یزدفردا: يزد، يادگار تاريخ؛ نوشته: حسین مسرّت، ویراستار: پیام شمس الدّینی، تهران: نشر یزدا،1398، رحلی، مصوّر، رنگی،24+ 670+ 24ص.

(جلد نخست ، ویرایش اوّل : انجمن کتابخانه های عمومی استان یزد ،1376؛ ویرایش دوم ، 1395، نشر دف تهران).

سرمایه گذار: علی زهرایی (فرهنگ‌دوست یزدی تبار) و با یاری آقایان: میرزا محمّد کاظمینی و سعید افضلی پور.

دارای 6 بخش : گفتارهای تاریخی/ نام آوران و بزرگان / آداب و فرهنگ/ نقد کتاب/ معماری و هنر/ مردم شناسی دربارۀ یزد است که از سوی نشر یزدا در دسترس دوستداران تاریخ قرار گرفته است.

جلد دوم از کتاب «یزد، یادگار تاریخ» همچون دفتر نخست آن،  بازچاپ گفتارهای پرخواستار نویسنده تنها در حوزۀ یزدشناسی و یزد پژوهی است که در کتاب‌ها، نشریه ها، تارنماهای ایران و نیز سخنرانی‌های وی مابین سال‌های 1375 تا 1396 گردآوری شده است و با ساماندهی و ویراستاری پیام شمس‌الدّینی آراسته چاپ شده است.

کتاب دارای 24 صفحه دیباچه، مقدّمه و فهرست مندرجات / 670صفحه متن / 24 صفحه تصاویر رنگی از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان یزد است .

کتاب، دارای 175 مقالۀ کوتاه و بلند، یک مقدّمۀ ادبی به فارسی و 8 مقدّمه به زبان های: آلمانی/ اردو/ اسپانیایی/ انگلیسی/ ایتالیایی/ عربی/ فرانسوی / هندی.به ترتیب با ترجمه:  دکتر کرستین نول کریمی،مسعودبهجو/ دکتر فاطمۀ سماواتی/ دکتر خوزه کوتیاس فرر/ هیوا رحیمی/ دکتر پیرو دونینی/ دکتر رضا افخمی عقدا / دکتر شهاب صرّافیان / دکتر فاطمۀ سماواتی دربارۀ یزد است.

این مقالات از بین حدود 800 مقالۀ نویسنده گلچین شده است و سعی شده همچون دفتر نخست، تنوّع موضوعی داشته باشد.

هم اکنون جلد سوم این کتاب، با همان ترتیب، گردآوری و حروف چینی شده و در دست ویراستار است و امید می رود تا پایان سال 1399 چاپ شود.نویسنده امیدواراست بتواند دفتر چهارم آن را در سال 1400 چاپ و منتشر کند که در بردارندۀ دیگرگفتارهای یزد و نمایه هاست.

 

 


  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا