تاریخ انتشار: 1394/07/10با تصمیم قاضی صلواتی؛

دادگاه بابک زنجانی «علنی» برگزار می شود

دادگاه بابک زنجانی فردا به صورت علنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار می شود.
download بابک زنجانی
به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا: ، با نظر قاضی صلواتی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران دادگاه بابک زنجانی به صورت علنی برگزار می شود.

 در چند ماه گذشته، وکلای طرفین پرونده شامل وکلای وزارت نفت(چهار وکیل)، وکیل بابک زنجانی و وکلای دو متهم دیگر به  منظور دفاع از موکلان شان مشغول مطالعه پرونده 209 جلدی بودند و تقریبا هر روز با مراجعه به  شعبه دادگاه، پرونده را مطالعه می کردند.

گفتنی است؛ هرچند وکیل بابک زنجانی از دادگاه تقاضای استمهال کرده اما آن گونه که از قرائن و شواهد برمی آید، جلسه دادگاه در موعد مقرر برگزار می شود.

بابک زنجانی متهم پرونده فساد نفتی است.
 
منبع: انتخاب

تاریخ انتشار: 1394/07/09/خواهر و مادر بابک زنجانی هم مدعی شدند!
مادر و دو خواهر بابک زنجانی هم به جمع مدعیان اموال او در داخل پیوسته‌اند و مدعی شده‌اند که اموال معرفی‌شده متعلق به آنها بوده، نه بابک زنجانی.
download بابک زنجانی

در فاصله سه روز مانده تا برگزاری جلسه دادگاه بابک زنجانی، سخن از شکایتی جدید از این متهم نفتی به میان می‌آید؛ شکایت خانوادگی از او که امیرعباس سلطانی رئیس کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس آن را یک «جنگ زرگری» می‌خواند.

به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا: ، سلطانی در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید مادر و دو خواهر بابک زنجانی هم به جمع مدعیان اموال او در داخل پیوسته‌اند و مدعی شده‌اند که اموال معرفی‌شده متعلق به آنها بوده، نه بابک زنجانی.

* نامه بابک زنجانی به رئیس‌جمهوری و نمایندگان را دیده‌اید، نظرتان راجع به محتوای آن چیست؟

من قبلا نامه را دیده بودم اما از طریق خود بابک زنجانی یا وکلای او در اختیار ما قرار نگرفته بود. البته نامه اصلا به دست نمایندگان هم نرسیده بود و من خودم از طریق وزارت نفت آن را گرفتم و مطالعه کردم. البته در اینجا بحث دو تا نامه است. بابک زنجانی یک نامه برای رئیس‌جمهوری نوشته و یکی هم برای نمایندگان. نامه رئیس‌جمهوری همان نامه کوتاهی بود که منتشر هم شده است اما نامه نمایندگان طولانی و حدود پنج صفحه بود.

* در آن نامه بلندی که می‌گویید خطاب به نمایندگان است، چه نوشته بود؟

مطالب آن نامه هم همین‌هایی بود که اینجا گفته بود. فقط هم خیلی مفصل‌تر شرح داده بود و هم توهین‌های آن به مراتب بیشتر از این نامه‌ای بود که منتشر شد. در آن نامه‌ای که برای نمایندگان نوشته بود خیلی بر «اقدامات انقلابی» خودش و خدماتش تاکید کرده بود و باز هم تکرار کرده بود که بسیجی اقتصادی است و حتی منتقدانش را ضد انقلاب خوانده بود.

* تاریخ هر دو نامه یکی است یا فرق می‌کند؟

این نامه‌ها مربوط به تیرماه هستند. گویا هر دو در یک تاریخ نوشته شده‌اند. البته توهین‌هایش به نمایندگان خیلی زیاد بود.

* چه توهین‌هایی؟

حالا فکر می‌کنم خیلی آن توهین‌ها در کنار اصل قضیه اهمیت نداشته باشند.

* با توجه به آنکه می‌گویید به نمایندگان توهین کرده بود چرا محتوا و متن آن را منتشر نکردید؟

چون آن نامه به دست نمایندگان نرسیده بود و البته اگر منتشر می‌شد فقط اصل قضیه را به حاشیه می‌برد و باعث می‌شد تا موضوع وارد یک‌سری دعواهای لفظی بشود. یعنی اصلا شیوه بابک زنجانی همان موقع که به کمیسیون هم می‌آمد همین بود که بازی را با حاشیه‌هایی که طراحی می‌کرد از مسیر اصلی خارج کند. همین نامه را با عنوان نامه به نمایندگان مطرح کرده بودند اما هیچ نامه‌ای به مجلس نرسیده بود و من از طریق وزارت نفت آن را پیگیری کردم و توانستم به دستش بیاورم.

* آقای کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی اصرار دارد که با وجود گفته‌های شما او تنها وکیل این پرونده است و بابک زنجانی شش وکیل ندارد و تنها یک وکیل روی پرونده کار می‌کند.

ایشان اشتباه می‌کند. اگر واقعا این‌طور فکر می‌کند من به او می‌گویم که آقای کوهپایه‌زاده شما هم سر کار هستید. مگر اینکه ایشان هم بخواهد مثل موکلش دیگران را سر کار بگذارد. ما الان با آدرس و مشخصات و به صورت مستند می‌دانیم که شش تیم حقوقی به عنوان وکلای بابک زنجانی مشغول کار هستند.

* به صورت مجزا کار می‌کنند یا مرتبط با هم هستند؟

با شش وکیل مجزا که احتمالا هر کدام سرگروه یک تیم حقوقی هستند قرارداد امضا کرده و همه اینها الان روی پرونده او کار می‌کنند. اینها شش گروه هستند که به طور دائم و جدی پرونده را پیگیری می‌کنند. اصلا آیا عقلانی است که پرونده‌ای با این وسعت و حجم را به یک وکیل بسپارند؟ اصلا این پرونده را یک نفر چقدر طول می‌کشد تا فقط بخواند؟ حالا بگذریم که باید کلی درباره آن کار و تحقیق کند و فکر کند و به راهکارهایی برسد. اگر در آینده لازم باشد تمام اطلاعات و مشخصات این شش تیم حقوقی را منتشر می‌کنیم.

* شما از قول زنجانی گفته‌اید که او ٢٥ میلیارد یورو در بانک‌های ژاپن سرمایه‌گذاری کرده است. ماجرای این پول چیست؟ چون اگر واقعیت باشد او الان بیستمین ثروتمند بزرگ دنیاست.

این درست است و نوار ضبط‌شده آن وجود دارد.

* منظور من از سوال این است که چقدر آن موضوع قرین به صحت است؟

این حرف خودش است. خودش گفت من این مبلغ را بردم در ژاپن و به «ین» تبدیل کردم. این را زمانی می‌گفت که می‌خواست اثبات کند پول برای بازپرداخت بدهی دارد و قصدش هم پرداخت آن است. می‌گفت من اینقدر پول دارم که این بدهی پای آن چیزی نیست. خودش هم مدعی بود که مبلغ هنگفتی هم به طرف ژاپنی داده تا با وجود تحریم‌ها آنها بپذیرند او پولش را در بانک‌های این کشور سرمایه‌گذاری کند.

* ادعایی را که می‌گویید او درباره این سرمایه‌گذاری مطرح کرده تا الان پیگیری کرده‌اید تا راست و دروغش مشخص شود؟

نه. آنها که چنین اطلاعاتی را به ما نمی‌دهند و ما به راحتی نمی‌توانیم این اطلاعات را از بانک‌های ژاپن بگیریم که موجودی حساب فلانی چند است.

* ولی خیلی مهم است که معلوم شود اصل موضوع چیست.

این به هر حال ادعای خودش است و الان نوار ضبط‌شده آن موجود است. او از این ادعاها خیلی مطرح کرده. ما از قوه قضائیه هم خواستیم بیایند و ببینند که ما چه می‌گوییم اما آنها نیامدند. او البته این اظهارات را در اوج قدرت مطرح می‌کرد و احتمال نمی‌داد که کارش به بازداشت و زندان برسد. الان با بازداشت او و وضعیتی که برایش پیش آمده اوضاع خیلی فرق می‌کند.

* بحث اموال او به کجا رسید؟ چیز دیگری از اموال او پیدا شد یا نه؟

الان مساله اموالش این است که کفاف بدهی را نمی‌دهند. هنوز هم اطلاعات جدیدی در کار نیست. لیست همه اموال را داریم اما به درد ما نمی‌خورد. در ایران دو هزار و صد میلیارد اموال دارد که مدعی آنها هم زیاد است. هم بانک مسکن و تامین اجتماعی و هم اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری مدعی آنها هستند. حتی خواهرها و مادر بابک‌ زنجانی هم مدعی مالکیت این اموال هستند و دارند پیگیری می‌کنند که این اموال و دارایی‌ها تعلق به بابک زنجانی ندارد و متعلق به آنهاست.

* چقدر این دعوا جدی است؟

در ظاهر نشان می‌دهند دعوای خانوادگی است اما ما می‌دانیم که جنگ زرگری است و حقیقت ندارد. ولی با این حال خیلی جدی دنبال این هستند که اینها اموال آنهاست، نه بابک زنجانی و حتی شکایت کرده‌اند که بابک زنجانی اموال متعلق به آنها را به عنوان اموال خودش معرفی کرده است.

* یک بحثی که در نامه زنجانی بود این است که نوشته می‌خواسته پول را پس بدهد ولی چون بازداشت شده نتوانسته. توضیح شما در این رابطه چیست؟

حرف بی‌حساب می‌زند. چون تاریخ آخرین چک بابک زنجانی به قبل از تحریم‌ها برمی‌گردد و این نشان می‌دهد که این موضوع دور زدن تحریم‌ و اینکه تحریم‌ها نگذاشت بدهی‌هایش را پرداخت کند هم یک سناریویی است برای اینکه پول نفت را ندهد. تاریخ چک‌های زنجانی این را ثابت می‌کند.

 
برچسب ها: بابک زنجانی
  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا