یزدفردا: رئیس کل دادگستری استان یزد، گفت: مسئولان قضایی استان در ۶ ماهه نخست سال‌جاری با ۲۲ هزار و ۷۲۲ نفر از مراجعان دیدار کردند که ملاقات با ۹ هزار و ۴۰۲ نفر نتیجه‌بخش بوده است.

به گزارش یزدفردا: ارتباط بی‌واسطه مدیران با مردم امری است که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و ایشان به مناسبت‌های مختلف ضرورت این امر را به مسئولان متذکر شده‌اند.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای را به «ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان» توصیه فرموده و این امر را دارای «برکات بسیار» عنوان کرده‌اند، رئیس قوه قضاییه نیز همواره بر دیدار وثیق مسئولان قضایی با مردم تاکید داشته‌اند تا از این طریق برخی از مشکلات مراجع‌کنندگان به مراجع قضایی رفع شود از همین رو در دستگاه قضایی کشور، اصلی ترین ارزش‌ها و اهداف ملاقات‌های مردمی، پاسخگویی به درخواست‌ها و توجه به خواسته‌های مشروع و به حق مردم وارتباط مستقیم با آنان و ارائه پاسخ موثر به سوالات آنها بوده است.

در همین راستا ملاقات های مردمی مسئولان دستگاه قضایی استان یزد برای حل مشکلات حقوقی و قضایی مردم در دادگستری ها، مساجد، محل‌های برگزاری نماز جمعه و اماکن عمومی استان به صورت مستمر برگزار می شود.

غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد تعداد و نحوه ملاقات‌های مردمی مسئولان قضایی استان یزد در ۶ ماه گذشته را شرح داده است که در ادامه می خوانید:

غلامعلی دهشیری در تشریح نحوه و میزان برگزاری ملاقات‌های مردمی توسط مسئولان قضایی استان یزد در ۶ ماهه نخست سال‌جاری، اظهار کرد: در راستای صیانت از حقوق عامه و تحقق دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر ملاقات مستقیم و بدون واسطه با مردم جهت رسیدگی به مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها، ملاقات‌های مردمی در دادگستری استان به صورت چهره به چهره برگزار می‌شود.

وی افزود: در این ملاقات‌های حضوری پرونده قضایی و مشکلات حقوقی مراجعان بررسی و درچارچوب مقررات و دستورات صادر می‌شود تا در مراحل بعدی نسبت به پیگیری مطالبات آن‌ها اقدام شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد، گفت: در همین راستا و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مسئولان قضایی استان در ۶ ماهه نخست سال‌جاری با، ۲۲ هزار و ۷۲۲  نفر از شهروندان دیدار و گفت‌وگو کرده و در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفتند.

دهشیری ادامه‌داد: همچنین در این بازه زمانی یک هزار و ۷۰۱ مورد دیدار مردمی نیز توسط مسئولان قضایی استان یزد انجام شده است.

وی با بیان اینکه ملاقات های مردمی، فاصله ایجاد شده بین مسئولان و مردم را کاهش می‌دهد و مراجعان به راحتی می‌توانند دغدغه‌ها و مطالبات خود را مطرح کنند، افزود: به همین منظور در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مسئولان نباید برای رفع مشکلات مردم، خود را محدود به زمان اداری کنند.

رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه مقامات قضایی استان پس از شنیدن مشکلات مردم نسبت به پیگیری عاجل و قانونی اقدام می کنند، افزود: بر همین اساس از تعداد کل ملاقات مردمی انجام شده در ۶ ماهه گذشته، ۹ هزار و ۴۰۲ مورد منتهی به نتیجه شده است.

دهشیری، با بیان اینکه هدف نهایی در ملاقات‌های مردمی جلب رضایت در نتیجه یک گفت‌وگوی بدون واسطه و در خورشأن با مردم است، اضافه کرد: علاوه بر این برای رسیدگی به تعداد ۲ هزار و ۸۳۰ مورد از مابقی مشکلات و درخواستهای مردمی در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۷۰۷ مورد از درخواستهای مردم در این دیدارها به دلیل عدم امکان اقدام قضایی بایگانی شده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد، با اشاره به اینکه مشکلات تعدادی از مراجعان تنها با راهنمایی و ارشاد قابل حل است، تصریح کرد: تعداد ۸ هزار و ۷۸۲ مورد راهنمایی و ارشاد در ملاقات‌های مردمی مسئولان قضایی استان یزد صورت گرفته است.

دهشیری اظهارکرد: در ملاقات‌های مردمی، جلب رضایت  و ارائه پاسخ قانع کننده و درخورشأن به ارباب رجوع، رعایت حقوق شهروندی، شناخت و رفع فوری مشکلات مراجعان از موضوعات مورد نظر دادگستری کل استان یزد بوده است.

وی با بیان اینکه برنامه دیداهای مردمی مسئولان قضایی استان یزد در مساجد نیز انجام می شود، به انجام ملاقات با یک هزار و ۱۴ نفر به مناسبت ماه مبارک رمضان به مدت ۳۰ شب در ۳۰ مسجد تحت عنوان « ۳۰ شب ۳۰ سنگر» اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، افزود: مسئولان قضایی استان در هفته قوه قضاییه نیز به مدت ۷ شب در ۷ مسجد و همچنین در اولین نماز جمعه هفته با تعداد ۵۵۳ نفر ملاقات کردند.

دهشیری با اشاره حضور و مشارکت ۵۷۷ نفر از قضات استان یزد در دیدارهای مردمی انجام شده در ۶ ماه نخست امسال، ادامه داد: به مناسبت هفته دفاع مقدس نیز با ۵۰ نفر از مردم ملاقات صورت گرفت.

رئیس کل دادگستری استان یزد همچنین تاکیدکرد: در ماه‌های آتی سال‌جاری نیز مسئولان قضایی استان با حضور در اماکن و معابر پرتردد، مساجد و حسینیه ها به سراغ مردم می‌روند تا با شنیدن دغدغه‌ها و مسائل آنان پیگیر قانونی درخواست های مردمی باشند و نظام ملاقات های مردمی در استان ساماندهی و هدفمند شود تا دیدارهای مردمی صرفاً به درون مراجع قضایی ختم نشود.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا