یزد فردا: محمد جواد عاشق طوس اظهار کرد: خواهر خواندگی، پیمانی میان دو شهر عموماً از دو کشور با جایگاه جهانی نسبتاً مشابه بوده که زمینه ساز همکاری‌های دوجانبه در سطوح مختلف شهری و حتی ملی است.

مسئول امور بین الملل شهرداری یزد با اشاره به سابقه خواهرخواندگی در یزد، بیان کرد: اولین خواهرخواندگی یزد در سال ۷۹ با شهر اولگین کشور کوبا بوده است، پس از آن، با شهر نزوا در عمان در سال ۸۷ و شهر حمص سوریه در سال ۸۸ که همگی با توجه به محدوده زمانی مقرر منقضی شده اند.

وی افزود: یاسپرین مجارستان تنها خواهر خوانده فعال و جدی یزد است که از سال ۸۶ تاکنون با تمدید این پیمان مراودات و همکاری‌های خوبی با یزد داشته است، همچنین بهمن ۹۸ نیز پوتی گرجستان خواهرخوانده یزد شد که با توجه به شرایط جهانی دستاوردی از این پیمان حاصل نشده است.

عاشق طوس با بیان تفاوت خواهر خواندگی و تفاهم نامه شهری، گفت: تفاهم نامه‌ها اغلب موردی و محدود بوده در حالی که خواهر خواندگی به منزله بستری است که فراهم کننده هر گونه رابطه متقابل است، یزد اکنون با یئوسو کره جنوبی و اورومچی چین نیز تفاهم نامه‌هایی در حوزه‌های محدود به امضا رسانده است.

مسئول امور بین الملل شهرداری یزد با بیان اینکه چهار شهر لینتس، گنجه‌ و کلمبو و پولونای در شورای اسلامی شهر مصوب شده و نیاز به اخذ مجوز از وزارت کشور دارد، گفت: پیش از این شهرهای گیومری ارمنستان و حیدرآباد و پونای هندوستان هم در شورای شهر مطرح و مصوب شده است.

وی سیستماتیک شدن روند خواهرخواندگی در کشور را عامل موثری در بهبود دیپلماسی شهری دانست به گونه‌ای که طرح‌های پیشنهادی پس از تدوین ‌باید به تصویب شورای شهر رسیده و پس از آن به وزارت کشور ارائه شده تا مقدمات لازم فراهم شود، در حالی که پیش از این ارتباط گیری‌های شهری مستقیم بوده و از رسمیت کمتری بهره داشت.

عاشق طوس معیار‌های اقتصادی، دانشگاهی، تاریخی و گردشگری را نیز از مهمترین عوامل در انتخاب خواهر خوانده دانست و افزود: ضمن اولویت بندی کشور‌ها و وزن دهی به شهر‌های هم طراز یزد، چهار شهر لینتس، گنجه، کلمبو و پولونا بهترین شرایط خواهر خواندگی را دارا بودند.

مسئول امور بین الملل شهرداری یزد به معرفی شهر‌های منتخب خواهرخواندگی یزد پرداخت و افزود: شهر لینتس سومین شهر بزرگ اتریش بوده که در مسیر رود دانوب قرار دارد که در سال ۲۰۰۹ پایتخت فرهنگی اروپا شده و عضو شبکه شهر خلاق یونسکو است، این شهر هشت  دانشگاه بزرگ دارد که جزء ۵۰ دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند، محور اقتصاد شهر لینتس بر پایه گردشگری و صنعت فلزات و پتروشیمی استوار است.

وی اضافه کرد: گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان است که با ۹۴ درصد جمعیت شیعه اولین خواهر خوانده شیعی یزد به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۶ به عنوان پایتخت جوانان اروپا و در سال ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت فرهنگی کشور‌های مشترک المنافع معرفی شد.

عاشق طوس گفت: کلمبو پایتخت تجاری و بزرگترین شهر سریلانکا و پولونا شهر باستانی و ثبت جهانی سریلانکا با اقتصاد مبتنی بر گردشگری بوده که مراکز تجاری این کشور محسوب می شوند.

مسئول امور بین الملل شهرداری یزد همچنین شهرهای خیوه و بخارا در کشور ازبکستان و شهر پینگ یائو در چین را از جمله شهرهای منتخب خواهرخواندگی با یزد عنوان کرد.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا