کد خبر: 124527
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395


طارق عزیز آخرین بازمانده از مقامات بلند پایه حزب بعث عراق و از نزدیکترین یاران صدام حسین، پیش از اجرای حکمش به دلیل سکته قلبی درگذشت. اما سرگذشت دیگر نزدیکان صدام حسین چه شد؟

پیش از این بسیاری از نزدیکان دیکتاتور عراق یا اعدام شدند و یا در حمله نیروهای ائتلاف آمریکائی در این کشور به قتل رسیده اند. در این میان طارق عزیز جزء معدود کسانی است که به مرگ طبیعی مرده است.

 

صدام حسین : اعدام

.
آخرین سمت: رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس حزب بعث، رئیس شورای فرماندهی انقلاب، فرمانده کل نیروی مسلح  

سرنوشت: 
پس از سقوط بغداد در سال 2003 به شمال پایتخت فرار کرد اما در همان سال توسط نظامیان آمریکایی دستگیر شد و پس از محاکمه، در بامداد شنبه 9 دی 1385 اعدام شد. جنازه او در زادگاهش در حومه شهر تکریت در شمال بغداد دفن شد.

عُدی پسر صدام: کشته شد


آخرین سمت ها: مدیر روزنامه بابل، مدیر شبکه تلویزیونی الشباب، رئیس کمیته المپیک عراق، رئیس فدراسیون فوتبال عراق، رئیس واحد تامین امنیت صدام.

عدی پسر بزرگ صدام بود. او برای سال ها به عنوان جانشین پدرش معرفی می شد اما به دلیل رفتارهای نامناسب، میگساری، عصبی بودن و اختلافات گسترده با پدر و برادرش، از این گزینه کنار گذاشته شد.
عدی برای مدت زمان کوتاهی با دختر عزت ابراهیم الدوری ازدواج کرد.

او در سال 1996 در حالی که سوار بر خودروی پورشه بود مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و 30 گلوله به سمت وی شلیک و در نتیجه معلول شد. یکی از گلوله ها در کمرش در نزدیکی نخاع قرار گرفت به همین دلیل پزشکان از خارج کردن گلوله خودداری می کردند و این گلوله تا آخر عمرش باقی ماند.
عدی در عراق چهره ای مخوف داشت و به شکنجه و آزار فیزیکی دیگران به ویژه درباره تهدیدات و شکنجه بازیکنان فوتبال در صورت شکست در مسابقات، مشهور بود.

سرنوشت: عدی به همراه برادر کوچکترش قصی و پسرانشان چند ماه پس از سقوط بغداد، در شهر موصل با نیروهای آمریکایی درگیر شدند و پس از درگیری 6 ساعته، کشته شدند. 


قصی پسر صدام: کشته شد


سمت: فرمانده گارد ریاست جمهوری مسؤول واحد تامین امنیت ویژه صدام


قصی پسر کوچک صدام و جدی ترین گزینه برای جانشینی پسرش بود. در حمله 2003 آمریکا ، صدام قصی را مسئول اداره بغداد می کند.

سرنوشت: قصی به همراه برادر بزرگترش عدی و پسرش مصطفی چند ماه پس از سقوط بغداد، در شهر موصل با نیروهای آمریکایی درگیر شدند و پس از درگیری 6 ساعته، کشته شدند. سه پسر دیگر قصی به همراه همسرش به اردن فرار کردند و هم اکنون در این کشور زندگی می کنند.

همسر اول صدام: زندگی در قطر


"ساجده تلفاح" همسر نخست صدام و مادر قصی و عدی دو پسر و رغد دختر اوست.

سرنوشت: به هنگام حمله 2003 آمریکا به عراق و سقوط بغداد، ساجده ابتدا به اردن فرار کرد و سپس برای زندگی به قطر رفت. او هم اکنون در سن 77 سالگی در دوحه به سر می برد. 

صدام کوچک آخرین بازمانده نزدیکان صدام

دختر صدام: زندگی در اردن

دختر صدام مهم ترین چهره زنده منصوب به صدام حسین است. رغد همچنین به رهبر غیر رسمی طرفداران صدام بدل شده است.

رغد ۳۹ ساله که مادر پنج فرزند است، به گفته یکی از نزدیکان آنان، لقب «صدام کوچک» را به دست آورده است. رغد، یکی از مشتریان دایم بوتیک‌های گران‌قیمت امان پایتخت اردن است و در یکی از بهترین محله‌های این شهر در تبعید زندگی می‌کند.

رغد به ندرت در عموم و رسانه‌ها صحبت می‌کند که علت آن قرارداد نانوشته وی با میزابان اردنی‌اش است، مبنی بر این که تا زمانی که او ساکت و از نظر سیاسی غیرفعال باشد، می‌تواند با سلامت و صحت کامل در اردن زندگی کند. او و «رنا»، خواهر دیگرش، به رغم این‌که شوهرانشان به دست صدام کشته شدند، به شدت به پدرشان وفادار هستند.

ملک عبدالله دوم، شاه اردن در اواسط سال ۲۰۰۳، پس از فرار این دو دختر به سوریه به آنها پناهندگی داد.

عدی پسر بزرگ صدام در سال 1996 در حالی که سوار بر خودروی پورشه بود مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و 30 گلوله به سمت وی شلیک و در نتیجه معلول شد. یکی از گلوله ها در کمرش در نزدیکی نخاع قرار گرفت به همین دلیل پزشکان از خارج کردن گلوله خودداری می کردند و این گلوله تا آخر عمرش باقی ماند.رغده دختر 47 ساله صدام به همراه فرزندان و همسر برادر و شماری دیگری از اعضای خانواده صدام به اردن فرار کرد و هم اکنون در امان زندگی می کنند


همسر دوم صدام: زندگی در بیروت


سمیره شابندر همسر دوم صدام از خانواده ای ثروتمند است که به هنگام حمله 2003 آمریکا به عراق و سقوط بغداد، به بیروت رفت و هم اکنون در این شهر زندگی می کند.


ابراهیم الدوری

عزت ابراهیم الدوری: کشته شد

 

سمت: معاون صدام در شورای فرماندهی انقلاب
سمت های قبلی: وزیر کشاورزی ، وزیر کشور 

عزت ابراهیم الدوری در حکومت بعثی عراق، بعد از صدام بالاترین مقام را داشت و سمت رسمی اش معاون رئیس شورای رهبری انقلاب بود.
وی در ابتدای زندگی اش در منطقه الدور یخ فروش ساده ای بود اما پس از پیوستن به حزب بعث، ترقی کرد و به سمت های بالا رسید بدون اینکه سابقه تحصیلات عالی، تجربه فعالیت های اجرایی یا نظامی داشته باشد.

سرنوشت: او پس از سقوط بغداد در سال 2003، فراری و ناپدید شد تا اینکه در فروردین 94 در درگیری مسلحانه در منطقه حمرین در شمال غرب بغداد کشته شد.

گفته می شد عزت ابراهیم بعد از فرار از بغداد، از عملیات های مسلحانه علیه دولت عراق و نظامیان خارجی حمایت می کرد.
به گفته مقامات عراقی او با داعش نیز همکاری می کرد و کشته شدن وی ضربه سختی برای  تروریسم در عراق خواهد بود.

پیش از وزیر خارجه صدام معاون اول وی در ماه های گذشته توسط نیروهای عراقی کشته شد. وی یکی از رهبران بعثی حاضر در داعش محسوب می شد که تحت تعقیب سرویسهای امنیتی عراق قرار داشت.

عزت ابراهیم الدوری چند روز پس از اعدام صدام حسین از سوی طرفداران حزب بعث عراق به عنوان رهبر جدید حزب بعث معرفی شد. وی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ دو پیام ویدئویی منتشر کرده و تمام نیروهای ملی اسلامی عراق را به ائتلاف با یکدیگر و مقاومت در مقابل دولت بغداد فراخواند.

