پیش از این کاخ سفید مجوز حملات هوایی برای حفاظت از شورشیان "میانه‌رو"ی سوری در سوریه را صادر کرده بود که شامل حملات علیه نیروهای وابسته به دولت بشار اسد هم می‌شود.

 در همین حال وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در سخنانی مداخله‌جویانه مدعی شد که مقصر هرج و مرج و ظهور تروریست‌ها در سوریه بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور است!

از سوی دیگر یک سخنگوی پنتاگون اعلام کرد، یک هواپیمای بدون سرنشین از پایگاه هوایی اینجرلیک حملاتی را در شمال سوریه انجام داد و مقدمات حملات در داخل سوریه با استفاده از هواپیماهای آمریکایی خلبان‌دار در حال آماده شدن است.

پهپاد آمریکایی مذکور مناطقی در نزدیکی رقه سوریه را که از پایگاه‌های اصلی گروه تروریستی داعش است، هدف گرفت. پیش از این آمریکا از پایگاه اینجرلیک تنها برای انجام عملیات‌های شناسایی با پهپادها، استفاده می‌کرد.

ترکیه که همواره با استفاده از پایگاه‌هایش از سوی آمریکا و ناتو مخالفت می‌کرد، در اقدامی غیر منتظره موافقت خود را اعلام کرد. در ازای استفاده واشنگتن از پایگاه اینجرلیک، آنکارا از آمریکا خواسته است تا منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه و منطقه امنیتی در امتداد مرز ترکیه ایجاد کند.


  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا