر چند دقیقه به اداره نظارت آموزش و پرورش مراجعه نمایند و نامه‌های ارسالی از «اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات» و نامه معاونت وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش را ملاحظه نمایند به یقین پی خواهند برد وزارتخانه تخلف دستگاه نظارتی آموزش و پرورش یزد را در این باره محرز دانسته و دستور داده است آموزش و پرورش یزد از موسس آموزشگاه مورد بحث تعهد بگیرد تا در سال تحصیلی آینده در ملک و ساختمان دیگری ادامه فعالیت بدهد و در سال تحصیلی جاری نیز دانش‌آموزی از آموزشگاه دیوار به دیواری که حقش تضییع گردیده ثبت‌نام نکند. در این هنگام مدیریت کل چاره‌ای جز این نداشت تا دستورالعمل وزارتی را ابلاغ کند و درخواست اجرای آن را بنماید. شگفت آنکه تا این تاریخ کسی به مصوبه وزارت متبوع توجهی ننموده و شگفت‌تر آنکه اخیراً با نصب تابلوهایی حتی روبروی در استانداری دارالعباده تا دیگر خیابان‌ها و مراکز پر رفت و آمد شهر اطلاع‌رسانی گردیده و علاوه بر تبلیغ برای ثبت‌نام در مدرسه سابق به تاسیس یک باب آموزشگاه دیگر آن هم بدون دریافت مجوز، شهروندان یزدی را بشارت داده‌اند.

به هر حال خلاصه‌ای از مطالب فوق در حد دو سه دقیقه به اختصار به اطلاع مقامات استانداری حاضر در نشست مصاحبه مطبوعاتی رسید در این هنگام معاونت استانداری یزد بدون این که پاسخی به مطالب مدیرمسئول آیینه یزد بدهد اظهار نمود اگر بخواهیم درباره عملکرد مدیرکلی بحث و صحبت کنیم «بهتر» یا «لازم» است (تردید از نویسنده می‌باشد) آن فرد در جلسه حضور داشته باشد تا از خود دفاع نماید!! پس از شنیدن این مطلب با احترام خاصی که برای استاندار و معاونان ایشان قائل می‌باشم در لحظاتی خاطراتی از سال‌های 56 و 57 در ذهن حقیر خطور کرد و با خود گفتم: اکثریت مردم ایران زمین برقراری حکومتی را می‌خواستند که آزادی بیان و حق اعتراض و انتقاد را به رسمیت بشناسد و بنابه فرمایش مظهر عدالت حضرت علی(ع) و سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حکومت اسلامی حتی از استیضاح مدیران و حاکمان سخن گفته می‌شد. غیبت و تهمت و افتراء و بهتان کجا و انتقاد از مدیر و مسئولی که تاکنون پاسخگوی رفتار و کردار خود نبوده کجا؟ تفاوت این دو وجه از زمین تا آسمان است.

بنابراین مناسب می‌داند توجه خوانندگان آیینه یزد را به مطلب زیر جلب نماید و به مقامات عالی اجرایی استان محترمانه و دوستانه متذکر گردد آیا تا کنون به اعتراضات مکرر مدیر مسئول آیینه یزد در مورد عملکرد مدیرکل آموزش و پرورش رسیدگی و پاسخی ارائه شده است‌؟ آیا در چاپ و نشر بیش از ششصد و سی سرمقاله آیینه یزد در این چهارده سال دیده شده است که نگارنده مخاطب یا مخاطبان را خدای ناکرده مورد غیبت یا تهمت و افترا قرار داده باشد؟ خداوند منان در آیه 12 شریفه سوره مبارکه حجرات به بندگانش می‌فرماید: «و هیچ یک از شما دیگری را غیبت نکند»،. ..غیبت یعنی سخنی که عیبی از عیوب انسان را فاش سازد، خواه این عیب جسمانی باشد یا اخلاقی، در اعمال او باشد یا در سخنش و حتی در اموری که مربوط به اوست مانند لباس و خانه، همسر و فرزندان و مانند اینها. بنابراین اگر کسی صفات ظاهر و آشکار دیگری را بیان کند غیبت نخواهد بود… عالم و فقیه بزرگوار مرحوم ثقه‌الاسلام والمسلمین شیخ کلینی در کتاب شریف اصول کافی با نقل فرمایشی از حضرت امام صادق(ع) می‌نویسد: «غیبت آن است که درباره برادر مسلمانت چیزی را بگویی که خداوند پنهان داشته است، اما چیزی که ظاهر است مانند تندخویی و عجله، داخل در غیبت نیست، اما بهتان این است که چیزی را بگویی که در او وجود ندارد»(1)