زمان : 17 Mehr 1391 - 23:10
شناسه : 58466
بازدید : 5124
راه اندازی 10 آزمایشگاه بررسی ادله دیجیتال رئیس پلیس فتا خبر داد: راه اندازی 10 آزمایشگاه بررسی ادله دیجیتال رئیس پلیس فتا ضمن حضور در غرفه پلیس فتا در ششمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، از راه‌اندازی 10 آزمایشگاه بررسی ادله دیجیتال در چند استان خبر داد و گفت :این آزمایشگاه‌ها در استان‌هایی به عنوان معین مسئولیت پوشش سایر استانها را دارند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سردار سید کمال هادیانفر در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: بر اساس قانون، سند افتا دولت  و تدابیر فرماندهی ناجا  پلیس فتا وظیفه دارد با تمامی جرایم حوزه فضای سایبری برخورد کند.
وی بیان داشت: این پلیس در سال 89 آغاز به کار کرد و در سال 90 توانست در تمامی مراکز استان‌ها شعبه‌های پلیس فتا را راه اندازی نماید و در این مدت به بیش از 4 هزار پرونده تشکیل شده در این شعب  رسیدگی و با مجرمان برخورد قانونی کرده است.
وی ادامه داد: بیش از 52 درصد از جرایم گزارش شده ، توسط پلیس فتا کشف شده که این میزان کشف از میانگین کشورهای توسعه یافته بالاتر است.
رئیس پلیس فتا گفت:‌ یکی از اصلی‌ترین مسائل در کشف ادله دیجیتال آزمایشگاه‌های بررسی ادله دیجیتال در دو حوزه پی جویی جرایم در شبکه رایانه‌ها و تلفن همراه است، لذا با اقدامات زیربنایی انجام شده هم اکنون در 10 استان کشور آزمایشگاه‌های ادله دیجیتال جرم راه اندازی، تجهیز و عملیاتی شده است.
وی گفت: در فضای مجازی ارتکاب جرم قابل ردیابی بوده و ادله کافی از ارتکاب جرم باقی مانده که پلیس فتا با فراگیری و کسب دانش فارنزیک قادر به جمع‌آوری ادله دیجیتال در فضای مجازی بوده و با بررسی سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی مجرمان، توانایی کشف علمی جرایم در فضای مجازی را دارا است، بر همین اساس با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی امکان بررسی ادله دیجیتال و بررسی فنی تجهیزات مجرمانه در ارتکاب جرائم در پلیس فتا محقق شده است.
رئیس پلیس فتا با بیان اینکه دنیای مجازی دارای پیچیدگی‌های بسیاری است گفت: ما در ابتدای راه قرار داریم اما با وضعیت موجود امیدواریم در سال های نه چندان دور جزء بهترین‌ها در بین  پلیس‌های سایبری دنیا در حوزه عملی، فنی و تخصصی باشیم.