تاریخ انتشار: 1392/10/22/برکناری مدیر یک بانک مرتبط با بابک زنجانی
مدیر یک بانک خصوصی که آخرین طعمه بابک زنجانی برای فریب دو میلیارد یورویی دولت ایران بود، تغییر می‌کند.
به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا:،  به نقل از عصر ایران، وی یک ماه قبل با بابک زنجانی برای واریز دو میلیارد یورو به حساب این بانک از طریق تاجیکستان به توافق رسیده و موجب شده بود که اطلاعات نادرستی به مسئولان داخلی و تعدادی از نمایندگان مجلس منتقل شود.

گفته می‌شود برخی از مسئولان و کارشناسان بارها به وی در مورد ارتباطش با بابک زنجانی هشدار داده بودند اما او توجهی نکرده و معاون خود را به تاجیکستان جهت پیگیری واریز دو میلیارد یورو از طرف بابک زنجانی اعزام کرده بود.

نهایتا هم کاشف به عمل آمد که بابک زنجانی در حال فریب وی، سیستم بانکی و مسئولان وزارت نفت است و طرف‌های تاجیک هم که پیش از این با زنجانی همکاری می‌کردند، ناگزیر شدند اعلام کنند که مدارک بانکی که نشان می‌داد زنجانی بدهی‌اش به ایران را از طریق تاجیکستان پرداخت کرده، جعلی است!
 

تاریخ انتشار: 1392/10/22/مشایی پای زنجانی را به فروش نفت باز کرد
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، وجود شبکه‌های نامرئی فساد درسیستم اداری را عامل افزایش رانت‌خواری خواند و گفت: کمیسیون امنیت ملی باید این موضوع را بررسی کند.
download مشایی پای زنجانی را به فروش نفت باز کرد


به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا:، منصورحقیقت پوردرگفت وگو با خانه ملت، درباره عوامل موثر درایجاد فساد اداری و ویژه خواری درکشور، گفت: باید  راه های افزایش فساد اداری در کشور را از منظر امنیتی بررسی کرد، درحال حاضر متاسفانه فساد اداری و ویژه خواری، امنیت اقتصاد را مورد هدف قرار داده است.

وجود شبکه‌های نامرئی فساد درسیستم اداری،عامل افزایش رانت‌خواری

نماینده مردم اردبیل، نمین ونیر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ازعوامل تاثیرگذار در افزایش ویژه خواری، وجود شبکه‌های غیر رسمی و نامرئی فساد در سیستم اداری کشوراست، این شبکه های نامرئی به مفاد قانون، راه های فرار از قانون و ضعف های قانونی آگاه هستند و با ایجاد فرصت برای بخش خصوصی و بیرونی به پروسه رانت خواری و ویژه خواری دامن می زنند؛ اما با مقابله و مبارزه سیستماتیک می توان از افزایش ویژه خواری در کشور جلوگیری کرد.

وی افزود: ضعف بزرگ فقدان نگاه سیستماتیک برای اداره امور اجرایی است برای مثال هم اکنون به سه میلیون ایرانی خارج از کشور یارانه پرداخت می شود، و در این راستا حتی افرادی که مبلغ یارانه برای آنها ناچیز است ازاین تسهیلات استفاده می کنند، تا زمانی که مدیران کشور افراد خود ساخته ای نیستند ونگاه دینی و مذهبی در قوانین کشور وجود ندارد نمی توان انتظارداشت که ویژه خواری وفساد اداری در کشور کاهش پیدا کند.

لزوم بررسی موضوع فساد اداری در کمیسیون امنیت ملی

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید براینکه فساد اداری از منظر تهدید امنیتی باید در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد ارزیابی قرار گیرد، بیان کرد: متاسفانه برخی افراد مبالغ هنگفتی را به بانک ها بدهکار بوده و به دنبال راهکاری هستند که از پرداخت بدهی خود فرار کنند، و در این شرایط زمانی که با آنها صحبت می شود می گویند که بابک زنجانی از کدام راه به این ثروت دست پیدا کرده  واین مبلغ نیز سهم ما از اقتصاد کشور است.

رئیس دفتر احمدی‌نژاد پای بابک زنجانی را به فروش نفت باز کرد

حقیقت پور درباره نقش تحریم ها در افزایش رانت و فساد اداری، تصریح کرد: تا پیش از اجرای تحریم ها هم ویژه خواری در کشور وجود داشت، شهرام جزایری از کدام طریق و به چه شکل ثروت بسیاری را بدست آورد، البته در دوره اجرای تحریم ها ویژه خواری ها در کشورافزایش پیدا کرد، به عنوان مثال بابک زنجانی در سایه تحریم و با کمک مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور سابق امکان فروش و جابه جایی نفت را پیدا کرد، از این رو تحریم ها تا حدودی در افزایش ویژه خواری نقش دارد اما نقش آن صد درصدی نیست.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: البته مشخص نبودن درآمد احزاب نیز یکی از عوامل موثر در افزایش ویژه خواری در کشور است، به عنوان مثال حزبی به دنبال شرکت در انتخابات آینده مجلس است اما بودجه کافی برای حضور در انتخابات را ندارد، بنابراین با کمک تعدادی ویژه خوار منابع مالی حزب را برای رقابت با گروه ها و جریان های دیگر در انتخابات تامین می کند، از این رو شفاف نبودن منابع مالی احزاب می تواند دامنه ویژه خواری وفساد اداری در جامعه را افزایش دهد.
 
  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا