تاریخ انتشار: 1393/05/06/افشاگری‌درباره معاملات‌شهرداری و بابک‌زنجانی
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: شهرداری چک امانی پیمانکار زباله سوز کهریزک به مبلغ هفت میلیارد تومان را به بابک زنجانی داد و وی این چک را برگشت زد.
download بابک زنجانی
رحمت ا... حافظی گفت: پیمانکار پروژه کهریزک در یک مرحله، یک چک تضمینی حدود هفت میلیارد تومانی به عنوان امانت به شهرداری داده، ولی، شهرداری در معاملاتی که با بابک زنجانی داشته، این چک و سایر چک های شهرداری به مبلغ مجموعا 50 میلیارد تومان را به عنوان ضمانت به وی داده است.

به گفته او بعد از دستگیری بابک زنجانی، این چک ها به عنوان دارایی وی شناسایی شده و چک هفت میلیاردی به حساب خوابانده شد که طبعا به دلیل اینکه این چک برای ضمانت بوده، برگشت خورد.

به گزارش آرمان، حافظی گفت: این موضوع اختلال شدیدی در روند کار پیمانکار ایجاد کرد.

او در ادامه گفت: شهرداری نباید امانت و چک تضمین را به فرد دیگری تحویل می داد زیرا مجموع 50 میلیارد تومان چک های شهرداری هم بابت تضمین بوده و بابک زنجانی نباید این چک ها را به حساب می خواباند.

*پارسینه
تاریخ انتشار: 1393/03/17/رییس کمیسیون اصل 90 مجلس از آخرین ضرب العجل دستگاه قضا به نزدیکان زنجانی می گوید:

زنجانی اراده ای برای پرداخت بدهی اش ندارد/ نزدیکان زنجانی ملزم به پرداخت بدهی های وی هستند

نزدیکان شناسایی شده زنجانی باید بدهی وی را از محل اموال خارج از کشور او بپردازند

نزدیکان وی با ساز و کاری که در اختیار دارند می‌توانند پول‌های بلوکه شده زنجانی را در کشورهای خارجی آزاد و با آن ها بدهی های وی را پرداخت کنند و به این افراد اعلام شده است که باید پول‌های زنجانی را به کشور بازگردانند و در غیر این صورت به دستگاه قضایی معرفی می شوند .
download محمد علی پورمختار، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس

به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا: ، در میان تمامی بدهکاران بانکی به ارث رسیده از دولت قبل هنوز بابک زنجانی سرآمد و سر شناس است. نامش حاشیه ساز در هر محفلی و بدهی هایش سرسام آور.  عده ای از ابزار بودن وی سخن می گویند و عده ای دیگر در پی ساختن قهرمانی رابین هود مانند از وی هستند که در روزهای تحریم پول نفت را به کشور بازگردانده است. برخی در این بین از پشت پرده می گویند که از وی حمایت کرده اند. در نهایت ام با وجود گذشتن بیش از 6 ماه از بازداشت وی هنوز پرونده هیچ نتیجه ملموسی نداشته است.

پیش از این غلامرضا تاجگردون، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به طرح اتهامی از این دست که بابک زنجانی یادگار دولت اصلاحات و سازندگی است یادآور شد که نزدیکان و وزرای سابق در دولت قبل دوستان زنجانی بوده اند و از اساس بابک زنجانی امین احمدی نژاد بوده است )

حالا امروز با گذشت بیش از 6 ماه از بازداشت زنجانی و گلایه هایی که از دستگاه قضا به دلیل عدم همکاری وی شنیده می شود، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های درگیر در این پرونده از شناسایی نزدیکان وی خبر می دهد که می توانند بدهی هایش را پرداخت کنند.

محمد علی پورمختار، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: افراد نزدیک به بابک زنجانی که می توانند برای وی پول فراهم کننده و بدهی های وی را بپرزداند شناسایی شده اند و می توانند بدهی های وی را پرداخت کنند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: از این حیث تمام زمینه‌ها برای بابک زنجانی برای اینکه بتواند پول وزارت نفت را پرداخت کند مهیا است.

پورمختار در پاسخ به این سوال که گفته می شود بابک زنجانی درخواست دارد تا آزاد شده و بدهی ها را پرداخت کند، تصریح کرد: البته بعید به نظرم می رسد چنین امری ممکن باشد علاوه بر این که پردخت بدهی های زنجانی مستلزم آزادی وی نیست.

وی با رد این مسئله که امکان پرداخت این بدهی ها از جانب زنجانی به دلیل این که بخش قابل توجهی از اموال وی خارج از کشور است، نیست، گفت: اگر اراده‌ای از سوی بابک زنجانی برای پرداخت بدهی هایش وجود داشت این پول تا به امروز پرداخت شده بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از عدم همکاری زنجانی تصریح کرد: کمیسیون اصل 90 نیز درباره نحوه اینکه چگونه قرار است این بدهی وصول شود اقدام‌هایی انجام داده و در حال انجام است و تنها مساله همکاری خود زنجانی است.

وی با بیان این که در حال حاضر بابک زنجانی 2.5 میلیارد یورو به وزارت نفت بدهکار است، افزود: بر اساس آخرین بررسی‌های ما افرادی نزدیک به بابک زنجانی شناسایی شدند که زنجانی با استفاده از این افراد می تواند بدهی های خود را پرداخت کند.

پورمختار در پاسخ به ابهامی مبنی بر این که آیا امکان پرداخت بدهی های زنجانی توسط نزدیکان وی است، گفت: نزدیکان وی با  ساز و کاری که در اختیار دارند  می‌توانند پول‌های بلوکه شده زنجانی را در کشورهای خارجی آزاد و با آن ها بدهی های وی را پرداخت کنند.

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس عدم تمکین این امر توسط نزدیکان وی را منجر به معرفی آن ها به دستگاه قضا اعلام و تاکید کرد: به این افراد اعلام شده است که باید  پول‌های زنجانی را به کشور بازگردانند و در غیر این صورت به دستگاه قضایی معرفی می شوند  و هیچ گونه مماشاتی در این خصوص با نزدیکان وی نداریم.
 
  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا