زمان : 26 Mehr 1401 - 17:16
شناسه : 176149
بازدید : 4162
مشکل  معیشتی مسکن برای ۱۰۰۰ نخبه سرآمد(حکمرانان نخبه) محقق خواهد شد سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: مشکل معیشتی مسکن برای ۱۰۰۰ نخبه سرآمد(حکمرانان نخبه) محقق خواهد شد بنیاد ملی نخبگان برای توانمندسازی استعدادهای کشور برای تربیت حکمرانان نخبه به رفع دغدغه های معیشتی آنان تاکید کرد و گفت: رفع دغدغه معیشتی مسکن برای ۱۰۰۰ نخبه سرآمد در سال جزء برنامه هایی است که با حمایت دولت مردمی محقق خواهد شد.
دوازدهمین همایش ملی نخبگان؛دهقانی فیروز آبادی: نخبگان بذر رویش شرکت‌های فاخر دانش‌بنیان و خلاق خواهند بود
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از نقش آفرینی نخبگان در حکمرانی دانش‌بنیان، شناسایی و هدایت استعدادهای برتر و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، روح الله دهقانی فیروزآبادی سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دوازدهمین همایش ملی نخبگان که با حضور آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، جمعی از وزراء و نخبگان برگزار شد، با اشاره به این‌که تاسیس بنیاد ملی نخبگان یکی از ابتکارات ارزشمند نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت :این ابتکار به تدبیر رهبری است که همواره گفتمان ساز و سیاست گذار اصلی توسعه علم و فناوری به عنوان تنها کلید پیشرفت کشور بوده اند.

وی افزود: طی سال های گذشته و در دوره های مختلف، مدیران خدوم و دلسوزی زحمت کشیده اند که ثمره آن شناسایی بیش از ۵۰ هزار نفر استعداد برتر و نخبه ارزرشمند و تسهیل ساز و کارها برای استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها در مسایل کشور بوده است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جهانی قریب به یک درصد جمعیت هر کشور در جایگاه استعدادهای برتر و نخبگان آن جامعه قرار می گیرند ادامه داد: قریب یک میلون نفر در ایران ۱۰۰ میلیونی یعنی ۲۰ برابر آنچه که امروز به صورت رسمی در بنیاد ملی نخبگان شناخته‌ایم، جزء زیست بوم نخبگانی ایرانی هستند.

توجه به نقش علوم انسانی و صنایع خلاق در شناسایی نخبگان

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در سال های اخیر گفتمان نخبگی عموما حول دانشجویان و استادان رشته های فنی، مهندسی و علوم پزشکی شکل گرفته است، عنوان کرد: توجه به نخبگان علوم انسانی و هنر در دنیایی که فرهنگ و رسانه و محتوای دیجیتال حرف اول را در جهت دهی ملت‌ها و کشورها می‌زند و همچنین توجه به نخبگان حوزه علوم پایه برای پرورش سرآمدان شاخص این حوزه ها و تأثیرگذاری در جامعه و ساختن آینده علم، فناوری و نوآوری که کمتر مورد توجه قرار گرفته است باید مورد حمایت ویژه قرار بگیرد.

 

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: نخبگان هر جامعه بر اساس استعدادها و توانمندی های ذاتی، نعمت ها و معادن تدبیر و مدیریت و حکمرانی برای هر جامعه هستند که اگر در مصادر امر قرار بگیرند بهترین تاثیرگذاری را در آحاد جامعه برای حل مسایل و مشکلات و هدایت کشور به سمت پیشرفت، استقلال، امینت و آزادی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در پیاده سازی سند راهبردی کشور در امور بنبادنخبگان ۲۴ دستگاه نقش اجرایی و ماموریتی دارند، عنوان کرد: پس از ۱۰ سال اما در حدود نیمی از این میزان محقق شده است. با توجه به راهبردهای دولت سیزدهم در عدالت محوری و مردمی بودن این سند راهبردی باید به همت مدیران این بنیاد و حمایت شخص رییس جمهوری در پیگیری مطالبه از همه دستگاه های کشور و پایان دولت به صورت کامل اجرا شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در راستای این ماموریت، استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی نخبگانی و همچنین نخبگان برگزیده همین بنیاد برای مدیریت، اجرا و کارشناسی در همه اجزای بنیاد ملی نحخبگان یک راهبردی جدی است به فضل خدا در دولت سیزدهم محقق خواهد شد. قطعا بهترین کسی که می تواند نخبگان و امور نخبگان را مدیریت کند همین نخبگان هستند.

 استفاده از فناوری‌های هوشمند برای شناسایی و جذب نخبگان

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تکریم و احترام به استعدادها و نخبگان را اصلی ترین مبنای بنیاد ملی نخبگان دانست و افزود: استفاده از ابزارهای فعال شناسایی نخبگان با به کارگیری فناوری های هوش مصنوعی، شبکه های اجتماعی و معرفی نخبگان توسط نخبگان به جای روش های خوداظهاری با ارائه سند و فرم ها که عموما زمان بر بوده و دور از شأن است در دستور کار جدی بنیاد ملی نخبگان قرار دارد.

وی ادامه داد: توسعه دایره نخبگانی از افراد دانشگاهی به سایر حوزه ها همچون مدیریت، بازار، صنعت، مهارت های کسب و کار، فرهنگ و سیاست حکمرانی و غیره بنیاد نخبگان را به نهادی جامع و تاثیرگذار در همه ارکان و نهادهای کشور و بانک اطلاعاتی جامعه متخصصان و مدیران سرآمدان کشور برای به کارگیری در جایگاه های مهم مدیریتی و تخصصی تبدیل خواهد کرد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری در سال های گذشته توسعه دهنده سازوکارهای قانونی و زیرساخت برای رجوع شرکت های دانش بنیان و خلاق بوده است؛ عنوان کرد: از طرف دیگر بنیاد همیشه متصل به جریان اساتید و دانشجویان برای کشف و شناسایی استعدادهای برتر در دانشگاه ها بوده است.

وی با بیان این‌که هسته های نخبگانی استاد محور که مورد تاکید ویژه رهبری انقلاب بوده و هست هر کدام از آنها بذر رویش یک شرکت دانش بنیان یا خلاق فاخر خواهند بود، افزود: با توجه به این مهم باید بتوان با هماهنگی کامل معاونت و بنیاد در یک فرآیند روشن خط سیری برای تشکیل هسته های نخبگانی حول اساتید شاخص و سرآمد در بنیاد و هدایت آنها و تشکیل شرکت های نوپای دانش بنیان و خلاق برای حمایت در معاونت علمی تشکیل داد.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در راستای این هدف راهبردی شتاب دهنده های علمی و فناوری کشور در سازوکار که تعیین خواهد شد در بنیاد ملی نخبگان و نظارت بر آنها در معاونت علمی انجام شده که این شتاب دهنده ها بستر رشد هسته های نخبگانی خواهند شد.

وی با اشاره به برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای توانمندسازی استعدادهای کشور برای تربیت حکمرانان نخبه به رفع دغدغه های معیشتی آنان تاکید کرد و گفت: رفع دغدغه معیشتی مسکن برای ۱۰۰۰ نخبه سرآمد در سال جزء برنامه هایی است که با حمایت دولت مردمی محقق خواهد شد.

 

ایجاد بازار تقاضا محور برای محصولات دانش‌بنیان

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر تلاش برای توسعه بازار واقعی محصولات دانش بنیان با همت معاونت علمی و نقش آفرینی نخبگان گفت: با اجرای قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان فرصت واقعی برای بازگشت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور و یا استفاده از ظرفیت های آن‌ها در همان کشورها برای حل مسایل کشور ایجاد خواهد شد که می تواند بسیار امیدبخش باشد.

 

دوازدهمین همایش ملی نخبگان با شعار «حکمرانی نخبگان، سرآمدی ایران» به همت بنیاد ملی نخبگان و با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز برگزار شد.

 

در این مراسم، جمعی از نخبگان در حوزه‌های مختلف علمی، فناوری، صنعتی و فرهنگی، دیدگاه‌های خود را با مسئولان در میان گذاشتند و در قالب پانل‌های تخصصی زمینه‌های نقش آفرینی نخبگان در حکمرانی، حمایت از زیست‌بوم نخبگان و پرورش استعدادهای برتر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.