یزدفردا: ما در این مطلب به شما کمک میکنیم با وظایف وکیل تصادفات آشنا شوید.

به گزارش یزدفردا: وکیل تصادفات را می توان از مهمترین گروه وکلا در جامعه امروز ایران دانست. همانطور که می دانید تصادف می تواند ابعاد گسترده ای داشته باشد. یک تصادف ممکن است تنها منجر به خسارت مالی شود اما تصادفی دیگر ممکن است انسانی از بین رفته باشد. از این رو شرایط بررسی هر تصادف و موقعیت قانونی مربوط به آن ها کاملا متفاوت است. همه این ها باعث شده است که وکیل تصادف کارکردی مهم و البته گسترده در دنیای قانون داشته باشد.

یکی از مهمترین سختی های دعاوی تصادف این است که در این نوع دعاوی همه چیز نسبی است. یعنی همه عوامل محیطی، فیزیکی، طرفین و ... می توانند در این اتفاق دخیل باشند. از طرف دیگر بسیار ممکن است که هر کدام از طرفین و شاید شخص دیگری در این جریان مقصر شناخته شود. بسیار شنیده ایم که می گویند در یک تصادف 50 درصد مقصر شناخته شده ایم! این ها همه نشان می دهد که عملا تصادف می تواند نوعی دعوی باشد که پیچیدگی های خاص خودش را داشته باشد.

نکته دیگر این است که تصادف از جمله دعاوی است که دو ماهیت دارد. یعنی می توان این دعوی را در بعد حقوقی و یا در بعد کیفری مورد بررسی قرار داد. بر اساس نوع تصادف، شرایط طرفین و جراحات وارد شده، ماهیت دعوی مشخص می شود. در این خصوص نیز وکیل تصادفات می تواند کارکرد بسیار مهمی داشته باشد. از این روست که گفته می شود بهتر است دعاوی مربوط به تصادف را ساده تصور نکنیم و در کنار خود از یک وکیل تصادف مجرب و با تجربه کمک بگیریم. اگر به دنبال چنین وکیلی هستید بهتر است از کارشناسان و مشاوران گروه وکلای پارسا کمک بگیرید.

وکیل تصادفات و ابعاد دعاوی مربوطه

در بالا کمی از ابعاد نسبتا گسترده و عجیب و غریب مربوط به تصادفات صحبت کردیم. همانطور که گفتیم در یک تصادف همه چیز می تواند دخیل باشد. به طور مثال حتی ممکن است جاده به عنوان مقصر شناخته شود. در این حالت مسئول جاده (اداره راهسازی) باید نسبت به این مسئله پاسخگو باشد و در صورت اثبات مقصر بودن طراحی و یا نگهداری جاده باید نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که در چنین ابعاد گسترده ای مسلما هیچ دادگاهی نمی تواند همه ابعاد را در نظر بگیرد. غالبا دادگاه بر اساس نظر کارشناس تصادف و بر اساس شهادت طرفین اقدام به صدور رای می کند. اما یک وکیل تصادفات با تجربه و مجرب می داند که باید در هر موقعیتی چه مدرکی به دادگاه ارائه دهد و چگونه می تواند درصد مقصر بودن موکل خود را کاهش دهد.

در مواردی نیز تصادفات ابعاد کیفری به خود می گیرد. در این گونه موارد مسائلی مانند دیه یا حتی اعدام ممکن است مطرح شود. در این شرایط لازم است که وکیل تصادفات دارای تجربه کیفری مناسب باشد. البته همانطور که عنوان شد نوع تصادف و علت آن و ده ها فاکتور دیگر در تعیین ماهیت قانونی تصادف تاثیرگذار است. بنابراین نمی توان حالت کلی و یکپارچه ای برای دعاوی تصادف در نظر گرفت.

چگونه یک وکیل تصادفات خوب پیدا کنیم؟

گستردگی ابعاد دعاوی تصادفات هم از نظر شکلی و هم از نظر ماهیتی باعث شده است که وکلای کمتری در این حوزه فعال باشند. از طرف دیگر ساده انگاری مسئله تصادف به خصوص در حوزه دعاوی حقوقی باعث شده است بسیاری به دنبال وکیل مناسبی نباشند. اما همانطور که مشخص شد یک وکیل مجرب می تواند کاری کند که درصد تقصیر موکل وی کمتر شود. از طرف دیگر این وکیل می تواند در زمینه تعیین خسارات و یا تعیین مجازات کارکرد بسیار بالایی داشته باشد.

اما سوال مهم این است که چگونه می توانیم یک وکیل تصادفات متناسب با دعوی اتفاق افتاده پیدا کنیم؟ در این خصوص کارشناسان و مشاوران گروه وکلای پارسا می توانند راهنمایی دقیق تری به شما ارائه دهند. در واقع این مشاوران و کارشناسان بر اساس نیاز قانونی و دعوی که وجود دارد بهترین و متخصص ترین وکیل را به شما معرفی می کنند. این یعنی شما در کمترین زمان می توانید بهترین وکیل مناسب دعوی خودتان را پیدا کنید. تنها کافی است این مسیر را یک بار امتحان کنید.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا