رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که این کشور عملیات در شمال سوریه را علی‌رغم «همه تهدیدات» متوقف نخواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که کشورش «علی‌رغم همه تهدیدات» عملیات در شمال سوریه را متوقف نخواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه اعلام کرد کُرد‌های ساکن شمال شرقی سوریه هدف عملیات ارتش ترکیه در این منطقه نیستند و نظامیان ترکیه‌ای برای مقابله با تروریست‌ها وارد خاک سوریه شده‌اند.

اردوغان که نظامیان کشورش از روز چهارشنبه عملیات خود را در مناطق شمال شرقی سوریه آغاز کرده‌اند، اظهار داشت: «کُرد‌ها برادران ما هستند و این عملیات علیه آن‌ها انجام نمی‌شود، بلکه سازمان‌های تروریستی هدف عملیات هستند.»

وی در ادامه گفت: «ما قصد جاه‌طلبی در کشور‌های همسایه نداریم و به حفظ تمامیت ارضی آن‌ها علاقه‌مندیم، به‌شرطی که هیچ‌کس [از داخل این کشورها]امنیت و ثبات ما را هدف قرار ندهد.»

اردوغان سپس به انتقاد از استاندارد‌های دوگانه کشور‌های غربی پرداخت و تصریح کرد: «غرب درباره گروه‌های تروریستی که امنیت ترکیه را به خطر می‌اندازند، استاندارد‌های دوگانه‌ای را در پیش گرفته است. ما عملیات خود در شرق فرات را متوقف نخواهیم کرد و مهم نیست که دیگران چه می‌گویند. ما از همه دوستانمان انتظار حمایت داریم.»

اردوغان که در نشست اتحادیه رؤسای پارلمان‌های بین‌المللی در استانبول سخنرانی می‌کرد گفت این کشور ۳۵ سال است که گرفتار «تروریسم» است. وی گفت:«تروریسم وبای عصر بوده و نتایج خطرناکی بر روابط داخلی و خارجی دارد.»

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «ما به استقلال کشورهای همسایه احترام می‌گذاریم اما تهدید امنیت و استقرارمان از داخل این کشورها را رد می‌کنیم.»

وی تاکید کرد:«باید موضع یکپارچه‌ای در برابر گروه‌های تروریستی که همه ما را تهدید می‌کنند اتخاذ کنیم.»

اردوغان در این سخنان گفت: «ما کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند بلکه ما گروه‌های تروریستی را که امنیت ما را هدف قرار می‌دهند تحت حمله قرار داده‌ایم.»

رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنانش گفت: «کشورهای غربی در