یزدفردا: امام جمعه بهاباد از برگزاری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی در سال ۱۴۰۳ به میزبانی این شهرستان خبر داد و با برشمردن ویژگی‌های شخصیتی علامه ملاعبدالله بهابادی، گفت: برگزاری کنگره این عالم بزرگ شیعه باعث ترویج مبانی شیعه خواهد شد.

به گزارش یزدفردا: حجت الاسلام «علی اکبر ابراهیمی بشکانی» در جلسه شورای سیاست‌گذاری کنگره بزرگداشت علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی که در دفتر امام جمعه بهاباد برگزار شد، با بیان این که یزد در طول تاریخ به دارالعباده مشهور شده است، اظهار کرد: این شهر همواره محل تربیت و رشد مشایخ و ستارگان آسمان علم و فقاهت بوده که هر یک از آن‌ها خدمات ارزنده‌ای به جهان اسلام به ویژه مکتب تشیع داشته‌اند از جمله این شخصیت‌ها می‌توان به آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) اشاره کرد که در اواخر قرن دهم هجری در یزد زندگی می‌کرد.

وی با اشاره به این که علامه ملا عبدالله بهابادی دارای مدیریتی قوی در نجف و خاندان خود بوده است، گفت : ملاعبدالله دارای شخصیت علمی قوی و از نظر مدیریتی یک شخصیت سیاسی داشت که توانست حاکم نجف اشرف شود.

امام جمعه بهاباد به جایگاه علمی علامه ملا عبدالله بهابادی نیز اشاره کرد وافزود: در مورد جایگاه علمی این عالم وارسته می‌توان به حضور بزرگانی همچون شیخ بهایی در کرسی درس او و تأثیرپذیری حکیم متأله، ملاصدرای شیرازی از اندیشه‌های فلسفی و منطقی ملا عبدالله بهابادی اشاره کرد.

«علیرضا تیموری» فرماندار بهاباد هم در این جلسه خواستار برگزاری کنگره‌ای با شکوه درشان این عالم برجسته شد و گفت: آخوند ملا عبدالله بهابادی یزدی از عالمان برجسته یزدی در سده دهم بود و در حوزه‌های علمیه شیراز، اصفهان و نجف به تحصیل پرداخته و از همدرسان ایشان می‌توان به بزرگانی مانند مقدس اردبیلی اشاره کرد.

وی بیان کرد: علامه از سوی سلاطین صفوی، خزانه‌دار حرم شریف حضرت علی (ع) در نجف اشرف بود که بعدها فرزندانش عهده‌دار این کار شدند.

وی تصریح کرد: شخصیت علامه بسیار قابل تکریم است و سیره علمی و عملی این عالم بزرگ باید شناسانده شود و درصددیم با برگزاری این کنگره ابعاد زندگی او را نشان دهیم و در این راستا از پژوهشگران و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی دعوت به همکاری می‌کنیم.

فرماندار با بیان این که حوزوی‌ها باید این سنت را مجداً احیا کنند، افزود: از این عالم وارسته، ده‌ها تألیف باقی مانده که از معروف‌ترین آن‌ها «الحاشیه علی تهذیب المنطق» است که به مدت ۱۰۰ سال جزو متون درسی حوزه‌های علمیه بوده است.

گفتنی است؛  تهیه برنامه زمان‌بندی برگزاری کنگره، تولید محتوای‌های سمعی و بصری، جمع‌آوری و مستندسازی آثار مربوط به علامه ملاعبدالله بهابادی با مشارکت مردم، راه اندازی موزه و چاپ مقالات از برخی مباحث و تصمیمات این نشست بود.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا