یزدفردا:محمد اسلامی با بیان اینکه نقشه جامع برنامه توسعه استان هرمزگان که بخشی از آن در قالب طرح مکران و بخشی دیگر در قالب طرح فرامنطقه‌ای است، تدوین می شود، گفت: شهرک صنعتی در جاسک و کوه مبارک در مساحت ۲۰۰۰ هکتاری عملیاتی و اجرایی می‌شود.

به گزارش یزدفردا به وزارت راه و شهرسازی، مهندس محمد اسلامی در حاشیه جلسه اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی استان هرمزگان که به ریاست استاندار در محل استانداری هرمزگان برگزار شد به خبرنگاران  گفت: امروز پروژه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی استان بررسی و گلوگاه‌های آنها مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه مقرر شد وزارت راه و شهرسازی بخشی از آن را که راجع به مشکلاتی است که آب شیرین کن ها در استان دارند، با اولویت پیگیری کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بخشی از این پیگیری‌ها در خصوص اختیاراتی است که باید به استان داده شود تا در خصوص تخصیص میزان تسهیلاتی که به طرح‌های مصوب برای اشتغال در استان تعلق می‌گیرد تصمیم گرفته شود.

اسلامی ادامه داد: با استاندار توافق کردیم که در حوزه زیرساخت‌ها و تکمیل آنها، وزارتخانه راه و شهرسازی با اولویت برای توسعه راه های منطقه بشاگرد اقدام کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم محور دوم گفت‌وگوهای خود را در ستاد اقتصاد مقاومتی استان تدوین نقشه مدون برای توسعه متوازن استان هرمزگان عنوان کرد و توضیح داد: بخشی از استان در قالب طرح ویژه مکران برنامه‌ریزی شده که در همان قالب توسعه می‌یابد و بخش دیگر نیز از طریق طرح‌های فرامنطقه‌ای با اعمال مدیریت استاندار نقشه آن تهیه می‌شود که در نهایت در صدد هستیم تا بتوانیم در قالب نقشه‌ی جامع برنامه‌های توسعه‌ای استان را به حرکت درآوریم و اجرایی و عملیاتی کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه تعدادی از پروژهای استان هرمزگان در جلسه اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی استان ارزیابی شد، گفت: بخشی از توسعه در جاسک و در منطقه کوه مبارک انجام می‌شود. تا شهرک صنعتی در این منطقه در مساحتی ۲۰۰۰ هکتاری عملیاتی و اجرایی شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم انجام این فعالیت‌ها همراه با پروژه‌های زیر ساختی بتواند محور اصلی شرق به غرب استان را توسعه دهد و در جهت پیشرفت آنها، تاثیر و تسریع ایجاد نماید.  

اسلامی در عین حال از تلاش برای تکمیل بخشی از راه آهن میبد که در دستور کار وزارت راه و شهرسازی بوده، خبر داد و افزود: با تکمیل این خط، فاصله و زمان حرکت قطار بین تهران و بندرعباس کاهش پیدا می کند و این اقدام باعث بالابردن سرعت جابه جایی بار و کاهش زمان سفر برای قطارهای مسافربری خواهد شد.

اسلامی درخصوص بافت فرسوده استان و اقداماتی که برای بهسازی و نوسازی آنها در دستور کاراست، گفت: اقداماتی که تاکنون صورت گرفته، شناسایی ها و تشکیل پرونده ها انجام شده است. زمین برای این کار در نظر گرفته شده و فراخوان داده شده است. همچنین استاندار به عنوان رییس هیات اجرایی با اختیاراتی که به وی تفویض شده است در راس اجرای این امور در استان هستند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: انتظار و امید دارم که بافت فرسوده و بافت ناکارآمد هرمزگان در شهر بندرعباس و سایر شهرهای استان با شرایط جدیدی که در وزارتخانه ایجاد شده است سرعت بگیرد.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا