اخبار: آخرین بروز رسانی : 11 آذر 1394 - 00:04
نسخه فابل چاپ  
متادون در بازار آزاد چرا ؟؟سخني با دبير محترم ستاد مبارزه با مواد مخدر (30 نظر)

10 آبان 1386 - 17:56                          تعداد بازدید: 267772                          کد خبر : 8105


دبير محترم ستاد مبارزه با مواد مخدر  "متادون در بازار آزاد  چرا ؟؟

یزدفردا:علی آبادی:در خبر ها داشتيم جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنين در پاسخ به احتمال ورود شربت ترياك به بازار سياه اذعان كرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر تلاش مي‌كند كه با در نظر گرفتن پيش‌بيني‌هاي لازم، توزيع شربت ترياك را در مراكز درماني آغاز شود و اگرچه ايجاد بازار سياه در اين موارد تا حدي غير قابل كنترل است، اما در هر حال با هرگونه تخلف در اين زمينه به طور جدي برخورد خواهد شد.

دبير محترم :ا  يك سئوال بي پاسخ در ذهن نقش مي بندد، كه هدف دولت و ستاد مبارزه با مواد مخدر در توزيع قرص متادون ،شربت متادون ،ودر آينده نزديك شربت ترياك چيست ؟

و قطعا جواب به يك جمله ختم مي شود و آن اين است ،براي ريشه كني اعتياد در جامعه و كمك درمان مدار به معتادان .

اما روش و عملكرد ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور در جهت ديگري برنامه ريزي شده است واين را در ذهن تداعي مي كند كه بيشتر در جهت تامين در آمد  مغازه چند نبش برخي  افراد سود جو  حركت مي نمايند .البته كه نويسنده اين سطور بر اين اعتقاد است كه تمامي تصميم گيرندگان و برنامه ريزان همان هدف اعلام شده را دنبال مي نمايند ولي در عمل يا از روي نا آگاهي و يا برداشت غلط از اعتياد و معتادان باعث شده است كه روشهاي گذشته و آينده اشان در جهت اهدافشان نباشد .

براي اكثر كساني كه با معتادان و اعتياد سر و كار داشته اند واضح است كه معتادان اكثرا ،افراد با فكر و با هوشي بوده و هزاران ترفند نا نوشته را ابداع مي كنند  وتوزيع با روش انجام گرفته در طول سالهاي گذشته فقط و فقط توانسته معتادان حرفه اي و سابقه دار را به سوي خود جذب نمايد كه هراسي از ثبت اسم و مشخصات خود ندارند ،و رسمي و غير رسمي بر چسب اعتياد را به خود چسبانده اند .

و اگر كمي به گردونه توزيع متادون دقت نمائيد قطعا با نگارنده هم عقيده خواهيد شد و ريشه بازار سياه را در نحوه برنامه ريزي عوامل دست اندركار خواهيد يافت .

يك معتاد براي دريافت متادون بايستي با در دست داشتن فتوكپي شناسنامه خود به مراكز دولتي و خصوصي ترك اعتياد مراجعه نموده وپس از ثبت مشخصات وي ،هر روزه و يا به صورت چند روز يكبار به اينگونه مراكز مراجعه و متادون دريافت نمايد .

و گاهي نيز در محل دريافت دارو را تناول و يا براي چند وعده مصرف خود متادون دريافت نمايد .و تنها محل فرار متادون از كردونه توزيع دولتي به بازار سياه همين نحوه توزيع است كه در ابتداي اجراي برنامه توزيع متادون قرصها به معتادان تحويل داده مي شد و راهي شده بود براي كسب در آمد معتادان به گونه اي كه يك معتاد با پرداخت مبلغ هفتاد و پنج هزار تومان تعداد صد تا صدوبيست قرص متادون دريافت كرده و آن را در بازار آزاد به مبلغ يكصد تا يكصدو بيست هزار تومان به فروش رسانده و بدينوسيله هزينه تهيه مواد مخدرش را تامين مي كرد.

و در ادامه كار براي جلوگيري از وارد شدن قرصها به بازار سياه در مراكز با يك هاون شيشه اي و يك گوشت كوب قرصها را له كرده و به معتادان تحويل مي دادند كه باز همان قرصهاي له شده به صورت فله اي سر از بازار در مي اورد و حال در ادامه اجراي اين طرح يعني توزيع شربت متادون هم باز به همان روش قبلي كار نموده و با ز شاهد فروش هر سيسي شربت به مبلغ دو تا سه هزار تومان در بازار سياه هستيم و گاهي هم هر شيشه شربت به ميلغ صدو هشتاد هزار تومان خريد و فروش مي شود .

اما اصل بحث اين است كه گردانندگان و مجريان اين طرح شايد اصلا به اين موضوع فكر نكرده اند كه علت اصلي بازار سياه چيست ؟وتنها و مهمترين عامل در اين بين كه معتادان آبرو مند و به قول حرفه اي ها يقه سفيدان هستند كه به خاطر حفظ آبروي خو.د حاضر به ثبت مشخصات خود نشده و نخواهند شد و مشتري بازار سياه اينگونه مواد هستند .

اگر هدف براندازي اعتياد است پس بايد به گونه اي برنامه ريزي شود كه هر معتاد پس از تجويز هر پزشكي بتواند داروي رهائي از اعتياد را بدون هيچ هراسي و با قيمت دولتي تهيه نمايد و زماني كه داروخانه هاي كشور به هر معتاد محتاج درمان داروي ترك را ارائه دهد كدام بازار سياهي براي اينگونه مواد وجود خواهد داشت .

و مگر اين است كه همه طراحان اين طرح ملي مدعي هستند كه متادون و دارو هاي توزيع شده براي ترك است پس چرا با اينگونه توزيع نمودن به قاچاق شدن آن كمك مي كنيم ؟

مگر ما شعار نمي دهيم برنامه درمان مدار است پس چرا بايستي زمينه اي را ايجاد نمائيم كه عده اي خاص بتوانند از اين برنامه سوء استفاده نمايند  ؟

اگر متادون ،يا شربت ترياك براي ترك اعتياد است پس بگذاريد بدون ثبت نام افراد و ايجاد ترس و وحشت از اينكه سوءسابقه اي براي فرد ايجاد شود خود را درمان و از اين دام نجات يابد ؟

آخر ما نمي توانيم درك كنيم كه اگر متادون يا هر داروي ديگر ترك اعتياد به صورت قابل دسترس در جامعه باشد ،چه اتفاق خطرناكي رخ  خواهد داد كه اينقدر مصريم با صرف هزينه هاي سرسام آور شبكه توزيع خاص اينگونه مواد داشته باشيم ،مگر اينكه بگوئيم با ايجاد اين مراكز براي عده اي شغل ايجاد نموده ايم و كار جديدي تعريف شده است كه كاملا غير منطقي است ؟

 

مگر غير از اين است كه اگر متادون در اختيار داروخانه هاي كشور باشد و پزشكان كشور به مانند ديگر بيماري ها پس از تشخيص بيماري آن را براي بيماران خود تجويز نموده و بيماران به مانند داروي سرما خوردگي آن را تهيه نمايند .كساني از اين پروسه استفاده خواهند كرد كه معتادند و اين همان هدف اجرائي ستاد محترم مبارزه با مواد مخدر كشور است ؟

پس بيائيد قدري تامل نموده و خود باعث ايجاد بازار سياه براي برنامه هاي خود نباشيم و هزينه هاي سرسام آور بازار سياه را به معتادان كشور كه همانا برادران و خواهران ما هستند تحميل ننموده و به هر ايراني اجازه دهيم كه با صرف هزينه اي اندك خود را از اين دام رهانيده و به دامن پاك و بي آلايش جامعه بازگردد .

پس دبير محترم ستاد مبارزه با مواد مخدر بيائيد در روش توزيع خود تجديد نظر نموده و دكان عده اي سود جو كه از نقطه ضعف معتادان  مغازه اي چند نبش براي خود درست نموده اند ببنديد .

و انشالله كه روزي برسد كه ديگر نيازي به تهيه اين دارو نباشد ؟

نامه وارده به يزدفردا

يزدفردا

 اخبار مرتبط با ایران فردا
برچسب‌ها: اجتماعی سلامت

نظرهای کاربران :
نام: کورش
واقعا اگر متادن برای ترک است باید در داروخانه ها به فروش برسد نه هیچ جای دیگر

نام: علی
نظرات دوستان را خواندم مدت یک سال است که با متادون تریاک را ترک کردم البته ترک که نه چون به متادون وابسطه شده ام و روزی 10 میلیگرم (نصف قرص 20) مصرف میکنم چطوری باید این متادون را ترک کنم با تشکر علی ر

نام: سعید
سلام - نمی دانم درج می کنید یا نه ولی ی نویشم -- دراین جا چد نفر نظر دادن هماندن اینکه یه نفر یونند - مشکل همه یکی است - خرید ازاد متادون - عدم شناسایی در مراکز ترک اعتاد و راهی باشد که تهیه قزص های ترک اعتیاد را انجام داد - کلنیک ها هم دنبال پر کدن جیب خودشانند - ولی کی می خواد برسه ؟ واله به سنگ بگیم بهتره -- پس بهترین راه همون مصرف فعلا - وفتی در جمعی کهخدوم هستم 8 نفر همون مشکل دارو ترک ان را دارند - وقتی این همه مردم دارن از دولت وو درخواست تارسیدگی کنه -- حجواب ابنه اه ازاد کنیم متادون را مصرف می کنن معتادها و ... خوب ازاد نکنید بزار مواد مخدر مصرف کنن -- نمی دانم کدام بهتریه -

نام: جهان
به نظر اینجانب اگر کاری که کشورهای پیشرفته مثل امریکا اجرا میشد دست تمام بازار سیاه کوتاه میشد وانهم اجرا بوسیله دستگاه شبیه خودپرداز با کد امنیتی و قابل دسترس در تمام کشور و مراکز نیز کار دشارزو دستگاه وکارتها و روانشناسی را بعهده داشتند........چه خوب میشد

نام: حسن
سلام می خواستم بگم

نام: حسن
ترو خدا آزادش نکنید. اگه آزاد بشه جوون ها بدبخت می شن . خیلی ها هستن اعتیاد به هیچ موادی ندارند ولی راحت متادون می خورند و بهش اعتیاد دارند . ولی حالیشون نیست

نام: حسن
سلام می خواستم بگم

نام: یاسین امیری.ازبندرگز
سلام.به نظر من آدمی که میخواد ترک کنه اراده میخواد.حمام رفتن زیر آب گرم وخوابیدن خوبه سختیش 1هفته. همه خلاف میشه گذاشت کنار اماقرص چطور میشه؟"آدم گاوی خلاف میکنه گاوی هم باید بذاره کنار"نبایستی این مثالو میزدم که زدم شرمنده همتون

نام: علی
سلام من بدکتر مراجعت میکردم مقدار مصرفم 85 میل قرص متادون بود دکتر ماهی 80 هزار تومان از من میگرفت الان مدتی است که به همیه مراجعین بصورت آزاد میفروشد نزد کی شکایت کنیم دکتر شده مواد فروش بخدا حقیقت را میگم راهنمایم کنید که شکایتش کنم

نام: علی
آخه آدم به کی بگه شربت متادونی که روی شیشه قیمت 2200 خورده رو ار بازار آزاد 250 هزار تومان بخره آقای مسئولان یه فکری کنید حالا خوبه تو بازار آزاد پیدا میشه وگر نکه .........

نام: علی
سلام من بدکتر مراجعت میکردم مقدار مصرفم 85 میل قرص متادون بود دکتر ماهی 80 هزار تومان از من میگرفت الان مدتی است که به همیه مراجعین بصورت آزاد میفروشد نزد کی شکایت کنیم دکتر شده مواد فروش بخدا حقیقت را میگم راهنمایم کنید که شکایتش کنم

نام: احسان
با سلام من هم بانظر شما موافق هستم به این دلیل که برای خرید یک عدد قرص متادن از بازار ازادباید4000تومان برداخت کنم که در درجه اول میخوام تزرق کریستال رو که قیمت هر بار مصرفش برام 3500تومن در میامد رو ترک کنم ودوما داخل شناسنامم هم تمیز بمونه الان که خود کلینیکها هم از همین فروش ازاد برای خودشون کاسبی راه اندختن فقط اسمشه که بدون ثبتنام در کلینیک دارو توضییع نمیشه همه مدله توصیع میشه ولی با قیمت سرسام اور

نام: حسن
متادون من را بعد از 25سال اعتیاد به تریاک و شیره نجات داد اما با قیمت گزاف و چون هنوز احتیاج به متادون دارم و از نام نویسی هراس دارم برای ابروی خودم:جایی هست که متادون ارزان تهیه تا به دامان اعتیاد بر نگردم؟!

نام: علی
آخه آدم به کی بگه شربت متادونی که روی شیشه قیمت 2200 خورده رو ار بازار آزاد 250 هزار تومان بخره آقای مسئولان یه فکری کنید حالا خوبه تو بازار آزاد پیدا میشه وگر نکه .........

نام: مددجو
خداوكيلي آزادش كنيدداروي خوبي است

نام: saman
با سلام من درد دل خود در این سطور یافتم.بله وقتی با ترس از دیده شدن یواشکی به این مراکز رفتم از من فتو شناسنامه و برگه ازمایش مبنی بر مثبت بودن اعتیاد خواستند عطای کمکشان را به لقایش بخشیدم.چون در شهر کوجک ما امکان ندارد کارمند ازمایشگاه یکی از مراجعان را نشناسد یا وقتی هر روز برای گرفتن متادون میروی اشنایی تو را نبیند. اما از جایی که اعتیاد خسته ام کرده بود به پیشنهاد یکی از دوستانم که او هم مشکل مرا داشت سر از بازار ازاد در اوردم .اما پس از مصرف مدتی که بسیار هم سودمند بود تا جایی که متادون را یگانه منجی خود میدانستم قرصهای تقلبی بیچاره ام کرد .جدیدا هم متادون هایدون که نمیدانم چیست به من فروختند به هر حال نمیدانم جه کنم از همین بازار ازاد هر چه گیرم امد مصرف کنم یا دوباره کشیدن تریاک را که در این مدت از ان متنفر گشته ام را شروع کنم.چون به هر حال ارزانتر و مرغوب تر از قرصهای متنادون موجود در بازار سیاه است ایکاش ایکاش ایکاش میتوانستم متادون این داروی معجزه گر را از داروخانه های شهرم بدون هیچ محدودیتی تهیه کنم.من ازمو ده ام هزار راه رابرای ترک اما فقط با متادون میتوانم.افسوس...

نام: h_r
با ترامادول خيلي از معتادين ميتونن به راحتي ترك كنند افسوس كه فروشش بدون نسخه ممنوعه.

نام: h_r
به نظر من كساني هستند كه با ترامادول ميتوانند ترك كنند ولي افسوس كه فروش آن نيز ممنوع شد.

نام: arash
شما که فکر میکنید متادون باید به صورت آزاد درداروخانه توزیع شود آیا میدانید بعداز آزادشدن چه مشکلی برای مردم پیش می ایددیگه همه جوانان ما بلافاصله برای خوشگذرانی به سوی این دارو میروند ویه عده که حتی متادون هم نمیشناسنند به این دارو وابسته میشونند وهر روز تعداد این افراد بیشتر میشود پس بهترین راه همین هست که به وسیله مراکز درمانی دولتی وقسمتی هم خصوصی توزیع شود وشخصی که اعتیاد دارد به وسیله این مراکز داروی خود را تهیه نماید.

نام: گمنام
به نظر من بهترين راه ترك همان متادون است ( چون همه روشها را تجربه كردم ) و نا موفقترين آن روش كم كردن تدريجي ( كنگره 60 ) در ضمن خداييش توي تهران هم قرص ارزونه هم شربت ( شربت 250 شصت هزار تومنه ) كه در مقايسه با مصرف ترياك آشغال مفته پس خدا رو شكر كنيد فقط يك كم همت ميخواد

نام: کارمند
وقتی به مراکز تزک میری تو یه شهر کوچک همه تورا می شناسن مخصوصا اینکه توی جایی کارکنی که اکثر مردم شهر تو را بشناسن از بازار آزاد متادون را با هر قیمتی تهیه می کردم ولی حالا دیگه نداره که بده نمی دونم چرا شما بگویید چکار کنم دوبار بطرف مواد برم و آبروم بره و یا...