او از پیروان طریقت صوفیه نقشبندیه بوده و رهبر معنوی ارتش مردان نقشبندیه محسوب می‌شد که از گروه‌های شورشی فعال برای مقاومت علیه نیروهای خارجی مستقر در عراق و دولت بغداد است.

در جریان حمله نیروهای داعش در سال ۲۰۱۴ بسیاری از عزت ابراهیم به عنوان یکی از فرماندهان پشت پرده داعش در شمال عراق یاد می کردند. بنا به اعلام تلویزیون دولتی عراق عزت ابراهیم سرانجام توسط نیروهای ائتلاف عراقی در ۱۷ آوریل ۲۰۱۵ کشته شد.

علي حسن المجيد: اعدام


سمت: علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی پسر عمومی صدام و از اعضای ارشد حزب بعث و حکومت. 

سمت قبلی: وزیر دفاع

سرنوشت: در جنگ 2003 آمریکا، از طرف صدام مسؤول اداره جنوب عراق در جنگ شد. پس از سقوط بغداد، توسط نظامیان آمریکایی دستگیر و بعد از محاکمه اعدام شد.

علی شیمیایی


علی حسن المجید التکریتی معروف به علی شیمیایی از شخصیت‌های مهم حزب بعث عراق پسر عموی صدام حسین بود و در سال ۲۰۱۰ میلادی با حکم یک دادگاه عراقی اعدام شد.

وی به عنوان عضو شورای فرماندهی انقلابی، در تصمیم‌گیری‌های مهم در زمان ریاست‌جمهوری صدام حسین شرکت داشت و مأمور سرکوب شورش‌های منطقه‌ای بود. او در ماه اوت سال ۲۰۰۳ و در پی اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد. وی به دستور صدام سلاح‌های شیمیایی و میکروبی را علیه مردم عراق و ایران به کار گرفت.

نخستین بار در ژانویه ۲۰۰۷ به عنوان مسئول حمله شیمیایی به روستای کردنشین حلبچه (که به کشته شدن پنج هزار نفر انجامید) به اعدام محکوم شد. او سپس دو بار دیگر به اتهام سرکوب قیام شیعیان پس از حملهٔ عراق به کویت در سال ۱۹۹۱، و نیز به اتهام شرکت در کشتار و آواره کردن شیعیان در سال ۱۹۹۹، به اعدام محکوم شد.

طه یاسین رمضان: اعدام 


سمت: معاون نخست وزیر (صدام)


سمت های
 قبلی: وزیر مسکن، وزیر صنعت، فرمانده گروه شبه نظامی جیش الشعبی (ارتش مردمی) ، وزیر برنامه ریزی، عضو  شورای رهبری حزب بعث.


او از کردهای موصل و خانواده وی اصالتا اهل دیاربکر ترکیه بود.
در ابتدا کارمند بانک بود سپس به ارتش و حزب بعث پیوست و ارتقا یافت.

سرنوشت: طه یاسین رمضان پس از سقوط بغداد در سال 2003، فرار کرد اما به دست نیروهای نظامی کردستان عراق (پیشمرگه) دستگیر شد. او بعد از محاکمه به اعدام محکوم و حکمش اجرا شد.

یاسین رمضان

طه یاسین رمضان یکی از مشاوران اصلی صدام بود و در جنایت دیکتاتور سابق عراق علیه شیعیان و کردها مشارکت موثر داشته است. او در سال ۲۰۰۷ در عراق اعدام شد.

وی‌ عضو شورای‌ فرماندهی‌ انقلاب‌ عراق‌ یعنی "بالاترین‌ نهاد حاکم‌ در عراق‌" بود و از سال‌ ‌۱۹۹۱‌ تا سقوط رژیم‌ سابق‌ عراق‌ در اوریل‌ سال‌ ‌۲۰۰۳‌‌ سمت‌ معاونت‌ رییس‌ جمهوری‌ را در اختیار داشت.

در دادگاه معروف به دادگاه صدام و همدستانش فقط بخاطر یکی از جرائم یعنی مشارکت در کشتار شیعیان روستای دجیل ابتدا به حبس ابد و سپس به اعدام محکوم شد. طه یاسین رمضان در سرکوب خشونت آمیز شیعیان عراق در سال ۱۹۹۱ و کاربرد اسلحه شیمیایی در حلبچه در سال ۱۹۸۸ دست داشته‌است.

برزان تکریتی

برزان ابراهیم الحسن التکریتی برادر ناتنی صدام حسین و رئیس استخبارات عراق در زمان صدام بود که در زمستان ۱۳۸۵ اعدام شد.

او از مسئولان اصلی کشتار دجیل در سال ۱۹۸۱ میلادی شناخته می‌شود که در طی آن به کیفر شلیک به سوی صدام از میان نخلستانهای دجیل، منطقه بمباران شد، کشتزارها و نخلستانها سوزانده و ۱۴۸ تن اعدام شدند و ماندگان به منطقه‌ای در مرز عربستان سعودی به زور کوچانده شدند.

برزان تکریتی از سال ۱۹۸۳ به مدت چندین سال به عنوان نماینده عراق در دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو خدمت می‌کرد. او در این سمت بارها بر اینکه رژیم عراق استوار بر مردم سالاری است، تاکید می‌ورزید.

همچنین دختر وی سجی همسر عدی پسر صدام بود. عدی به همراه برادرش در سال ۲۰۰۴ در بمباران‌های نیروهای ائتلاف امریکایی کشته شدند.

طارق عزیز: مرگ در زندان

 طارق عزیز وزیر خارجه دولت صدام روز جمعه 15 خرداد 1394 خورشیدی درگذشت. با این حادثه یکی دیگر از چهره های حکومت صدام رفت تا دیگر یارانش در زندان یا تبعید در انتظار مرگ باشند.
سمت: وزیر خارجه 


طارق عزیز با نام اصلی "میخائیل یوحنا" یکی از  مسیحیان بلندپایه حزب بعث بود. او برای دهها سال یار نزدیک صدام به شمار می رفت. اهل خانواده مسیحی از شهر موصل و فارغ التحصیل زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه مستنصریه بغداد بود. وی در ابتدا روزنامه نگار بود اما سپس به حزب بعث پیوست. 

سرنوشت: طارق عزیز پس از سقوط بغداد، فرار کرد اما اندکی بعد خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد. او پس از محاکمه، به اعدام محکوم شد اما با میانجیگیری برخی کشورها و پاپ، اعدام نشد اما در خرداد 94 و در سن 79 سالگی در زندان شهر ناصریه عراق درگذشت.

عزیز در سال ۱۹۳۶ در یک خانواده مسیحی کلدانی در شهر موصل عراق به دنیا آمد. او که علاقه‌ ویژه‌ای به سیگار برگ و ویسکی داشت از دهه ۵۰ میلادی با صدام حسین آشنا و از قدیمی‌ترین افراد مورد اعتماد او بود. از سال ۱۹۶۳ به جرگه رهبران حزب بعث عراق پیوست و مسئول امور تبلیغات و سازماندهی حزب شد.

او پس از به قدرت رسیدن حزب بعث در سال ۱۹۶۷ نخست روزنامه "الثوره"، ارگان حزب بعث را هدایت کرد و سپس وزیر اطلاعات عراق شد.

در سال ۱۹۷۹ زمانی که صدام حسین به قدرت رسید طارق عزیز عضو شورای عالی فرماندهی انقلابی، بالا‌ترین نهاد رهبری عراق شد. چهار سال بعد از سوی صدام به عنوان وزیر خارجه منصوب شد و در سال ۱۹۹۱ به سمت معاونت نخست‌وزیری عراق رسید.

او که اندکی بعد از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ دستگیر شد در اکتبر سال ۲۰۱۰ به اتهام پیگرد اعضای احزاب شیعه‌ای که اینک قدرت را در دست دارند به مرگ محکوم شد. طارق عزیز در سن ۷۹ سالگی درگذشت.
محمد سعید الصحاف: زندگی در ابوظبی امارات


آخرین سمت: وزیر اطلاع رسانی

سمت های قبلی: مدیر رادیو عراق، سفیر عراق در میانمار و سوئد و مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر خارجه 

مسلمان شیعه و متولد شهر حله در نزدیکی کربلا. او فارغ التحصیل روزنامه نگاری دانشگاه بغداد و پس از فارغ التحصیلی برای مدتی مدرس زبان انگلیسی بود. سپس به عنوان مترجم به وزارت خارجه عراق پیوست و با عضویت در حزب بعث ارتقا یافت.

الصحاف به دلیل کنفرانس های مطبوعاتی روزانه اش در دوره جنگ آمریکا علیه عراق در سال 2003 و استفاده قوی از کلمات و عبارت های انگلیسی و عربی و تکذیب مکرر درباره پیشروی آمریکایی و حمله به فرودگاه بغداد، مشهور شد. 

او در استفاده از زبان عربی و انگلیسی تبحر خاصی داشت و کلمه مورد استفاده اش در یکی از کنفرانس های مطبوعاتی برای نظامیان آمریکایی با عنوان "العلوج" در زبان انگلیسی بدون ترجمه ماند و باعث شد کلمه جدید وارد زبان انگلیسی شد.

سرنوشت: پس از سقوط بغداد، برای مدتی فراری بود و سپس خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد. او جزء مقامات تحت تعقیب ارتش آمریکا نبود. پس از تسلیم شدن برای مدت زمان کوتاهی زندانی و تحت بازجویی قرار گرفت و آزاد شد.

پس از آزادی، دولت امارات برای انتقال او هواپیمای نظامی اختصاصی به بغداد اعزام کرد تا او و خانواده اش را به ابوظبی منتقل کرد. 
الصحاف پس از انتقال به ابوظبی برای مدت کوتاهی در دانشگاه این شهر تدریس می کرد. وی همچنین در برنامه چند قسمتی در شبکه ابوظبی شرکت کرد و توضیحاتی درباره آخرین روزهای حیات دولت بعثی عراق و کنفرانس های مطبوعاتی اش ارائه کرد.
محمدسعید الصحاف در سن 75 سالگی هم اکنون با کمک مقامات ابوظبی در این شهر زندگی می کنند.

سعدون حمادی:  مرگ در آلمان


آخرین سمت: رئیس پارلمان
سمت های قبلی: مدیر روزنامه الجمهوریه (حامی حزب بعث)، رئیس شرکت ملی نفت، وزیر نفت، نخست وزیر، وزیر خارجه

سعودی حمادی اولین عراقی عضو حزب بعث بود و حزب بعث را وارد عراق کرد. وی پس از سقوط بغداد، خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد و چندی بعد آزاد شد و به قطر رفت و در دوحه مستقر شد.
او برای معالجه به لبنان و اردن و آلمان رفت و در سال 2007 به دلیل بیماری در همین کشور درگذشت.


برزان إبراهيم التكريتی: اعدام


آخرین سمت: رئیس سازمان اطلاعات و امنیت عراق
سمت قبلی: سفیر عراق در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو

پس از سقوط بغداد در سال 2003، وی توسط نظامیان آمریکایی دستگیر شد. او پس از محاکمه، در سال 2006 اعدام شد.سلطان هاشم أحمد: زندان و در انتظار اعدام
 

آخرین سمت: وزیر دفاع 

سمت قبلی: استاندار نینوی، رئیس ستاد مشترک ارتش

وی پس از سقوط بغداد، به موصل فرار کرد اما خود را تسلیم مقامات آمریکایی کرد.
وی از معدود مقامات ارشد عراقی است که اصالتا یک نظامی است. او بعد از سقوط بغدادبه همین دلیل به هنگام تسلیم شدن، نظامیان آمریکایی او را در مراسم نظامی و با احترام خود را تسلیم کرد. 

پس از محاکمه به اعدام محکوم شد اما به دلیل خوشنامی در میان نظامیان واقعی، تاکنون حکم اعدام او اجرا نشده است.

ادامه دارد


کلمات کلیدی: صدام

محل درج آگهی شما

محل درج آگهی شما