یزدفردا"بعد از سال 58، ایرانیان سال‌های پرحادثه‌ای را سپری کردند. از آغاز جنگ، ترور مسئولان تا رحلت رهبر کبیر انقلاب و برگزاری انتخابات مختلف با نتایجی دور از انتظار. فارغ از آنکه هشت سال نوروز مردم در جنگ سپری شد و سال‌های بعد از جنگ را با مشکلات اقتصادی طی کردند.

 
 پیروزی انقلاب مردم، سرنوشت تازه‌ای را برای سرزمین ایران رقم زد. سال‌هایی پر از حادثه که گاهی چشمان مردم را گریان می‌کرد و گاهی لبانشان را خندان.مردم انقلاب کرده ایران در بهمن 57، در اولین نوروز پیش روی یعنی در سال 58 برای اولین بار  در همه پرسی بزرگ برای تعیین نوع حکومت و نظام شان شرکت کردند و با اکثریت آراء نظام جمهوری اسلامی ایران را انتخاب کردند تا تاریخ جدیدی برای کشور آریایی رقم بخورد.
بعد از سال 58، ایرانیان سال‌های پرحادثه‌ای را سپری کردند. از آغاز جنگ، ترور مسئولان نظام تا رحلت رهبر کبیر انقلاب و برگزاری انتخابات مختلف با نتایجی دور از انتظار. فارغ از آنکه هشت سال نوروز مردم  در جنگ سپری شد و سال‌های بعد از جنگ را با مشکلات اقتصادی طی کردند.
          سال         مهم ترین اتفاق سال                   شرح اتفاقات
1358 اولین نوروز بی سلطنت- برگزاری  همه پرسی تعیین حکومت مردمی که تا سال گذشته با پیام محمد رضا شاه سال خود را آغاز می‌کردند، در سال 58 با پیام نوروزی امام خمینی سال نو را تحویل کردند.
12 فروردین سال 58، ایران شاهد یک اتفاق مهم بود و آن هم رای مردم به نظام جمهوری اسلامی  و تشکیل حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی بود.
تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام و رهبری و استعفای دولت موقت و برگزاری اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی از مهم‌ترین اتفاقات این سال بود.
 
1359 سال آغاز جنگ سال 59، را می‌شود سالی بی سابقه برای مردم ایران لقب داد.
مردم ایران برای برای بار اول  نوروز خود را با پیام رئیس جمهوری آغاز کردند که با رای خود او را انتخاب کرده بودند. اما تحمیل جنگ توسط عراق به ایران و آغاز دوران جدید جمهوری اسلامی این سال جدیدی را برای ایران رقم زد.
 
 
1360 سال دعواهای سیاسی و ترور مردم ایران نوروز سال 60 را با صدای موشک و جنگ آغاز کردند.
مردم در کنار تحمل جنگ، شاهد اختلاف شدید مجلس و رئیس جمهور بودند که حاصل این دعواها عزل اولین رئیس جمهور ایران با رای مجلس و تایید امام همراه شد.
ترورها دیگر ویژگی این سال بود. شهادت آیت‌الله بهشتی و محمدعلی رجایی و باهنر حاصل این ترورهایی بود که توسط گروهک منافقین و فرقان انجام می‌شد.
مردم ایران در این سال در دو انتخابات دیگر رئیس جمهوری شرکت کردند.
 
1361 سال ثبات سیاسی و دفاع نوروز مردم ایران بازهم با جنگ همراه است اما این بار  با یک تفاوت  و آن هم ثبات سیاسی و همراهی مجلس و دولت در مدیریت جنگ.
خرداد سال 61، اتفاقی بزرگ در ایران رخ داد و خرمشهر توسط رزمندگان اسلام آزاد شد تا جنگ ایران و عراق وارد مرحله‌ی جدیدی شد.
 
1362 مشکلات اقتصادی و همراهی مردم سه سال از جنگ می‌گذشتند و مردم بهار سال 62 را جشن می‌گرفتند و در این حالی بود که مشکلات اقتصادی و تامین هزینه‌های جنگ مشکلاتی را برای دولت و مردم به وجود آورده بود.
مقاومت جانانه مردم در مقابل تمام این مشکلات ویژگی اصلی این سال بود.

 
1363 سال ایستادگی و پیروزی سال جدید با مقاومت و ایثار جانانه رزمندگان اسلام در جبهه‌های دفاع مقدس شکل گرفت.
بمباران شهرهای ایران توسط رژیم صدام و پیروزی های چشمگیر رزمندگان اسلام از ویژگی‌های سال 63 شمسی است.

 
1364 سال انتخاباتی دیگر سال 64 در حالی آغاز شد که مردم درگیر دفاع باید بازهم به پای صندوق‌های رای می‌رفتند و رئیس جمهور منتخب خود را انتخاب می‌کردند.
با رای قاطع مردم آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رئیس جمهور معرفی شد.
5 سال  دفاع نشان داده بود که ملت ایران از حملات هوایی و زمینی عراق نمی‌ترسد و  می‌تواند تمام مشکلات را پشت سر بگذارند.
در این سال باز هم اختلافات سیاسی سر باز کرد و در ماجرای معرفی نخست وزیر اختلافاتی بین مجلس و رئیس جمهور پیش آمد که مدیریت امام و گذشت رئیس جمهور این ماجرا مدیریت شد.

 
1365 سال شکوه پیروزی مردم سال 65 را آغاز کردند و در فروردین این سال شاهد عملیات بزرگ والفجر 8 بودند که تمام معادلات صدام را در جنگ با ایران برهم زد.
در این عملیات نیروهای ایرانی منطقه فاو را به تسخیر خود در اوردند.
سال 65، برای ایرانیان سال اوج دفاع مردم ایران بود.
دیگر اتفاق مهم این سال، ماجرای مک فارلین بود.

 
1366 سال اعتراف مردم در حالی به استقبال بهار سال 66 می‌رفتند که 4 روز قبل از آغاز سال نو شاهد اعترافات سید مهدی هاشمی از اعضای بیت ‌آیت‌الله منتظری بودند.
بعد از پخش این اعترافات، قائم مقام رهبری به این اعترافات اعتراض کرد و روند طی شده این پرونده را پر از اشکال دانست.
اعتراف دیگری که مردم ایران در سال 66 شاهد آن بودند اعترافات حسین فردوست، نزدیک ترین دوست محمدرضا شاه بود.
سال 66 مردم ایران همچنان نوروز خود را با دفاع مقدس جشن می‌گرفتند.

 
1367 سال بمباران و پذیرش قطعنامه سال 67 بی شک یکی از سخترین سال ‌های دفاع مقدس برای مردم ایران بود.
سالی که عراق با کمک آمریکا و متحدانش دست به موشک باران شهرها می‌زد که فجیع ترین آن بمباران شیمایی حلبچه بود.
ورود آمریکا به جنگ و اوضاع نابسامان اقتصادی برای ادامه جنگ باعث شد که ایران قطعنامه 598 را بپذیرد و جنگ ایران و عراق بعد از 8 سال به پایان برسد.

 
1368 سال خداحافظی با امام مردم ایران بعد از 8 سال نوروز را بدون جنگ جشن می‌گرفتند.
اما سال 68، سال وداع امت با امام خویش بود.
در خرداد سال 68، رهبرکبیر انقلاب اسلامی به علت بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت و مجلس خبرگان رهبری در اقدامی سریع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان رهبر آینده ایران انتخاب کرد.
در ماه‌های ابتدایی این سال با نظر امام خمینی آیت‌الله منتظری از قائم مقامی رهبری عزل شده بود.  

 
1369 اولین سال رهبری مقام معظم رهبری نوروز 69 دیگر مردم ایران شاهد پیام نوروزی حضرت امام نبودند و این بار گوش به پیام نوروزی رهبری جدید انقلاب دادند.
هاشمی رفسنجانی در که در سال 68 از قوه مقننه راهی قوه مجریه شده بود، پیام نوروزی خود را خطاب به ملت ایران ایراد کرد.
از این سال به بعد طرح‌های توسعه اقتصادی در ایران شکل گرفت.

 
1370 سال روزگار جدید مردم ایران دهه 70 ایران را بعد از گذشت 12 سال از انقلاب خود شروع می‌کنند.
دولت و مجلس به دنبال پیدا کردن راه حلهایی برای رفع خرابی‌ها و مشکلات اقتصادی کشور بودند. سالی که پیش به سوی آرامش بود.

 
1371 سال انتخابات و رد صلاحیت‌ها سال 71 را مردم در حالی جشن گرفتند  که باید در آخرین روزهای فروردین سال 71 به پای صندوق‌های رای می‌رفتند و نمایندگان دوره چهارم مجلس شورای اسلامی را انتخاب می‌کردند.
در این انتخابات جناح راست توانست اکثریت مجلس را به دست بگیرد و ناطق نروی عهده دار ریاست این مجلس شد.
کمبود دارو و مشکلات بیماران از مهم‌ترین ویژگیهای سال 71 بود

 
1372 سال آزدی ویدئو و التهاب بازار سکه و ارز سال 1372، سال  آزادی ویدوئو بود.  استفاده از ویدئو از اوایل سال 72 آغاز شد.
شاید یکی از مهم ترین اتفاقات سال 72، التهاب بازار سکه و ارز باشد و در اواخر سال دلار آمریکا به 240 تومان و سکه طلا به 25 هزار تومان رسید.
 
1373 سال خداحافظی با یادگار امام سال 73 در حالی آغاز می‌شد که مردم با مشکلات اقتصادی روبرو بودند و با نگاهی پر از شک به آینده خود نگاه می‌کردند.
تورم شدید اقتصادی از مهم‌ترین اتفاقات این سال بودن است.
اما مهم‌ترین اتفاق این سال درگذشت سید احمد خمینی مخزن الاسرار نظام و یادگار امام خمینی بود که در اواخر سال و در 26 اسفند سال 73 دار فانی را وداع گفت.

 
1374 سال انضباط مالی و اقتصادی سال 74 با یک تفاوت بزرگ آغاز شد و آن هم نامگذاری سال توسط رهبرمعظم انقلاب برای اولین بار بود.
تورم و مشکلات اقتصادی طبقه ضعیف  جامعه و برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی و ریاست دوباره ناطق نوری بر این مجلس مهم ترین  حوادث سال 74 بوده است.

 
1375 سال پایانی دولت هاشمی سال 75 ، آخرین سال حضور هاشمی به عنوان رئیس جمهور در کشور بود. دولت سازندگی به پایان خود رسیده بود و تمام گروه‌های سیاسی به دنبال جانشین هاشمی بودند و بسیاری از دوستان رئیس جمهور به دنبال تمدید دوران او.
سال 75، سال رایزنی برای انتخاب جانشین هاشمی بود.

 
1376 سال حماسه دوم خرداد سال 76، سال انتخابی دیگر برای مردم ایران بود.
دو جناح غالب کشور پای به عرصه انتخابات گذاشته بودند که سرانجام مردم در دوم خرداد سال 76 سید محمد خاتمی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند.
رهبرمعظم انقلاب از این انتخابات به عنوان حماسه دوم خرداد یادکردند.

 
1377 سال بازداشت شهردار و برگزاری اولین دوره شورای شهر سال 77 با حواشی زیادی همراه بود که مهم‌ترین آن دستگیری غلام حسین کرباسچی شهردار تهران بود.
این سال را می‌شود سال دعواهای سیاسی و انتقاد از دولت دانست.
تندروی های صورت گرفته توسط نزدیکان دولت و مقابله به مثل مخالفان دولت سبب شد سال 77، تبدیل به سال حاشیه‌ها شود.
برگزاری اولین دوره انتخابات شورای شهر در سراسر کشور اتفاق دیگری است که مردم در سال 77 آن را تجربه کردند.

 
1378 سال اغتشاش  و ترور سعید حجاریان توقیف روزنامه سلام و اعتراض دانشجویان و غائله کوی دانشگاه سال 78 را به سال ویژه‌ای تبدیل کرد. در این میان ترور سعید حجاریان از اعضای اولین دوره شورای شهر تهران در اواخر سال 78، التهابی دیگر را در کشور رقم زد
 
1379 سال  متفاوت ترین مجلس ایران سال 79، ایران شاهد برگزاری  انتخاباتی دیگر بود و این بار بر عکس دو دوره گذشته اصلاح طلبان در انتخابات مجلس پیروز شدند و مجلس اصلاح طلب در ایران شکل گرفت.
برادر رئیس جمهور بالاترین  رای را در میان نامزدها آورد و مجلس جنجالی ششم در این سال شکل گرفت.

 
1380 سال گفت‌و‌گوی تمدن‌ها و انتخابات سال 2001 که مصادف با سال 1380 بود به پیشنهاد سید محمد خاتمی به گفت‌و‌گوی تمدن‌ها نام گذاری شد.
مردم ایران در این سال به پای صندوق‌های رای آمدند و بازهم محمد خاتمی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند تا دوره دوم ریاست جمهوری وی در این سال آغاز شود.

 
1381 سال سقوط صدام سال 81 برای ایرانیان پیام آور  یک خبر خوب برای ایرانیان بود.
ایرانیان که 8 سال جنگ را صدام به آن ها تبدیل کرده بود، از خبر سقوط صدام خوشحال بودند و خشحالی آنان وقتی دو چندان می‌شد که مردم می‌توانستند  به زیارت کربلاو نجف اشرف بروند.

 
1382 سال زلزله و انتخابات سال 82 برای مردمی که نوروزش را با شادی سقوط صدام جشن گرفته بودند حاوی خبر دردناک در دی ماه بود.
زلزله بم، غمی بزرگ را بر دل مردم نشاند و سال 82 را به نام بم در دل مردم به ثبت رساند.
برگزاری انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و پیروزی اصول‌گرایان در انتخابات دیگر اتفاق مهم سال 82 بود.
تحصن نمایندگان مجلس ششم دیگر اتفاق تلخ این سال بوده است.

 
1383 سال خداحافظی با خاتمی  مردم به استقبال سالی می‌روند که آخرین سال حضور خاتمی در راس قوه مجریه بود و جریان ‌های سیاسی از نوروز سال 83 رایزنی ‌های خود را برای انتخابات آغاز کرده بودند.
خاتمی از تفکرات عده‌ای که رئیس جمهور را تدارکاتچی می‌دانستند گله کرد.

 
1384 سال احمدی نژاد سال 84، سالی بود که مردم ایران بازهم به پای صندوق رای آمدند و برای بار اول رئیس خود را در دوردوم انتخابات از میان هاشمی و احمدی نژاد انتخاب کردند.
احمدی نژاد بعد از سه رئیس جمهور روحانی توسط مردم راهی قوه مجریه شد تا سال 84، در تاریخ به نام سال احمدی نژاد معروف شود.

 
1385 سال پیامبر اعظم انتشارکاریکاتورهای توهین آمیز علیه پیامبر اسلام باعث شد رهبر معظم انقلاب سال 85 را سال پیامبر اعظم نامگذاری کنند.
جلو نکشیدن ساعت از مهم ترین اتفاقات آغازین روزهای سال 85 بوده است.
آغاز فعالیت‌های هسته‌ای ایران از دیگر تحولات مهم این سال است.
 
1386 سال انتخابات مجلس هشتم بازهم سال انتخابات و بازهم آمدن مردم پای صندوق‌های رای و برگزرای انتخابات مجلس هشتم از مهم‌ترین اتفاقات سال 86 بود.
توهین به سید حسن خمینی دیگر حادثه مهم این سال بود که سبب تاثر بسیاری از مردم شد.

 
1387 سال تلاش برای تغییر دولت جناج اصلاح‌طلب برای بازگشت به قدرت دست به دامن دو چهره برجسته سیاسی خود شده بود.
این جناح ابتدا با سید محمد خاتمی و بعد از آن با نخست وزیر دوران جنگ وارد رقابت شدند.
ریاست هاشمی رفسنجانی  بر خبرگان رهبری بعد از تلاش‌هایی که مخالفان آن انجام دادند تا وی به این مقام نرسد اما هاشمی با 51 رای به ریاست مجلس خبرگان رسید تا مقامی که تا به حال آن را تجربه نکرده بود را تجربه کند.

 
1388 سال انتخابات پرحاشیه مردم به استقبال سالی رفتند که قرار بود در آن از بین موسوی، کروبی، رضایی و احمدی نژاد یکی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند.
مناظره‌های انتخاباتی از حواشی  جذاب این سال بود به ویژه مناظره رئیس جمهور و نخست وزیر سابق که به مناظره داغ معروف شد.
با اعلام شدن نتایج انتخابات طرفدارن موسوی با نشانه اتراض به خیابان‌ها ریختند و تا چند ماهی تهران میزبان اعتراضات گسترده مردم بود که در نهایت در روز 9 دی با حضور گسترده مردم این غائله به پایان رسید.
از دیگر حوادث مهم این سال معرفی مشایی به عنوان معاون اول بود که با حکم رهبری این انتصاب ملغی شد.

 
1389 سال هدفمندی مردم ایران نوروز 89 را در حالی جشن می‌گرفتند که  سال سختی را پشت سرگذاشته بودند و منتظر آینده ای روشن بودند.
در این سال هدفمندی یارانه‌ها توسط رئیس جمهور کلیک خورد.
و در  تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۹، محمود احمدی‌نژاد، با حضور در تلویزیون ، آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را رسما اعلام کرد. او گفت که از صبح روز ۲۸ آذر، حامل‌های انرژی، آب و نان در سراسر ایران با بهای جدید ارائه خواهند شد. به دنبال آن، دولت ایران با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد که قیمت بنزین آزاد از این پس لیتری ۷۰۰ تومان و قیمت سی‌ان‌جی (گاز اتومبیل) متر مکعبی ۳۰۰ تومان خواهد بود. قیمت گازوئیل آزاد هم در این اطلاعیه لیتری ۳۵۰ تومان اعلام شده‌است.

 
1390 سال خانه نشینی رئیس جمهور سال 90، سال پر از حاشیه‌ها بود. استعفای وزیر اطلاعات و مخالفت رهبری با این استعفا و خانه نشینی رئیس جمهور یکی از مهم‌ترین حوادث این سال بود.
بازهم احمدی نژاد در متن یک حاشیه بود و در اواخر سال 90 نمایندگان مجلس هشتم رئیس جمهور را به مجلس فراخوانند تا از وی سوال کنند و حرکت بی سابقه را در تاریخ جمهوری  اسلامی رقم بزنند.
سال 90 را می‌شود سال حاشیه‌ها نامید.

 
1391 سال بگم بگم‌ها و بگو بگو‌ها سال 91 که با تغییر مجلس ایران همراه بود و ریاست دوباره علی لاریجانی بر مجلس نهم، مردم شاهد حوادث مختلفی بودند که برجسته ترین آن درگیری‌های احمدی نژاد با برادران لاریجانی بر سر بازدید از زندان اوین و جلسه استیضاح وزر کار بود.
رهبرمعظم انقلاب در اعتراض به این بداخلاقی‌ها اعلام کردند که من فقط این آقایان را نصیحت می‌کنم.
 
آخرین حاشیه این سال درگشت چاوز رئیس ونزوئلا و سفر احمدی نژاد به این کشور و مصافحه با مادر چاوز اتفاق افتاد که با واکنش‌های مراجع تقلید روبرو شد.
 
 
 

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا