پایگاه خبری یزدفردا"گفتگو با دکتر مزدک دانشور"سلامتی مهم‌تراست یا زیبایی؟ /یک پزشک و انسان‌شناس می‌گوید: وزارت بهداشت باید به فکر تبلیغات پزشکِ زیبایی، انواع کِرم‌ها و داروهای زیبایی موجود در داروخانه‌ها، کیفیت مواد غذایی، میزان شکر وارداتی، تعرفه دخانیات، تبلیغات چیپس و پفک و افزایش فست‌فود و به‌طور کلی به فکر جامعه‌ای باشد که روندهای بیمارگونه  در آن سبب به‌وجود آمدن انواع بیماری‌ها هستند.


دکتر مزدک دانشور (انسان‌شناس پزشکی و عضور گروه جامعه‌شناسی پزشکی انجمن جامعه‌شناسی) در ابتدا با اشاره به تاثیر سرمایه‌داری در جامعه و مصرف تبلیغاتی مردم در گفتگو با فرارو، گفت: در دنیای سرمایه‌داری که جوانی، خوش‌اندامی و توانایی مغز(حافظه و مهارت‌های کلامی و شناختی و...) از اهمیت زیادی برخوردار یا یافتن کار و حفظ شغل به این موارد وابسته است، انسان‌ها وسواس‌گونه نگران از دست دادن جوانی، خوش‌اندامی، حافظه و دیگر توانایی‌ها هستند. نقش سرمایه‌داری این است که تبلیغ و ایجاد نیاز کند و در جامعه ما این نیاز موجب شده تا افراد تک‌افتاده و اتمیزه شوند.

دانشور ادامه داد: در جامعه‌شناسی انتقادی اصطلاحی وجود دارد به‌نام مقصرشمردن قربانی (Victim blaming). به‌عنوان مثال قربانیان تجاوز به این دلیل تخطئه می‌شوند که پوشش آن‌ها بد بوده و یا در ساعات نامناسبی تردد کرده‌اند. این شیوه یکی از روش‌های اصلی برای رفع مسئولیت از مسئولان است و در ذیل گفتمان نئولیبرالیسم می‌آید. این شیوه اما شیوه‌ای نادرست است.

این انسان‌شناس در رابطه با سلامتی مردم سئوالاتی را طرح کرد و گفت: برای اینکه بدانیم چرا مقصرشمردن قربانی درست نیست، بهتر است مثالی بزنم؛ آیا آدم‌های چاق را به‌خاطر چاقی باید تخطئه کرد؟ آیا می‌توان به آن‌ها گفت شما زیاد می‌خو