نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ مطالعه در کشور و در شهرستان رفسنجان پایین است که نشان می دهد نهادهای متولی در این خصوص فعالیت خوبی نداشتند.

به گزارش رفسنجان فردا؛ حجت الاسلام حسین جلالی با ابراز گله مندی نسبت به اینکه کتاب در کشور ما مظلوم واقع شده است و کتابخانه مظلوم تر، اظهار داشت: میزان نرخ متوسط مطالعه در کشور و همچنین شهرستان ما خیلی پایین است که نشان می دهد  نهادهای متولی در این خصوص فعالیت خوبی نداشتند که برخی مربوط به ساختار  بودجه و برخی مربوط به ضعف مدیریت است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه ما هرچه داریم از کتاب بوده و حقیقتا تمدن اسلامی مدیون کتاب است، ادامه داد: میراث فرهنگی ما مدیون کتاب است و پیامبر رحمت ما بهترین فرد روی زمین با کتاب مبعوث شد.

وی تصریح کرد: مطالبه مردم در این خصوص کم است در حالی که می توان همان قدر که به دنبال ایجاد یک سالنک ورزشی بود برای راه اندازی کتابخانه که در اولویت است، همان قدر پیگیری کرد.

حجت الاسلام جلالی با ذکر این مطلب که متأسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 83 هیچ بودجه ای برای تأسیس کتابخانه ها نگذاشته، افزود: این ضعف دولتها بوده که نیامدند برای این مهم برنامه ریزی کنند، در حال حاضر ماهانه 15 میلیارد تومان بودجه برای نهاد کتابخانه ها اختصاص پیدا کرده در صورتی که حقوق کارمندان این نهاد 39 میلیارد تومان است که 24 میلیادتومان کسری حقوق دارند.

وی تأکید کرد: وزارت مسکن و شهرسازی موظف است زمین در اختیار نهاد کتابخانه ها بگذارد و دهیاری ها و شوراها به طور تجمیعی دو، سه روستا با هم یک کتابخانه داشته باشند و جهاد کتابخانه سازی و مطالعه راه بیفتد و خیران هم در این زمینه مشارکت کنند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در همین رابطه به دیدار مختارپور مسئول نهاد کتابخانه های عمومی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در این دیدار افزایش بودجه نهاد کتابخانه های عمومی و تغییر وضعیت کتابدارها از قراردادی به استخدامی مطرح شد که پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم حال نگران کننده کتاب و مطالعه را در کشور به وضعیت مطلوب تغییر دهیم.

  • نویسنده : رفسنجان فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا