یزدفردا:تهران- ایرنا- وزیر کشور با بیان اینکه دستگاه ها برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی همگرایی داشته باشند، بر بهره گیری از همه ظرفیت های موجود در کشور برای اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در یکصد و بیست و یکمین نشست شورای اجتماعی کشور، که به ریاست وی و با موضوع نظام مدیریت اجتماعی برگزار شد، پس از ارائه گزارشی از طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی، بر ضرورت و اهمیت برنامه ریزی و اقدام در جهت کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد.

وزیر کشور بیان کرد: پیش از این دستگاه های مختلف طرح هایی را در جهت کاهش یا پیشگیری از آسیب های اجتماعی اجرا و اقداماتی انجام می دادند اما این طرح در جهت یکپارچه سازی و جلوگیری از موازی کاری و تکرار تدوین شده است تا ضمن صرفه جویی در هزینه ها، مسیری که همه دستگاه ها طی می کنند، به نتیجه مشخص برسد.

دستگاه ها برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی همگرایی داشته باشند

رحمانی فضلی در ادامه با تاکید بر اینکه از تجربیات همه دستگاه ها در اجرای هرچه بهتر این طرح استفاده می شود، اضافه کرد: همه دستگاه های مرتبط باید همگرایی و هم افزایی لازم را در مسیر اجرا داشته باشند، مسئولان اجرای طرح نیز ضمن نظارت، ارزیابی مداوم و دریافت بازخوردها، پروژه را کنترل و اجرای مستمر و دقیق آن را نهادینه کنند.

وزیر کشور عنوان کرد: با این طرح همه مشکلات حل نمی شود اما در خروجی این طرح می تواند معضلات و مسائل مختلفی ریشه یابی شود و به دستگاه های مرتبط برای اقدام ارائه شود.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به اهمیت اولویت بندی موضوعات مهم تصریح کرد: به دلیل امکانات کم و زمان محدود باید اولویت بندی از لحاظ سنی، جنسی، شغلی و موضوعی داشته باشیم. با این حال هزینه اجرای این طرح از بودجه داخلی دستگاه های مجری طرح پرداخت خواهد شد.

وزیر کشور همچنین به لزوم تهیه بانک اطلاعاتی قوی اشاره کرد و افزود: این بانک اطلاعاتی بایستی زمینه قدرت دسترسی و پردازش و تحلیل داشته باشد تا بتوان گزارش ها و تحلیل های مورد نظر را استخراج کرد.

مسائل اجتماعی را به دغدغه و خواست مردم تبدیل کنیم

وی در ادامه بیان کرد: باید با اجتماعی کردن مسائل اجتماعی آن را به دغدغه، نیاز و خواست مردم تبدیل کنیم تا منجر به مشارکت عمومی مردم در راستای حل این مسائل شود. همچنین سهولت دسترسی برای مردم بسیار مهم است تا به راحتی بتوانند از این خدمات این طرح بهره مند شوند.

وزیر کشور در ادامه به اهمیت آگاهی بخشی اشاره کرد و گفت: باید در زمینه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی قوی تر عمل شود.

رحمانی فضلی همچنین به بهره گیری از همه روش ها، شیوه ها و ظرفیت های موجود در کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب های اجتماعی اشاره و تصریح کرد: باید همه ظرفیت های دینی، فرهنگی، مذهبی، سازمان های مردم نهاد و نهادهای عمومی پای کار بیایند تا این طرح به خوبی اجرا و به نتیجه برسد، اینکه این موضوع را صرفاً دولتی تلقی کنیم قطعا نمی تواند جامع و فراگیر عملیاتی شود.

وی اضافه کرد: گروه های مرجع مانند علما، مراجع، مساجد، اساتید دانشگاه، بازیگران و هنرمندان در این مسیر می توانند کمک کننده باشند و باید از همه کسانی که می توانند این موضوع را به موضوع اجتماعی تبدیل کنند، استفاده کرد.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به علاقه مردم به حضور در مراسمات مذهبی و اشاره به برکات روزهایی خاص چون روز عرفه خاطرنشان کرد: تمام مناسک دینی و اعمال مذهبی گرچه قابل سنجش نیستند و با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیستند اما می توانند روزنه هایی در مسیر افزایش سلامت روانی جامعه باشد.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا