زمان : 28 تیر 1392 - 05:11
شناسه : 74102
بازدید : 28588
1ز 1305 تا 1392 با رکورد دار کهن سال ترین مقام نظام جمهوری اسلامی +تصاویر(1نظر) 1ز 1305 تا 1392 با رکورد دار کهن سال ترین مقام نظام جمهوری اسلامی +تصاویر(1نظر)

 یزدفردا "علی آبادی:به بهانه انتصاب مجدد آیت الله جنتی در شورای نگهبان  توجه افکار عمومی متوجه ستون خیمه شورای نگهبان و مرد همیشه همراه مقام معظم رهبری . نظام مقدس جمهوری اسلامی معطوف شده است که در طول سالهای سال بر آنچه اعتقاد داشته پافشاری نموده و هرگز حاضر نشده است با هیچ کس معامله نماید و با قدرت تمام در دفاع  از هر آنچه که اعتقاد داشته است ایستاده  است

عصر ایران نوشت"با ابقای آیت الله احمد جنتی در سمت دبیر شورای نگهبان می توان عنوان قدیمی ترین و کهن سال ترین مقام در جمهوری اسلامی ایران را به او اختصاص داد.

درباره  عنوان «قدیمی ترین» باید توضیح داد که با توجه به استمرار عضویت در فقهای شورای نگهبان از بدو استقرار و تاسیس در سال 1358 تا کنون و در تمام ادوار 5 گانه آن به او اطلاق می شود و تفاوت و تمایز آقای جنتی در این است که به رغم تصدی مناصب دیگر، عضویت فقها و بعدتر دبیری شورای نگهبان را همواره بر عهده داشته به گونه ای که به نماد نهاد شورای نگهبان در جمهوری اسلامی بدل شده است.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30241.jpegهر چند در دهه اول جمهوری اسلامی به سبب حضور چهره هایی چون آیت الله صافی گلپایگانی یا آیت الله یوسف صانعی که بعدتر به مقام مرجعیت رسیدند احمد جنتی تحت الشعاع آنان قرار داشت اما از همان ابتدا در جمع فقیهان شورا حاضر بوده و پس از رحلت امام خمینی و تفسیر نظارت مصرح در قانون اساسی به «استصوابی» توسط این شورا و دبیر آن دامنه نفوذ و تاثیر گذاری بیشتری یافت.  چندان که پورتال رسمی شورای نگهبان دایره بسیارگسترده ای از وظایف و احتیارات و امکانات حقوقی شورای نگهبان ترسیم کرده که عرصه های متعدد و متنوعی را شامل می شود.

اگر معیار استمرار مسوولیت یک عنوان و منصب مشخص نباشد البته چهره هایی چون آیت الله خامنه ای، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد رضا مهدوی کنی که از ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی با عضویت در شورای انقلاب و قبول مسوولیت های متعدد و متنوع در سال های بعد پیوسته در صحنه بوده اند قطعا نسبت به آقای جنتی ارجح هستند.

درباره آیت الله خامنه ای می توان به پیشینه عضویت در شورای انقلاب، فرماندهی کل سپاه پاسداران، معاونت وزارت دفاع، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، امامت جمعه تهران، ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و پس از آن رهبری نظام اشاره کرد که اگر چه پیوسته است اما در مناصب مختلف بوده و اهمیت انتخاب خبرگان در سال 68 بقیه را تحت الشعاع جایگاه رهبری قرار داده است.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30244.jpeg


از جمله امامت جمعه تهران  که هر چند در سال 58 و با حکم رهبر فقید انقلاب عهده دار شدند و تا کنون نیز ادامه دارد و پیش از انتصاب آقای جنتی به عضویت شورای نگهبان صورت پذیرفته اما اکنون ذیل رهبری تعریف می شود. ضمن این که امامت جمعه شغل به حساب نمی آید و به همین خاطر هم زمان می توان سمت های دیگر را پذیرفت.

درباره هاشمی رفسنجانی نیز هرچند از روز پیروزی انقلاب تا حال حتی یک روز هم بی منصب نبوده اما او هم در مصادر متعدد- و نه 34 سال مداوم در یک مقام بوده است. ضمن این که احمد جنتی به لحاظ سنی (متولد 1305) از رهبری (1318) و هاشمی(1312 در شناسنامه و 1313 در اظهار خود ایشان) بزرگ تر است.

او اما از اسفند 58 تا کنون عضو شورای نگهبان است و تقریبا دو سوم آن را با عنوان دبیری گذرانده است.


بدین ترتیب  از حیث سابقه مسوولیت مستمر در یک سمت  او از سید محمود دعایی نیز که از سال 1359 مدیر روزنامه اطلاعات است فراتر می رود. یا اگر پیشتر از  عبدالله جاسبی رییس پیشین دانشگاه آزاد به عنوان پرسابقه ترین مدیر یاد می شد با تغییر او این نام نیز دیگر در صدر طولانی ترین مسوولیت ها قرار ندارد. مثال دیگر علی نقی خاموشی بود اما سمت او دولتی نبود و او هم جای خود را به محمد نهاوندیان داد.

در این میان می توان به عباس واعظ طبسی که تولیت آستان قدس رضوی را از ابتدای انقلاب اسلامی در سال 1357 تاکنون برعهده دارد اشاره کرد اما باید در نظر داشت که اولا او متولد 1314 است و ثانیا آستان قدس رضوی یک بنیاد غیردولتی است و نه مانند شورای نگهبان یک نهاد حکومتی.

نکته قابل توجه درباره فقهای شورای نگهبان این است که در انتصاب آنان یک دوره خاص و بازه زمانی در نظر گرفته نمی شود. رهبری حتی در انتصاباتی که قانون اساسی دوره زمانی تعیین نکرده بازه های 3 یا 5 سال تعیین می کنند اما فقهای شورای نگهبان گاه تاواپسین دم حیات واجد این سمت باقی می مانند کما این که آیت الله شیخ غلامحسین رضوانی تا لحظه آخر چنین بود.

شورای نگهبان یک نهاد اختصاصی در جمهوری اسلامی است و قیاس آن با مجالس سنا درست نیست اما  اگر بنا بر تشبیه باشد می توان یادآور شد در مجالس سنا یا دیگر نهادهای پایه ای در نظام های سیاسی دیگر دنیا نیز گاه افراد در مدت های طولانی واجد آن کرسی ها هستند و اتفاقا مورد اجماع و فراتر از دسته بندی های رایج تعریف می شوند.

شاید خود شیخ ریز نقش متولد لادان اصفهان نیز تصور نمی کرد در جمهوری اسلامی واجد چنان نقشی شود که با کمتر منصب دیگری قابل مقایسه است و در 87 سالگی نیز همان اشتیاق دورانی را نشان دهد که پنجاه و چند ساله بود و تنها از تعداد حضور خود در نماز جمعه تهران بکاهد و به جای هر ماه یک نوبت، به دو ماه یک بار کاهش دهد.

نیاز به توضیح نیست که شمار منتقدان احمد جنتی کم نیست و پس از ماجرای عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری به عرصه های مختلف درون نظام نیز تسری یافت.
از سال 71 که روزنامه سلام در اعتراض به رد صلاحیت نیروهای چپ سنتی مذهبی در صفحه اول به طعنه تیتر زد:« خسته نباشید، آقای جنتی» تا همین پارسال که مدیر آن روزنامه- سید محمدموسوی خویینی- باز به طعنه گفت کاندیداهای ما زیر تیغ تیز آقای جنتی هستند( اشاره به نظارت استصوابی) در هر انتخابات و گاه بر سر مصوبات تایید نشده در شورای نگهبان یا به خاطر سخنی در نماز جمعه تهران نام او همواره مطرح بوده است .

اما در مقابل به منتقدان و مخالفان خود انگیزه داده است که هم چنان که او در کهن سالی آنی سیاست را واننهاده و اعلام خستگی و بازنشستگی نمی کند دیگران که در سن فرزندان و نوادگان اویند نیز ناامید نشوند و آیت الله را نه به خاطر گرایش فکری و سیاسی که در استمرار الگو قرار دهند. چند چهره سیاسی منتقد او گفته اند از او  -والبته تنها در این زمینه -الهام گرفته اند.

 از 1305 تا 1392 با آیت الله جنتی


آیت‌الله شیخ احمد جنتی لادانی در سوم اسفندماه سال ۱۳۰۵ در روستای لادان از بلوک ماربین واقع در سه کیلومتری غرب اصفهان متولد شد. پدرش ملاهاشم لادانی از روحانیون بنام منطقه خود بود.

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30226.jpeg

 

شیخ احمد تنها فرزند خانواده بود اما با این حال خانواده او با مشکلات عدیده مالی مواجه بودند و زندگی به سختی می‌گذشت. 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30233.jpeg
در زادگاه او مدرسه‌ای‌ وجود نداشت‌، اینچنین بود که به‌ مکتب‌خانه‌ رفت‌ و خود، اندکی‌ از دروس‌ جدید را خواند و بعد‌ها در قم‌، مقداری‌ زبان‌ انگلیسی‌ فرا گرفت‌. او دورۀ‌ ادبیات‌ عرب‌ و مقدمات‌ سطح‌ را تا سال‌ ۱۳۲۴ در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ خواند. دوران‌ نوجوانی‌ او با اختناق‌ رضاخانی‌ همراه‌ بود. او درباره آن دوران می‌گوید: «حدود ۱۵ سال از عمرم را در زمان اختناق رضاخانی گذراندم، زمانی که لباس روحانی ممنوع شد و حتی لباس‌های سنتی و عمامه‌ها را بر می‌داشتند، کلاه‌های نمدی را پاره می‌کردند، به قبا و عبا ایراد می‌گرفتند، کت و شلوار تا حدی اجباری شده بود، مخصوصا برای کارکنان دولت، کشف حجاب اجباری بود حتی در روستای ما زنان جرأت نداشتند با آن چادرهای محلی ضخیم به نام چاپپ بیرون بیایند... مدارس دینی بعضی تعطیل و بعضی تبدیل به دبستان و امثال آن شده بود، بعضی طلاب و روحانیون برای همین، تغییر هویت دادند و بعضی به عسرت گذراندند، مجالس روضه تعطیل شده بود، اندکی هم که مانده بودند احساس حقارت می‌کردند، امیدی به آینده نداشتند، مساجد خلوت شده بود؛ غرب، کعبه آمال شده بود، پیشرفت‌های علمی و صنعتی همه مردم را با احساس حقارت و غرب‌زدگی مواجه کرده بود، روزی را هم دیدم که نیروهای متفقین در شهر اصفهان کنترل شهر را به عهده گرفته بودند و سر چهارراه‌ها ایستاده بودند، هزار شکر که آن دوران و دوران پس از آن گذشت.»
 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30230.jpeg


مهاجرت به قم؛ تحصیل و مبارزه

 او پس‌ از تکمیل‌ مقدمات‌ و طی‌ کردن‌ برخی‌ از دروس‌ سطح‌، به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت. با ورود به‌ قم‌ به‌ تکمیل‌ دروس‌ دورۀ سطح‌ پرداخت‌ و در درس‌ خارج‌ بزرگانی‌ همچون‌ آیت‌الله‌العظمی‌ بروجردی، آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی‌ و امام‌ خمینی‌ شرکت‌ می‌کرد‌.

  ایشان با حضور در حوزه علمیه قم از محضر بزرگانی همچون حضرت آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، و آیات بهاءالدینی، صدوقی، گلپایگانی، حجت کوه کمره‌ای، بهره برد.

ایشان همچنین با افراد فاضلی همچون شهید سعیدی، شهید مفتح و آقایان، شیخ محسن حرم پناهی، سید کرامت‌اله ملک حسینی، ابوالقاسم خزعلی، محمدعلی موحدی کرمانی و ... به مباحثه می‌پرداخت و با علما و بزرگانی همچون آیت‌الله دکتر بهشتی، شهید قدوسی، آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله مشکینی، آیت الله سبحانی و آیت‌الله امینی رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای برقرار کرد.آیت‌الله جنتی‌ پس از پایان تحصیلات مدت‌ چهارده‌ سال‌ در مدرسۀ‌ علمیه‌ حقانی‌ به‌ تدریس‌ دروس‌ دورۀ‌ مقدمات‌ و سطح‌ پرداخت و برخی‌ از کتب‌ حدیث‌ از جمله‌ «اثبات‌ الهدایه»، «ایقاظ‌ الهجعه»، «تحف‌العقول» و «المواعظ‌ العددیه» را ترجمه کرد.
البته آیت‌الله جنتی در کنار تحصیل، به فعالیت‌های سیاسی و مبارزه علیه رژیم پهلوی هم به طور جدی پرداخت؛ « فعالیتهای‌ سیاسی‌ در پرونده زندگانی‌ او گاه‌ بیشتر و بهتر می‌درخشد.
آیة‌ الله احمد جنتی‌ پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، در سخنرانیها، اجتماعات‌ عمومی‌ و جلسات‌ خصوصی‌ همواره‌ به‌ افشای‌ ماهیت‌ پلید حکومت‌ پهلوی‌ و ضرورت‌ براندازی‌ این‌ حکومت‌ وابسته‌ می‌پرداخت‌. او که‌ خود سالها شاگرد مرجع‌ عالی‌ قدر شیعه‌، امام‌ خمینی‌( ره‌) بود، همواره‌ دیگران‌ را به‌ پیروی‌ از راه‌ امام‌( ره‌) دعوت‌ می‌کرد.

از سوی‌ دیگر در درون‌ حوزه‌، ضمن‌ ملاقات‌ با علما و مراجع‌، آنها را از آخرین‌ اخبار حرکت‌ انقلابی‌ امام‌ و مردم‌ با خبر می‌ساخت‌. او با عضویت‌ در جامعه مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، به‌ برنامه‌ ریزی‌ هماهنگ‌ برای‌ برپایی‌ راهپیمایی‌ها، نوشتن‌ اعلامیه‌ها و ارتباط‌ با دیگر مراکز مرتبط‌ با نهضت‌ امام‌ خمینی‌( ره‌) ـ همانند جامعه‌ روحانیّت‌ مبارز ـ می‌پرداخت‌.

