کار‌شناس تغذیه مرکز تحققاتی و درمانی دیابت دانشگاه علوم پزشکی یزد ضمن تاکید بر این مطلب که شام باید قبل از ساعت ۹ خورده شود گفت: هنگام شام از مصرف غذاهای حاوی چربی وکربوهیدرات زیاد خودداری شود

به گزارش يزدفردا - ناهید برخورداری ادامه داد: با توجه به ریتم‌های زیستی و فعالیت‌های هورمون‌های مختلف بدن توصیه می‌شود برای جلوگیری از اخلال در روند سوخت چربی‌ها اولا شام باید باید قبل از ساعت ۹ شب مصرف شود، ثانیا از میل کردن شام‌های حاوی چربی و کربوهیدرات زیاد خودداری شود و به میل کردن سبزیهای پخته یا خام با مقداری غذاهای پروتئینی در وعده شام قناعت شود.

وی با اشاره به اینکه به هرنوع اختلال خواب در طول شب، واژه بی‌خوابی اطلاق می‌شود تصریح کرد: قبل از درمان بی‌خوابی باید مسائلی از قبیل مشکلات تیروئید، دیابت، وجود افسردگی، عفونت و همچنین سطح هموگلوبین خون باید بررسی شود، زیرا وجود هریک از این عوامل می‌تواند منجربه ایجاد بی‌خوابی شود.

برخورداری با بیان این که تغذیه نقش عمده‌ای در درمان و پیشگیری از بی‌خوابی دارد خاطرنشان کرد: در این بین زمان مصرف انواع مختلف موادغذایی بسیار حائز اهمیت است. انواع نان، ماکارونی، سیب زمینی و برنج حاوی مقادیر بالایی کربوهیدرات است که در بدن به آرامی هضم و سوخته می‌شود.

وی متذکرشد: یک عصرانه حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات و مقادیر کم پروتئین می‌تواند داشتن خواب مناسب شبانه آماده کند برخورداری با بیان این که موز، انجیر، خرما و گوشت بوقلمون حاوی مقادیربالایی اسیدآمینه تریپتوفان هستند گفت: تریپتوفان در بدن تبدیل به سروتونین می‌شود که منجر به حالت خواب آلودگی در فرد می‌شود. شیر نیز مقادیر مناسبی تریپتوفان دارد. همچنین ماست حاوی سروتونین است. به همین علت مصرف هریک از این موادغذایی، ساعاتی قبل از خواب شبانه توصیه می‌شود.

این کارشناس تغذیه با بیان این که گوشت و شیر کم چرب نیز حاوی مقادیر کافی ویتامین B۶هستند گفت: وجود این ویتامین برای سنتز سروتونین در مغز ضروری است.

وی ادامه داد: انواع ماهی‌های چرب مانند سالمون وساردین و همچنین تخمه کدو وکتان نیز به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا۳ برای پیشگیری از بی‌خوابی بسیار موثرهستند.

این کارشناس تغذیه عنوان داشت: تخمه آفتابگردان و کنجد نیز دارای اسیدهای چرب امگا۶ است که این نوع اسید چرب نقش عمده‌ای در سنتز مواد شیمیایی در مغز دارند.

برخورداری ضمن اشاره به این مطلب که کمبود آهن در بدن می‌تواند یکی ازعلل عمده کم خوابی باشد گفت: به همین دلیل مصرف موادغذایی غنی از آهن مانند گوشت قرمز، پسته، بادام و سبزیجات برگ سبزتیره و جگر توصیه می‌شود.

کار‌شناس تغذیه مرکز تحققاتی و درمانی دیابت دانشگاه علوم پزشکی یزد در پایان یاد آورشد: کاهو دارای ماده‌ای به نام لاکتوکاریوم است که محرک خواب بوده و به همین علت توصیه می‌شود قبل از خواب حتما از سالاد کاهو استفاده شود.

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا