زمان : 17 فروردین 1401 - 06:56
شناسه : 172601
بازدید : 3315
بایدها و نبایدهای روزه‌داری برای بیماران قلبی بایدها و نبایدهای روزه‌داری برای بیماران قلبی یک کارشناس دارویی گفت: بیماران قلبی عروقی دارای تنگی عروق مجاز به روزه داری نیستند.

به گزارش یزدفردا: فائزه شادفر با بیان اینکه اگرچه روزه داری در طول ماه مبارک رمضان می تواند از طریق کاهش سطح چربی های خون و فاکتوری به نام هموسیستئین سبب کاهش ریسک بروز بیماری های قلبی عروقی شود، افزود: بیماران قلبی عروقی با تنگی عروق که داروهای نظیر آسپرین، نیترو کانتین یا نیترو گلیسیرین مصرف می کنند مجاز به روزه داری نیستند.

این دارو ساز بالینی خاطر نشان کرد: بیماران قلبی عروقی از بابت روزه داری و سرموقع نخورن داروهایشان نگران هستند که باید به این نکته توجه کنند که افت سطح سرمی دارو ها می تواند منجر به ریسک خطر سکته قلبی و مغزی شود.

شادفر اظهار کرد: سایر بیماران قلبی می توانند زیر نظر پزشک بنا به صلاحدید خود از اشکال دارویی طولانی اثر استفاده کرده و روزه بگیرند.

این کارشناس دارویی یاد آور شد: بیماران قلبی وعروقی که دارو هایی نظیر آنالا پریل، پروپرانولول و دیگوکسین مصرف می کنند به دلیل اثر بخشی بهتر این دارو ها در صبح توصیه می شود آن ها را در وعده سحر مصرف کنند.

وی ادامه داد: بیماران قلبی باید طبق یک رژیم غذایی خاص تحت نظر پزشک روزه بگیرند و از مصرف غذای سنگین در افطار خودداری نمایند.