آیت‌ الله جنتی‌ همواره‌ ارتباط‌ خود را با امام‌( ره‌) حفظ‌ می‌کرد تا با الهام‌گیری‌ از ایشان‌، از آخرین‌ فعالیتهای‌ مبارزاتی‌ در قم‌، نجف‌ و دیگر شهرها اطلاع‌ پیدا کند. او بارها در قم‌، رفسنجان‌ و جزیره خارک‌ مورد تهدید و تعقیب‌ رژیم‌ شاه‌ قرار گرفت‌ و چند بار در قم‌ بازداشت‌ شد. او سه‌ نوبت‌ به‌ زندان‌ رفت‌ و مجموعاً سه‌ ماه‌ زندانی‌ شد و یک‌ بار هم‌ دستگیر و به‌ مدت‌ سه‌ سال‌ به‌ اسدآباد همدان‌ تبعید شد.» (2)

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30227.jpeg

 

همچنین آیت‌الله جنتی جزء علمایی بود که پس از رحلت آیت الله حکیم، طی اطلاعیه ای « لزوم مراجعه مقلدین به آیت‌الله خمینی » را تأیید کردند. (3)

 

پس از پیروزی انقلاب

 

آیت الله احمد جنتی پس از پیروزی انقلاب، همچنان در قامت یک مبارز انقلابی باقی ماند، و از افتادن به خطرها و پذیرفتن مناصبی که بیشترین هجمه‌ها علیه وی را به دنبال داشته، کوچکترین تردیدی به خود راه نداده است؛ اغلب آیت‌الله جنتی را تنها با دبیری ایشان در شورای نگهبان می‌شناسند، اما مروری بر مهم‌ترین مسئولیت‌های این پیرمرد آسمانی، گوشه‌ای از تلاش های وی در نظام جمهوری اسلامی را به روشنی مشخص می‌سازد. از نخستین احکام دریافتی وی، حضور به عنوان قاضی در محاکم انقلاب، امامت جمعه اهواز، حضور به عنوان فقیه در شورای نگهبان و حضور در شورای تبلیغات اسلامی می‌باشد.

 

برخی مسئولیت‌های اصلی آیت‌الله جنتی پس از پیروزی انقلاب به این شرح است:

دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی/• ریاست سازمان تبلیغات اسلامی/• نماینده ولی فقیه ( حضرت امام و رهبر انقلاب) در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان/• عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی با حکم امام خمینی و امام خامنه‌ای/• دبیری شورای نگهبان قانون اساسی/• امامت جمعه موقت قم، اهواز و تهران/• عضویت در شورای پشتیبانی جنگ/• مدیریت در دادگاههای انقلاب اسلامی/• نمایندگی مجلس خبرگان در دوره اول و دوم از استان خوزستان و در دوره سوم از استان تهران و عضویت در هیأت تحقیق مجلس خبرگان/• عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام/• عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی/• عضویت در هیأت مؤسس جامعة الزهرا با حکم حضرت امام خمینی/• عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای/• عضویت در شورای عالی تبلیغات خارجی با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای/• مسوؤلیت ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر/• عضویت در کمیسیون صدا و سیما/

عضویت در شورایعالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با حکم مقام معظم رهبری

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30228.jpeg

 

موشکافی برخی موارد از عملکرد آیت‌الله جنتی در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کمک بیشتری به شناخت شخصیت این بزرگوار دارد:

 

عدم گرفتاری در پدیده آقازادگی

 

آیت‌الله جنتی از بزرگان و صاحب منصبان نظام در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است؛ ظرافت و دقت کار ایشان به گونه‌ای بوده که همواره مورد تایید امام خمینی و رهبر انقلاب بوده است؛ ایشان نیز هیچ‌گاه از این اعتماد نظام اسلامی به خود، کمترین سوء استفاده را نکرده و حتی از آزمایش و ابتلائات نیز سربلند بیرون آمده است؛ ایشان از یکی از سخت‌ترین آزمایشات الهی، که همانا ابتلاء و آزمایش به وسیله فرزندان است نیز پیروز خارج شد و مانند برخی دیگر از مسئولین، کوچکترین استفاده ای از جایگاه خویش برای رهایی فرزند مجرم و خطاکار خود از پنجه عدالت نکرد.

 

محمدحسین جنتی فرزند آیت‌الله جنتی است که از سالهای پیش از انقلاب به عضویت سازمان مجاهدین خلق در آمد. وی به همراه این سازمان به مبارزه علیه رژیم شاه پرداخت؛ او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی پس از مواضع خصمانه این سازمان منافق علیه نظام اسلامی، از آنان جدا نشد و به مبارزه مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی پرداخت؛ از آنجا که پس از اعلان جنگ مسلحانه سازمان منافقین علیه جمهوری اسلامی، برخورد با آنان در دستور کار قرار گرفته بود، برخورد با افرادی مانند محمدحسین جنتی نیز از همین موارد بود؛ اما، آیت‌الله جنتی هیچ دخالتی در این امر نکرد تا نظام به وظیفه خود عمل کند؛ در نتیجه فرزند وی در درگیری با پاسداران انقلاب اسلامی کشته شد (4) و حضرت آیت‌الله از بابت این برخورد نظام انقلابی، خم به ابرو نیاورد.

 

حتی گفته می‌شود که فرزند ایشان، نه در درگیری، که با حکم دادگاه به اعدام محکوم شده و ایشان نیز سکوت کرده اند؛ و همچنین از برخی افراد روایت شده که « آیت الله جنتی نذر کرده بوده که اگر پسرش حسین جنتی که فراری است و روند انقلاب را قبول ندارد دستگیر یا اعدام شود 40 روز روزه شکر بگیرد»؛ (5) به هر تقدیر تفاوت در نحوه کشته شدن حسین جنتی، به اصل ماجرا ضربه نمی‌زند، که آن همانا سربلندی آیت‌الله جنتی از این آزمایش الهی است. آزمایشی که برخی بزرگان در آن مردود شدند.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30232.jpeg

 

شورای نگهبان؛ بیش از سی  و چهار  سال خدمت شجاعانه

 

حضور به عنوان فقیه در شورای نگهبان، آن هم بیش از سی سال، پررنگ ترین چهره حضور آیت‌الله جنتی در عرصه سیاسی کشور است؛ جایگاهی مهم که رصد بسیاری از مسائل مهم و کشور را برعهده دارد. آیت الله جنتی مسئولیت حضور در این منصب را از آغاز به کار این شورا، از طرف حضرت امام خمینی عهده دار شد. عملکرد قاطع و موفق و صحیح او در این جایگاه باعث شد تا حضرت امام ایشان در در این سمت، پس از پایان دوره آن مجدداً منصوب کنند. پس از رحلت حضرت امام، آیت‌الله خامنه ای نیز که از جایگاه خطیر شورای نگهبان و عملکرد آیت‌الله جنتی آگاهی داشتند، ایشان را در این پست ابقا کردند، و تا کنون نیز در این سمت تغییری نداده اند؛ این امر یعنی حضور بیش از سی ساله آیت‌الله جنتی در یکی از مهم‌ترین مناصب نظام دو چیز را به اثبات می‌رساند:

اول: اینکه آیت‌الله جنتی از پس مسئولیت خطیر خود موفق و سر بلند برآمده و همچنان اعتماد مردم و نظام را نسبت به خود و این جایگاه حفظ کرده است.

دوم: اینکه عملکرد صحیح و شجاعانه ایشان باعث شده، همواره مورد تأیید حضرت امام خمینی و رهبر معظم انقلاب باشند و به عبارتی دقیق‌تر، یار امین ایشان در امر نگهبانی از قانون اساسی لقب بگیرند.

هزار نکته باریک تر ز مو در تأیید بیش از سی و چهار ساله  و مستمر آیت‌الله جنتی از سوی امام خمینی و رهبر معظم انقلاب، وجود دارد که بیش از این بدان نمی‌پردازیم.

 

تزلزل ناپذیری در برابر سیل تخریب‌ها

 

مواضع انقلابی و عملکرد شجاعانه آیت‌الله احمد جنتی در موارد مختلف سبب گردیده، در سالهای اخیر که نقش محوری و مهم ایشان در خنثی سازی نقشه‌های دشمنان و ضد انقلاب، بیش از پیش روشن شده است، به نسبت سیل عظیمی از تخریب‌ها متوجه ایشان گردد. مواضع شجاعانه و عملکرد انقلابی آیت‌الله جنتی در شورای نگهبان، که مخصوصاً از سال 1376 به بعد بیشتر روشن گشت، سیل تخریب‌ها و تهمت ها را نیز بیشتر به سوی ایشان روانه ساخت.

عملکرد شجاعانه حضرت آیت الله در عمل به قانون در ماجرای انتخابات مجلس ششم ، برخی رد صلاحیت افراطیون دوم خردادی در مجلس هفتم، باعث شد هجم انبوهی از تخریب‌ها متوجه ایشان گردد. به گونه‌ای که قلم بدستان دوم خردادی از هیچ کوششی فروگذار نکردند؛ توهین‌های مهاجرانی در رمان خود به آیت‌الله جنتی و طعنه‌های موسوی خویینی‌ها به ایشان، نمونه‌ای کوچک از عقده گشایی‌ها و کینه‌هایی است که از سوی این طیف، خود را نشان داد.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30235.jpeg

 

هر چه مواضع انقلابی آیت‌الله جنتی و عملکرد شجاعانه و بدون مماشات ایشان در برابر ضد انقلاب و منحرفان از نظام بیشتر روشن می‌گشت، سیل تخریب‌ها علیه ایشان نیز به شدت افزایش می‌یافت. به گونه‌ای که در چند سال اخیر که نگاه تیزبین آیت‌الله جنتی و شورای نگهبان، توطئه بسیاری از منحرفان را در جهت دست اندازی به مناصب نظام خنثی کرده، و مواضع صریح و انقلابی وی علیه فتنه و فتنه‌گران دشمنان را به وحشت انداخته، حجم تخریب‌ها علیه این پیرمرد شجاع انقلاب نیز به شدت افزایش یافته است.

 

نک تیز اتهام عدم وجد انتخاب آزاد در کشور که توسط برخی از چهره های سیاسی و آشنای کشور و در سخنرانی های عمومی حتی در مراسمات ملی نیز مطرح می شود به سمت ایشان نشانه می رود. پیامک‌های گسترده و توهین‌ها و تخریب‌های بی‌شمار در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تنها بخشی از سیل عظیم تخریب‌ها متوجه این شخصیت گرانقدر است؛ تنها بخش کوچکی از این تخریب‌ها کافی بود تا افراد را از مسیر خود باز دارد، اما حضرت آیت‌الله نه تنها از طی مسیر انقلاب در رسیدن به آرمان‌ها خسته نشد، که حتی با صلابت و قدرت بیشتری به این راه و عمل به تکلیف خود در جایگاه شورای نگهبان ادامه می‌دهد.

 

واکنش آیت‌الله جنتی به SMS‌ها

شنیده شد که احمد جنتی در مورد پیامک‌هایی که در موردش منتشر می‌شود واکنش نشان داده  و گفته اند"؛  که «این موضوع قطعا برای من یک توفیق است» حضرت امام فرمودند که اگر آمریکا از ما خوشحال بود در خودمان شک کنیم.http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30240.jpeg اگر او با ما دشمنی کرد حقانیت خودمان را باور کنیم. به نظر من اگر کسانی که تخریب می‌کنند حزب‌اللهی باشند نمازشب‌خوان باشند آدم باید در خودش شک کند. اما اگر افراد بی‌مبالات تخریب می‌کنند این اتفاقا مایه خوشحالی است. انسان از مذمت افراد صالح باید برای خود نگران شود.  (6)
 

آیت الله جنتی در مورد صفات رییس جمهور :

اگر این صفات را در حد بالا بخواهیم،باید سفارش بدهیم تا خدا با این خصوصیات چند نفر را برای ما بسازد و بفرستد.

آیت‌الله جنتی با اشاره به ثبت‌نام 676 نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: بر طبق قانون تایید صلاحیت انتخابات شوراها به عهده مجلس است اما اعضاء شوراها باید چگونه تایید صلاحیت شوند و آیا مجلس می‌تواند همه را بررسی صلاحیت کند؟ آنها به ما می‌گویند که به ما کمک کنید که ما می گوئیم ما در کار خودمان هم مانده ایم.وی با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست‌جمهوری در کشور گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار مهم است چرا که زندگی، معاش مردم در دست یک نفر خواهد بود.جنتی در ادامه اظهار داشت: مجلس که کار خودش را می‌کند ولی کسی که نخواهد قانون را اجرا کند، هم کار خودش را انجام می‌دهد و به آن عمل نمی‌کند.

دبیر شورای نگهبان گفت: صفاتی که در اصل 115 برای رئیس‌جمهور آمده صفات خوبی است؛ در آنجا گفته شده رئیس جمهور مذهبی و سیاسی باشد و تقوا را رعایت کند و مدیر و مدبر باشد.وی اضافه کرد: اگر این صفات را در حد بالا بخواهیم، باید سفارش بدهیم تا خدا با این خصوصیات چند نفر را برای ما بسازد و بفرستد.

جنتی ادامه داد: اکثر این افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند را مردم می‌شناسند؛ برخی از آنها حرف‌هایی می‌زنند که شبیه جک و خنده‌دار است.وشورای نگهبان می‌گردد کسی که حداقل شرایط را داشته باشد انتخاب می‌کند؛ کسی که همه این صفات را داشته باشد فکر نمی‌کنم پیدا شود.
دبیر شورای نگهبان اضافه کرد:‌ما نمی‌توانیم بنشینیم و به داوطلبان بگوییم می‌خواهید با مشکلات چه کار کنید؛ دیده می‌شود بعضی کاندیدا میگویند من با آمریکا مذاکره می‌کنم و مشکل تحریم‌ها را برمی‌داریم که این سخن بیشتر به جک شبیه و خنده‌دار است‌.وی اظهار داشت: آمریکا مگر با مصر چه کار کرد؛ آنقدر گرسنه در مصر است که عده‌ای در آنجا شب‌ها در قبرستان می‌خوابند، مگر امکان دارد آمریکا به نفع کسی کار کند و خیر کسی را بخواهد؛ اگر کسی این طرز تفکر را دارد آیا واقعا می‌شود به او رای داد؟

جنتی با بیان اینکه کاندیدا باید موضع خود را در مقابل فتنه مشخص کنند، افزود: یک فتنه به اسم تقلب در کشور به وجود آمد که افراد باید موضع خود را در مقابل آن مشخص کنند.جنتی تاکید کرد: رئیس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد؛ این نمی‌شود که با بنز برود و بیاید و خانه آنچنانی داشته باشد؛ همچنین باید به طبقات محروم توجه کند و دلش به حال محرومان بسوزد.

وی افزود: اگر هم اختلاف نظری پیش آمد و سلیقه‌ها از هم جدا شد شما باید تابع رهبر باشید و نه اینکه رهبر تابع شما باشد.


آهنگ‌هایی که نظر آیت‌الله جنتی را جلب کرد

«محسن نفر» در این رابطه می گوید: زمانی که برای گرفتن مجوز کاست شمس الضحی خدمت «آیت‌الله جنتی» رفتم، ایشان بعد از گوش دادن تمام نوار به شدت به آن ابراز علاقه کردند.

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30239.jpeg

 «محسن نفر» آهنگساز، نوازنده تار و سه‌تار مدتی پس از ارتحال امام خمینی (ره) آلبوم موسیقی «یاد یار» را با صدای حسام‌الدین سراج در حالی منتشر کرد که آثار متعددی دیگری با این خواننده مطرح کشورمان به اجرا در آورده است.

سال 65 بود که در آن زمان «آیت‌الله جنتی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بود و آثار موسیقی می‌بایست به امضاء شخص ایسان می‌رسید تا اجازه انتشار پیدا می‌کرد. پس از ضبط آلبوم «شمس‌الضحی» به دعوت ایشان جلسه گذاشتیم. برایم جالب بود که ایشان با علاقه ای که به کار پیدا کردند «تمام» نوار را گوش دادند و به شدت نسبت به این آلبوم ابراز علاقه کردند و اثر منتشر شد.

 

آیت الله جنتی به احمدی نژاد  در مورد جریان انحرافی چه گفت؟

پدر داماد رئیس جمهور مطرح کرد"من شنیدم آقای جنتی در یک جلسه ای به آقای احمدی نژاد گفته بود لیدر جریان انحرافی رد صلاحیت می شود و اسناد و مدارک آن هم وجود دارد"

و ایران هم دید که با قاطعیت تمام مشایی رد صلاحیت شد

روایت آیت الله جنتی از خائنین به مردم و نظام

 آیت الله جنتی معنقدند:کسانی که به دنبال بر هم زدن آرامش جامعه می باشند، خائن به نظام و مردم ایران هستند. کسب رضایت مردم وظیفه شرعی، اخلاقی وسیاسی مسوولان است و همه کارگزاران باید بر آن اهتمام ورزند.

جایگاه آیت‌الله جنتی در نظر امام و رهبری

حضور مستمر و چندین ساله آیت‌الله جنتی در شورای نگهبان، که از کلیدی ترین نهادهای نظام است، آن هم با نظر حضرت امام و رهبر انقلاب، نشان از اعتماد کامل ایشان به آیت الله جنتی و اعتقاد به امانتداری و عدالت ایشان از نظر امام خمینی و امام خامنه ای است.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30236.jpeg

 

بررسی احکامی که آیت‌الله جنتی از هر دو رهبر جمهوری اسلامی ایران گرفته است، نشان می‌دهد که حضرت امام و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای آیت‌الله جنتی جایگاهی فراتر از تنها بحث‌های فقهی قائل بوده و مسئولیت‌های دیگری را نیز متوجه وی کرده‌اند که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد؛ حضور در دادگاه‌های انقلاب، امامت جمعه، سازمان تبلیغات، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و برخی دیگر از مسئولیت‌ها، تنها نشان دهنده گوشه‌ای از اعتماد حضرت امام و رهبر انقلاب به آیت‌الله جنتی است.

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30237.jpeg

حضرت امام حتی در برخی موارد که اختلافاتی میان علما بروز می‌کرد، آیت‌الله جنتی را به عنوان امین خود برای حل این اختلافات اعزام می‌کردند؛ اختلاف میان علمای شیراز در تیرماه سال 1364 (7) و میان آیت‌الله نورمفیدی و برخی دیگر از مسئولین گرگان در اردیبهشت 1367 (8)، از این موارد است.


http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30246.jpeg

 

حضرت امام همچنین در جمع قضات اصفهان اینگونه آیت‌الله جنتی را توصیف می‌کنند: « ایشان از اشخاص بزرگ اینجا هستند و لیاقت براى همه مسائل را دارند». (9)

 

امام خمینی همچنین در حکم انتصاب مجدد آیت‌الله جنتی برای شورای نگهبان می‌نویسند: « حضرات فقهاى محترم مذکور در متن، لیاقت و تعهدشان محرز است، و در مدت طولانى این خدمت آشنایى وافر به مسائل جاریه دارند». (10) امام راحل همچنین در حکم انتصاب آیت‌الله جنتی به ریاست سازمان تبلیغات نوشتند « روشن است شما که از افراد متدین خوب و با سابقه طولانى در مبارزات مى‏باشید و عمرى را در حوزه‏هاى علمیه سپرى کرده‏اید، مى‏توانید خدمات ارزنده‏اى به اسلام و انقلاب بنمایید». (11)

 http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30229.jpeg

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز نگاه ویژه‌ای به آیت‌الله جنتی داشتند؛ ایشان از آیت‌الله جنتی به « شخص باارزش و با فضیلت و سابقه‏دار و موجه و عالم» یاد کرده (12) و عنوان کردند که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که زیر نظر ایشان فعالیت دارد، همواره با لحظه شناسی، در مسیر صحیح حرکت کرده است. (13)

 

رهبر انقلاب همچنین در حکمی مرقوم کردند که « لازم مى‏دانم از تلاش ارجمند و بى‏وقفه‏ى عالم مجاهد پرهیزکار، آیت‏اللّه آقاى حاج شیخ احمد جنتى‏ که پیدایش و استمرار و موفقیتهاى آن سازمان، مرهون حضور و مجاهدت ایشان است، صمیمانه تشکر کنم». (14)

 

جمع‌بندی

 

آیت‌الله جنتی، پیر مبارزی است که دیروز علیه رژیم شاه مبارزه می‌کرد و امروز پرچم مبارزه با ضد انقلاب و دشمنان و منحرفان را بر دوش دارد؛ حضور مستمر او در شورای نگهبان از ابتدای تاسیس این نهاد، نشان از اعتقاد عمیق حضرت امام و حضرت آیت‌الله خامنه ای به عدالت و امانتداری آیت‌الله احمد جنتی است؛ هر چند که عملکرد شجاعانه ایشان باعث شده تخریب‌های فراوانی علیه وی صورت گیرد، اما حضرت آیت‌الله از طی این مسیر و مبارزه با دشمنان انقلاب در سنگر شورای نگهبان خسته نشده و با قوت به راه انقلابی خود ادامه می‌دهد.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30221.jpegقطعیت و عقلانیت انقلابی ایشان در شورای نگهبان باعث شده که روزگاری اصلاح طلبان تند رو خود را در مقابل ایشان تعریف نمایند و امروزه نیز جریان های فتنه و انحراف آیت الله جنتی را اولین مانع خود بدانند. سرباز ولایتمدار انقلاب، هیچ‌گاه از موقعیت خود برای منافع شخصی سود نجست و هیچ مماشاتی در برخورد با منحرفین نشان نداد.

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30222.jpeg

 

 

احمدی نژاد هم وقتی  به جنتی نامه می دهد

احمدی نژاد که می توان گفت در نامه گرفتن از دیگران رکورد دار است و شاید کسی را نتوان در دنیا یافت که به اندازه وی نامه دریافت کرده باشد ،زمانی که می خواهد به آقای جنتی نامه بدهد از تمام توانش برای ادای احترام  استفاده می کند

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30234.jpeg

  حرف‌‌ در گوشی‌‌ خاتمی‌ و‌ جنتی

گفت‌وگوی درگوشی آیت‌الله احمد خاتمی با آیت‌الله احمد جنتی در نماز جمعه  تهران.

 
http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30242.jpeg

بوسیدن دست آیت الله جنتی
 http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30243.jpeg
 

 بگو بخند جنتی و مهدوی کنی

آیت الله مهدوی کنی و آیت الله احمد جنتی

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30224.jpeg

 

خاتمی و جنتی در سفر مصر

سفر سیدمحمد خاتمی رییس جمهور سابق و آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان به مصر  که به منظور شرکت در اجلاس بین المللی «دنیای اسلام و جهانی شدن» در فروردین سال ۱۳۸۶ انجام شد. 

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30238.jpeg

 

 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30223.jpeg

شجونی با جنتی

 

 

آیت الله جنتی در عراق

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30225.jpeg

 استقبال از هیات ایرانی به ریاست آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به هنگام ورود به عراق برای حضور در مراسم رونمایی از ضریح امام حسین (ع).

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30245.jpeg 
آیت الله جنتی بدون عبا و عمامه

آیت الله جنتی چه عطری می‌زند؟ 

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_30231.jpeg

 


منابع

 

1. http://www.asriran.com/fa/news/202576

 

2. http://www.rasekhoon.net/Mashahir/Show-113375.aspx

 

3. رسول جعفریان؛ جریانها و سازمانهای مذهبی سیاسی ایران (57-1320)؛ ص 832

 

4. همان ص 498

 

5.http://www.mehrnews.com/detail/News/1703018

 

6.http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910924000205

 

7. صحیفه امام، ج‏19، 306

 

8. همان، ج21، ص 43

 

9. همان، ج 7، ص 264

 

10. همان، ج20، ص 59

 

11. همان، ج21، ص 339

 

12. بیانات در 5 اسفند 1370

 

13. بیانات در 29 دی 1388

 

14. حکم ریاست سازمان تبلیغات در 8 تیر