زمان : 05 بهمن 1399 - 08:27
شناسه : 163873
بازدید : 2842
برنامه ریزی برای صادرات یک میلیارد دلاری/ثبت رکورد سفر به ایران وزیر میراث فرهنگی خبر داد: برنامه ریزی برای صادرات یک میلیارد دلاری/ثبت رکورد سفر به ایران وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه در حال حاضر 600 میلیون دلار صادرات صنایع دستی در کشور انجام می شود، گفت: تلاش داریم این میزان به یک میلیارد دلار برسد.

یزدفردا: علی اصغر مونسان شنبه شب در نشست هم اندیشی با فعالان گردشگری و تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه گردشگری استان یزد اظهار داشت: اعتبارات دولت محدود است بر این اساس یکی از رویکردهای جدی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، واگذاری امور به مردم است.

وی عنوان کرد: در همین راستا بیش از 2 هزار و 500 طرح با مشارکت مردم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجراست.

مونسان با اشاره به کارکردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: این امر انتظارات بسیاری را از این وزارتخانه به ویژه در بین نمایندگان مجلس ایجاد کرده اما در هنگام اختصاص بودجه، به این موضوع توجهی ندارند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه بودجه میراث فرهنگی بسیار اندک است، افزود: کل بودجه این وزارتخانه 186 میلیارد تومان است که با توجه به گستره فعالیت ها و برنامه های این وزارتخانه بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به آمار گردشگران خارجی به رغم وجود تحریم ها بیان کرد: در سال 97 با افزایش 52 درصدی حضور گردشگران خارجی مواجه بودیم که بر اساس معیارهای سازمان جهانی سفر، ایران دومین کشور از نظر سرعت رشد گردشگری بود.

مونسان یادآور شد: در سال گذشته نیز با وجود شیوع کرونا، 8 میلیون و 860 هزار گردشگر خارجی وارد کشور شدند که این میزان یک رکورد در حوزه گردشگری است زیرا در سالهای قبل آمار گردشگران خارجی به 5 میلیون نفر نمی رسید.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: اگر شیوع کرونا متوقف می شد، بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار بود آمار گردشگران خارجی به 10 میلیون نفر برسد.

مونسان، توسعه گردشگری سلامت را از دیگر برنامه های وزارت میراث فرهنگی دانست و گفت: در این زمینه برنامه ریزی های بسیاری انجام شده و تعاملاتی نیز با وزارت بهداشت داشته ایم.

وی همچنین با اشاره به رویکردهایی که در حوزه صنایع دستی وجود دارد، بیان کرد: در حال حاضر 279 مییون دلار صادرات صنایع دستی از مبادی گمرک و 300 میلیون دلار از مسیر چمدانی به وسیله گردشگران انجام می شود.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: با این حساب صادرات صنایع دستی اکنون به حدود 600 میلیون دلار رسیده است.

مونسان با انتقاد از سیاست فله فروشی صنایع دستی که در گذشته وجود داشت و اکنون نیز متاسفانه در مواردی انجام می شود، افزود: انصاف نیست که هنرمندان برای خلق یک اثر از جسم و روح خود مایه می گذارند بعد آثار آنها به صورت فله به فروش برسد.

وی اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی های انجام شده، رقم صادرات صنایع دستی از کشور به یک میلیارد دلار برسد و در این زمینه نیازمند همراهی تشکل ها هستیم.