زمان : 02 Mordad 1395 - 20:21
شناسه : 125339
بازدید : 12866
 رایجترین دلایل  مرگ و میر در زنان و راهکارهای پیشگیری رایجترین دلایل مرگ و میر در زنان و راهکارهای پیشگیری

یزدفردا "آیا می‌دانید بیشترین علت مرگ‌ومیر در میان زنان چیست؟ شاید پاسخ شما را شگفت‌زده کند. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید علت چیست و چه‌کار کنید تا خطر بیماری در شما کمتر شود.

بیماری‌های قلبی
پیشگیری از بیماری های قلبی
از هر سه زن یک نفر بر اثر بیماری قلبی از دنیا می‌رود، حتی بیشتر از سرطان. نود درصد از زنان یک یا دو فاکتور خطر بیماری قلبی را دارند. در اینجا می‌گوییم برای پیشگیری چه‌کار می‌توانید انجام دهید:

سیگار نکشید
پیشگیری از بیماری های قلبی
این کار خطر بیماری قلبی را یک یا دو سال عقب می‌اندازد.

سطح کلسترول خون را کم کنید.
غذاهای سالم مصرف کنید مانند حبوبات، غلات، سبزیجات، ماهی، عسل، آجیل و مغزها. همه‌ی این غذاها میزان کلسترول عروق و قلب را کم می‌کند.

بیشتر فعالیت کنید.
پیشگیری از بیماری های قلبی
ورزش مرتب فواید زیادی برای شما دارد – مانند کم کردن 30 تا 40 درصدی بیماری‌های قلبی.

وزن خود را کم کنید.
اگر وزن شما زیاد است – خصوصاً اطراف کمر – خطر کلسترول بالا وجود دارد و احتمال بیماری قلبی بیشتر است.

سرطان
پیشگیری از سرطان
یک‌چهارم علت مرگ‌ومیر در خانم‌ها سرطان است. بیشتر نوع آن‌ها سرطان پوست، سینه، ریه، روده بزرگ و رحم است. سیگار یکی از شناخته‌شده‌ترین عوامل سرطان است اما تغذیه‌ی نامناسب، کمبود فعالیت فیزیکی، چاقی و قرار گرفتن در مقابل نور خورشید نیز خطرات را افزایش می‌دهند. چه کاری می‌توان انجام داد؟

ترک سیگار
ده سال پس از ترک سیگار خطر مرگ بر اثر سرطان ریه نصف می‌شود.

بهبود رژیم غذایی
پیشگیری از سرطان
برخی مطالعات نشان می‌دهند میوه و سبزیجات بدون نشاسته ممکن است مانع سرطان دهان، مری و معده شوند. همچنین میوه از سرطان ریه نیز جلوگیری می‌کند.

ورزش کنید
پیشگیری از سرطان
ورزش منظم خطر سرطان روده را 40 تا 50 درصد، سرطان سینه 30 تا 40 درصد و سرطان پروستات را 10 تا 30 درصد کاهش می‌دهد.

در مقابل نور خورشید از خود محافظت کنید
بیشتر سرطان‌های پوست به علت قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی UV خورشید ایجاد می‌شوند. زمانی که خانه نیستید از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و مرتباً پوست خود را بررسی کنید تا علامت هشداردهنده‌ای روی آن وجود نداشته باشد.

سکته مغزی
پیشگیری از سکته مغزی
از هر پنج زن یک نفر دچار سکته‌ی مغزی می‌شود اما تنها 11 درصد از زنان خطرات و نشانه‌های سکته‌ی مغزی را می‌شناسند. در اینجا به شما می‌گوییم چکار می‌توانید انجام دهید:

ورزش کنید
ورزش منظم می‌تواند 25 درصد خطر سکته‌ی مغزی را کاهش دهد.

به‌جای نوشابه آب بخورید.
پیشگیری از سکته مغزی
تنها یک نوشابه یا نوشیدنی قندی دیگر خطر سکته‌ی مغزی در زنان را 83 درصد زیاد می‌کند. اما خوردن پنج یا کاهش لیوان آب سبب کاهش خطر سکته‌ی مغزی می‌شود.


زیاد نخوابید
پیشگیری از سکته مغزی
ده ساعت یا بیشتر خواب شاید عالی به نظر برسد اما خطر سکته‌ی مغزی را تا 63 درصد افزایش می‌دهد.

علائم را بشناسید
بسیاری از درمان‌ها در سه ساعت اول بروز علائم مؤثرتر هستند. زنان باید این علائم را بشناسند ازجمله سردردهای شدید، سرگیجه‌ی بی‌دلیل، گیجی، تنگی نفس و سکسکه همراه با درد در قفسه‌ی سینه.

سیگار نکشید.
پیشگیری از سکته مغزی
سیگار نه‌تنها خطر سکته‌ی مغزی در خانم‌ها را تا 50 درصد افزایش می‌دهد بلکه احتمال خونریزی مغزی در زنان سیگاری 17 درصد بیشتر از مردان می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سکته مغزی در میان مصرف‌کنندگان سیگار بخصوص زنان شایع‌تر است.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است سکته‌های مغزی که با خونریزی داخل جداره مغز شناخته می‌شود در میان مصرف کنندگان سیگار بخصوص زنان شایع‌تر است.

محققان فنلاندی اظهار داشتند: این سکته مغزی که خونریزی «ساب آراکنوئید» نامیده می‌شود در میان زنانی که سیگار مصرف می‌کنند، هشت برابر بیشتراست. همچنین مصرف سیگار به میزان کم هم می‌تواند خطر بروز اینگونه سکته مغزی را در زنان سه برابر افزایش دهد.

دکتر «جونی لیندبوم» از دانشگاه هلسینکی فنلاند محقق ارشد این مطالعه گفت: استعمال سیگار در هیچ میزانی توصیه نمی‌شود و بهترین گزینه این است که فرد هرگز مصرف این ماده دخانی را شروع نکند. همچنین لازم است سیاستگذاران با اعمال سیاست‌های مفید برای مقابله با مصرف سیگار به طور قابل توجهی میزان موارد خونریزی «ساب آراکنوئید» را کاهش دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از Webmd، این نوع سکته مغزی حدود سه درصد تمامی انواع سکته‌ها را شامل می‌شود و اغلب افراد جوان به آن مبتلا می‌شوند و می‌تواند پیامدهای نامطلوبی روی بیمار داشته باشد.