کارشناس مسئول بررسی، مبارزه و مراقبت از بیماری های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت:
ماهی قرمز را تنها از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداری و دامپزشکی تهیه نمایید

اطیمنان از سلامت ماهی قرمز و زینتی خریداری شده؛ مهمترین نکته در جلوگیری از ابتلاء به بیماری های مشترک انسان و ماهی قرمز می باشد.

27 اسفند 1397                          تعداد بازدید: 5342                          کد خبر : 149822

یزدفردا: حمید پورمیرزایی گفت: با توجه به رونق خرید ماهی قرمز در آستانه سال نو، آشنایی با نکات بهداشتی تشخیص و نگهداری ماهی قرمز در  پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و ماهی قرمز، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

پورمیرزایی خصوصیات ماهی قرمز سالم را چنین تشریح کرد: ماهی سالم دارای تحرک مناسب و تعادل در شنا می باشد؛ باله های آن کاملا  باز و سالم و سطح بدن فاقد هر گونه لکه های پنبه مانند است؛ پولک های ماهی سالم بوده و دارای ریختگی یا ساییدگی نیستند؛ همچنین ماهی نباید بی قرار بوده و چشم ها نباید به صورت یک یا دو طرفه بیرون زده باشند.

وی تصریح کرد: ماهی قرمز باید در محیط مناسبی از نظر اکسیژن و دما نگهداری و فضای کافی و آب تمیز در اختیار داشته باشد؛ به همین دلیل خرید ماهی از فروشندگانی که ماهی را به صورت متراکم و شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می کنند؛ توصیه نمی شود.

وی به همشهریان توصیه کرد: برای دست زدن به ماهی و جابجایی آن از دستکش استفاده کنند و از تماس کودکان با ماهی جلوگیری نمایند و با استفاده از آب تمیز و فاقد کلر، غذای مخصوص ماهی و ضدعفونی سازی ظرف نگهداری ماهی با نمک طعام و یا سایر مواد مناسب به حفظ سلامت ماهی قرمز خود کمک نموده و مانع از بروز ابتلاء به بیماری های مشترک شوند.

نامبرده افزود: در صورت عدم امکان نگهداری صحیح از ماهی پس از پایان مراسم سال نو در آکواریوم، آن را در اماکن مجاز مشخص شده توسط محیط زیست رها سازی نمایند.


سایت خبری یزد فردا