یزدفردا " عصرآباد از روستاهاي شمال يزد و دهي خالي از سکنه است که بين روستاهاي حسين آباد و حسين آباد قرار گرفته که در روزگاري نه چندان دور نزديک به پنجاه خانوار در آن زندگي مي کردند و با وجودي که سالهاست خالي از سکنه مي باشد اما بقاياي بناها و خانه هاي تاريخي آن هنوز توجه افراد زيادي را به خود جلب مي کند.

به گزارش پایگاه خبری یزدفردا " معاون برنامه ريزي و سرمايه گذاري اين اداره کل عنوان کرد: آنچه بيش از هر چيز اين روستاي تاريخي را مورد توجه قرار داده، بافت بکر و دست نخورده و آب انباري است که از شهرتي جهاني برخوردار بوده و متعلق به دوران قاجار مي باشد.

محمدرضا نصيري افزود: آب انبار اين روستا از هفت بادگير بلند و دو مخزن برخوردار است که هر بادگير داراي چهار منفذ در هر ضلع است و مصالح به کار رفته در آن عمدتاً آجر، خشت خام، ساروج، گچ و قلوه سنگ مي باشد.

وي هدف از اجراي اين طرح را ايجاد تأسيسات گردشگري شامل رستوران سنتي، مکانهاي اقامتي، سايت هاي رصدخانه، کويرنوردي، سافاري و ... دانست و عنوان کرد: با اجراي طرح تبديل اين روستاي تاريخي به دهکده گردشگري مي توان زندگي را در آن احيا کرد و براي تورهايي با حداقل نيم روز اقامت شرايط بازديد از طبيعت بکر و دست نخورده عصرآباد را فراهم کرد.

اين مقام مسئول تصريح کرد: اميد است با همکاري سرمايه گذار و اجراي صحيح و برنامه ريزي شده طرح، اين روستا ضمن تبديل به دهکده گردشگري، به عنوان منطقه اي برتر در کشور شناخته شود که ضمن ايجاد اشتغال براي جوانان مورد بازديد انبوه گردشگران داخلي و خارجي قرار گيرد.

گفتني است: آب انبار خاص و منحصر به فرد اين روستا در سال ‎1381 با شماره ‎7753 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.


  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا