زمان : 11 Tir 1402 - 12:48
شناسه : 178637
بازدید : 3583
انرژی هسته‌ای به کمک تولیدات کشاورزی و اصلاح بذر می‌آید انرژی هسته‌ای به کمک تولیدات کشاورزی و اصلاح بذر می‌آید عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به راه‌اندازی مراکزی برای آفت‌زدایی از محصولات کشاورزی توسط سازمان انرژی اتمی، گفت: کارهای تحقیقاتی برای اصلاح بذر و افزایش تولیدات کشاورزی نیز در این سازمان در حال انجام است.

ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به استفاده بخش کشاورزی کشور از صنعت هسته‌ای گفت: در حال حاضر در بخش‌های مختلف کشور مراکزی برای آفت‌زدایی محصولات کشاورزی با استفاده از پرتوهای مختلف همچون گاما توسط سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: به عنوان مثال در شهرستان بناب مرکزی برای آفت‌زدایی از گندم راه اندازی شده که البته ظرفیت آن پایین است و باید توسعه پیدا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: همچنین بناست تا مرکزی برای آفت زدایی از پسته در شهرستان رفسنجان راه اندازی شود تا با آفت زدایی و از بین بردن سمومی همچون آفلاتوکسین محصولات کشاورزی ما از استانداردهای بهداشتی لازم برای صادرات برخوردار باشد.

اعظمی خاطرنشان کرد: صنعت هسته‌ای در افزایش تولیدات کشاورزی از طریق اصلاح بذر می‌تواند به ما کمک کند که در این زمینه کارهای تحقیقاتی در سازمان انرژی اتمی در حال انجام است.

وی افزود: ما می‌توانیم با استفاده از صنعت هسته‌ای و استفاده از دورگه یا هیبرید و اصلاح بذرهای کشاورزی تولیدات خود را در این حوزه افزایش دهیم.