نام: نادر
چند مدت قبل به یک سوپری مواد غذائی رفتم چند نفر را دیدم که داشتند متادون خرید میکردند یک نفر از انها مبلغ دو میلیون تومان متادون خرید به او گفتم برای مصرف خودت هست یا برای فروش می خواهی .در جواب گفت این دو میلون تومان باید حداقل یک میلیون تومان استفاده داشته باشد تازه من بک کسانی که میفروشم انها خود هم مصرف کننده هستند وهم فروشنده که هر بسته قرص متادون به 35 هزار تومان از مغازه دار خرید .کسی که می خواهد ترک کند باید چند بخرد ..........

نام: simani
با سلام. من هم مشكل مشابهي دارم. روزي 3 تا 5 گرم ترياك ميخورم. زندگيم تباه شده. قصد ترك آنرا دارم اما مركز فارابي سنگ بزرگي جلوي پاي من گذاشت كه همان ثبت نام و مشخصات بود.

نام: ghassem
ایا میشود از طریق اینترنت قرص ضد مواد مخدر (هایدون و...)را به قیمتی که در کلینیک ترک وجود دارد خریداری کرد لطفا اگر امکان دارد به من جواب دهید

نام: ali
من تریاک میکشیدم و الان 2ماه است با مصرف قرص متادون در یک مرکز درمانی ترک کرده ام وهم اکنون روزانه 30 میل قرص میخورم - ادامه کار را چه کنم - لطفا راهنمائی کنید

نام: دردمند
خواهشمندم ترامادول را ازادانه و بدون نسخه در اختیار معتادین قرار دهید تا گرایش انها نسبت به مواد مخدر کاهش یابد

نام: ALI
آیا راهی هم هست که من بتوانم متادون تهیه بکنم از روی مجبورم تهیه کنم جدی میگم

نام: babak
من هم یکی از کسانی هستم که بعد از 13 سال اعتیاد ، mmt را تنها راه نجات خود دانسته و وارد این مقوله شدم خدا را شکر در ابتدا خوب بود ولی بعد از 8 ماه به خاطر اینکه مجبور بودم مدت روزهای طولانی دور از شهر خودم باشم نیاز به تهیه دارو از بازار ازاد پیدا کردم . دریغا که متادکس 10 20 تومانی چرا باید به قیمت 2000 تا 3000 تومان به دست من کارگر برسد. خدا به فریاد ما برسد .با سپاس فراوان از جلب نظر مردمی

نام: اشنا
لطفا نظرات در زير هر مطلبي درج نموده تا از نظرات مردمي هم استفاده شود

نام: m
با سلام من درد دل خود در این سطور یافتم.بله وقتی با ترس از دیده شدن یواشکی به این مراکز رفتم از من فتو شناسنامه و برگه ازمایش مبنی بر مثبت بودن اعتیاد خواستند عطای کمکشان را به لقایش بخشیدم.چون در شهر کوجک ما امکان ندارد کارمند ازمایشگاه یکی از مراجعان را نشناسد یا وقتی هر روز برای گرفتن متادون میروی اشنایی تو را نبیند. اما از جایی که اعتیاد خسته ام کرده بود به پیشنهاد یکی از دوستانم که او هم مشکل مرا داشت سر از بازار ازاد در اوردم .اما پس از مصرف مدتی که بسیار هم سودمند بود تا جایی که متادون را یگانه منجی خود میدانستم قرصهای تقلبی بیچاره ام کرد .جدیدا هم متادون هایدون که نمیدانم چیست به من فروختند به هر حال نمیدانم جه کنم از همین بازار ازاد هر چه گیرم امد مصرف کنم یا دوباره کشیدن تریاک را که در این مدت از ان متنفر گشته ام را شروع کنم.چون به هر حال ارزانتر و مرغوب تر از قرصهای متنادون موجود در بازار سیاه است ایکاش ایکاش ایکاش میتوانستم متادون این داروی معجزه گر را از داروخانه های شهرم بدون هیچ محدودیتی تهیه کنم.من ازمو ده ام هزار راه رابرای ترک اما فقط با متادون میتوانم.افسوس...

در مورد این مطلب نظر دهید


اخبار مرتبط :

صفحه اول | آرشیو | پیوندها | تماس با ما | خبرخوان
تمامی حقوق این سایت برای سایت خبری یزد فردا محفوظ است .