کشور ارمنستان به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای مستقل و با جمعیت سه میلیون و هجده هزار و هشتصد و پنجاه و چهار نفر از مراکز مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

یزدفردا؛ کشور ارمنستان به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای مستقل و با جمعیت سه میلیون و هجده هزار و هشتصد و پنجاه و چهار نفر از مراکز مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.دین رسمی این کشور مسیحیت است که باعث ایجاد معابد و کلیساهای زیادی در این کشور شده است. زبان ساکنان آن ارمنی است.از جمله معابد معروف این کشور، معبد گارنی است که در استان کوتایک و درنزدیکی روستای گارنی ودر بین کوههای گغاما واقع شده است و امروزه به عنوان موزه حفاظت شده مورد دید گردشگران قرار گرفته است.

http://yazdfarda.com/media/news_img/image_151344.jpeg

معبد گارنی ارمنستان در تور ارمنستان پکیج سفر باتو ، یکی از آثار باستانی و زیبای این کشور به ویژه شهر ایروان است و در واقع شناخته شده ترین نماد ارمنستان قبل از مسیحیت است  که در سده سوم پیش از میلاد ، در دوره حکومت دودمان آروندی  و به دستور تیرداد اول، پادشاه اشکانی بنا شده است که در ابتدا دین مردمان آن منطقه خورشید پرستی بوده است اما پس از رسمی شدن دین مسیحیت در کشور ارمنستان به عنوان نیایشگاه مخصوص درباریان معرفی شد. سبک معماری معبد گارنی ارمنستان، یونانی-رومی است که در استان کوتایک و در 27کیلومتری شهر ایروان در نزدیکی روستای گارنی و دربین کوه های گغاما و بر فراز یک صخره بلند و به شکل مثلث و با چشم اندازی به کوه ویولن  واقع شده است.این معبد در زمینی به مساحت سه ونیم هکتار بنا شده است و مجموعا با بناهای تاریخی و کاخ های تابستانی که در کنارش قرار دارند ،یازده آثار دیدنی را شامل می شود. نام این معبد از نام گارنیک نوه هایک گرفته شده است  و نیز در کنار رودخانه گارنی واقع شده است.با شروع جنگ ایران و روم و تسلط ساسانیان بر ارمنستان، این معبد تبدیل به پایگاه نظامی رومیان شد. که در واقع  این خاندان از بزرگان مذهبی ارمنستان بوده اند . پس از استقلال ارمنستان قلعه بازسازی شد. معبدگارنی ارمنستان  چندین بار مورد اشغال اقوام مختلف قرار گرفت که باز هم پابرجا ماند تا اینکه براثر زلزله مهیب به کلی ویران شد و پس از شش سال تلاش بازسازی شد.

 

سبک معماری معبد گارنی ارمنستان:

شکل کلی معبدگارنی ارمنستان به صورت مثلثی است که با دیوارها یی از سنگ های زیبایی از جنس بازالتی به ارتفاع 12تا 14 متری و ارتفاع 314 متر ساخته شده است.این قلعه به صورت پلکان نه ردیفی است.در گوشه های این معبد، اتاق هایی قرار دارد که در گذشته محل اقامت تابستانه پادشاهان بود اما در داخل معبد تنها یک اتاق که  به سیلا معروف است وجود دارد که از نظر مورخان این اتاق به دلیل کوچک بودنش تنها محل راز و نیاز بوده است. به علاوه حمام هایی در کنار این معبد ساخته شده است که کف آن ها را با سنگ های رنگی  که نماد و تصاویری از هنر هلنی و خدایان یونان و نوشته ها نما داده اند .علاوه بر این، در دو طرف این بنای اصیل، تندیس اطلس تیتان است (تیتان شخصیتی افسانه ای است که به دلیل طغیانش علیه خدایان محکوم شد) و نیز روبه روی درب ورودی معبد گارنی، طاقچه ای  با سقف شیب دار وجود دارد که به اعتقاد بعضی محل نگهداری مجسمه میترا است و شیب دار بودن سقف آن باعث دور کردن آب باران از این مجسمه می شود.  به طور کلی این معبد سبک معماری منحصر به فردی دارد، به ویژه سقف و کناره سقف که  با نقش گیاهان پاخرسی نما داده شده اند  و از جذاب ترین قسمت های معبد به شمار می روند و امروزه این بنا به عنوان یک نیایشگاه و موزه در کشور ارمنستان  توریست های زیادی را به خرید تور ارمنستان به ویژه تور ایروان وا می دارد.

 

علت اهمیت معبد گارنی ارمنستان:

معبد گارنی ارمنستان، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان به ویژه ایروان در بین گردشگران خارجی جایگاه خاصی پیدا کرده است. این معبد با رسمی شدن دین مسیحیت به عنوان یک نیایشگاه مخصوص که دارای ستون های بلند و محراب های زیبا برای پرستش مهر یا میترا(خدای خورشید) برای پادشاهان در بین معابد و کلیساهای دیگر ارمنی ها شناخته شده تر است.علاوه براین،معبد گارنی به دلیل قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوا به عنوان ییلاق و شکارگاه مخصوص در بین پادشاهان ارمنی اهمیت پیدا کرده است. پادشاهان ارمنی این معبد را به پایتخت تابستانی خود تبدیل کردند و آثار زیادی از جمله اتاق ها و حمام هایی با سبک خاصی در کنار این معبد ایجاد کرده اند. نمای بیرونی معبد گارنی  ارمنستان تا مدت ها به عنوان یکی از سمبل های تاریخی کشور ارمنستان، سال ها بر روی  اسکناس پنج هزار درامی این کشور نقش بسته بود.این معبد سالانه به طور میانگین حدود دویست هزار توریست را به سوی خود می کشاند و در واقع مقصد اصلی تورهای ارمنستان است.

 

بهترین زمان بازدید از معبد گارنی ارمنستان:

باتوجه به اینکه معبد گارنی در بالاترین نقطه شهر ایروان قرار گرفته است و همین موضوع باعث ایجاد آب و هوایی متفاوت در این منطقه شده است بهتر است توریست ها قبل از انتخاب تور ایروان شناخت کافی نسبت به وضعیت آب وهوایی این منطقه زیبا کسب کنند. در واقع بازدید از این آثار تاریخی بی نظیر هم طبیعت گردی  و هم لذت بردن از بازدید از یک بنای تاریخی استو بهترین و پرطرفدارترین زمان سفر به ایروان ، ایام نوروز است و با سفری چهار روزه می توان از جادبه های طبیعی و معابد و کلیساهای این منطقه دیدن نمود و با رسومات درباریان ارمنی آشنا شد. معبدگارنی و صومعه معروف گغارد که در فاصله 16 دقیقه ای این معبد قرار دارد و فاصله این منطقه از ایروان با اتومبیل 15دقیقه است و بهترین وسایل نقلیه برای رفتن به این مکان از ایروان، اتوبوس و اتو مبیل می باشد و  همه روزه برای بازدید عموم باز است.

 

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا