کد خبر: 142015
تاریخ انتشار: 23 مهر 1396 - 14:04

فیلم"نماینده مردم یزد در مجلس:تعلیق عضو زرتشتی شورای یزد حقوقی است نه سیاسی

تقوایی خبر نگار یزدفردا " موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر و رییس مجمع نمایندگان استان یزد نامه آیت الله وافی در مورد نیکنام به دکتر تابش اولین پیگیری بوده است و  در ادامه افزود : اولین پیگیری در مورد عضویت نیکنام عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد را آیت الله وافی و طی نامه ای به دکتر تابش و طبق آنچه که وظیفه شرعی خود اعلام کردند، داشتند  که در پی آن نامه آیت الله جنتی صادر می شود.

رییس مجمع نمایندگان استان طی نشست خبری با رسانه های استان یزد اظهار داشت :آیت الله وافی نماینده مردم یزد ازمجلس خبرگان ،طی نامه ای به دکترمحمد رضا تابش نماینده اردکان و رییس هیئت نظارت استان یزدکه این نامه محتوی مطالبی از رهبر کبیر انقلاب امام خمینی در رابطه  با  شاخصه های عضویت افراد در شورا  خواستار این شده بوده که نمایندگان مجلس در امر تأیید صلاحیت نامزدهای شورای شهر به بیانات امام خمینی(ره) که در تاریخ 12/07/58 در جمع گروهی از خبرگان قانون اساسی ایراد شده توجه لازم را داشته باشند وملاک هایی که ایشان برای اعضای محترم شورای شهر بیان کرده اند در تأیید صلاحیت نامزدهای ثبت نامی لحاظ نمایند.

این موضوع توسط آقای تابش به شورای نگهبان منتقل می شود و شورای نگهبان هم پس از بررسی طی ابلاغیه ای که در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود و عضویت افراد غیرمسلمان در شورای شهر را خلاف شرع دانسته و مصوبه قبلی باطل می شودو پس از انتشار آن نماینده زرتشتیان ابلاغیه را خدمتا آقای لاریجانی برده و ایشان هم دستور داده اند که طبق قانون عمل شود .

برداشت های مختلف از دستور جناب لاریجانی انجام می شود و یک برداشت این بوده که قانون تصویب شده و دیگر نمی توان آن را باطل کرد و به همان شیوه قبلی اقدام شود وبرداشت دوم این است که شورای نگهبان می گوید طبق آیین نامه داخلی آنها اگر هر زمان متوجه شدند قانون خلاف شرع است باید جلو آن را بگیرد.

و برداشت من هم این است که این قانون باید دوباره در مجلس طرح شود و در صورت تصویب به شورای نگهبان برود و اگر شورای نگهبان تصویب نکرد و مجلس مصر بود به مجمع برود و در صورت تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظانم مشکل حل شود .


هنگامیکه نامه دبیر شورای نگهبان به یزد رسید ،مراحل قانونی طی شده بود و اسامی برای هیئت نظارت در تهران ارسال شده بود و لذا هیچ قصوری در این زمینه در استان یزد صورت نگرفته است.


همچنین این شکایت یک مسئله شخصی و حقوقی است و یک شهروند شکایت کرده است و روال قانونی آن باید طی شود .هرچه قانون حکم داد همه مطیع هستیم واز افتخارات ما همین حقوق شهروندی است .
از لحاظ حقوقی نظر دیگر نیز وجود دارد که، نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهرها ،طبق قانون از طرف شورای نگهبان به مراجع ذیصلاح واگذار شده است ولی تا آنزمان که همه اعضاء مسلمان باشند و لذا اگر حتی یک نفر غیر مسلمان باشد، باید همه مصوبات شورای شهر برای تایید  به شورای نگهبان ارسال شود و هیج مصوبه آن شورا قابل اجرا نیست.
همه اجازه دهیم روند قانونی این پرونده از مجلس و شورای نگهبان و در صورت نیاز مجمع تشخیص مصلحت نظام طی شود و هرچه قانون مشخص نمود اجرایی شود.البته نامه ای هم توسط مجمع نمایندگان استان یزد خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی جهت حل سریع این مسئله نوشته شد.  


وی در ادامه افزود :موضوع اقای نیکنام و عضو زرتشتی شورای شهر یزد بحثی سیاسی نیست و بحث حقوقی است و اجازه بدهیم طبق قانون اقدام شود

مشروح سخنان را در فیلم زیر ببینیسد"
محل درج آگهی شما

محل درج آگهی شما