از نخستین بار که تلفنش زنگ خورد و دختر خاله‌اش درباره چال‌های روی گونه‌اش پرس و جو کرد، خیلی نمی‌گذرد. می‌خواست بداند چقدر برای درست کردن چال‌های روی صورتش هزینه کرده و پیش کدام دکتر رفته است. مهتاب که کلی از این سؤال تعجب کرده بود با خنده توضیح داد از وقتی به دنیا آمده این چال‌ها را روی صورت دارد. یک جورایی طبیعی و ژنتیکی.


چند هفته بعد اما مهتاب فهمید که دخترخاله بی‌خیال نشده و با هزینه دو میلیون تومانی روی صورتش چاله‌هایی کنده بیا و ببین! نه فقط روی گونه‌اش که حتی روی چانه‌اش. حالا او هم درست مثل مهتاب وقتی می‌خندد روی گونه‌هایش دو چال کوچک ظاهر می‌شود. البته با یک فرورفتگی اضافه در چانه.

این روزها یکسره به جراحی‌های زیبایی صورت و بدن موارد جدیدی اضافه می‌شود؛ اوایل بیشتر عمل جراحی بینی بود و گونه. این روزها اما عمل تغییر فرم گوش، جراحی پلک، چال گونه، بالا بردن ابرو، تغییر فرم فک، لب، جراحی غبغب و تغییر فرم بدن، پیکرتراشی و هزار عمل عجیب و غریب دیگر. عمل برداشتن چربی‌های اضافه بدن برای لاغری هم که حسابی روی بورس است.

مهتاب برایم تعریف می‌کند، این چندمین عمل زیبایی است که دختر خاله‌اش روی صورت وبدنش انجام می‌دهد، اول جراحی بینی، بعد کاشت گونه و حالا چال گونه و زنخدان و البته تغییر فرم پاها. او از زیبایی پاهایش راضی نبود و فرمش را تغییر داد.

دخترخاله مهتاب خودش تمایل به مصاحبه ندارد اما مهتاب برایم می‌گوید هر از چند گاهی دخترخاله‌اش هوایی می‌شود، عمل جراحی تازه‌ای روی بدن و صورتش انجام دهد. بعد از هر عمل جراحی هم معمولاً پشیمانی به جانش می‌افتد و دلش می‌خواهد آنچه را که با بدنش کرده به حالت اول برگرداند. آخرینش همین عمل چال‌های روی گونه که بعد از گذشت چند ماه از جراحی پشیمان شد اما دکترش به او اعلام کرد که برداشتن این چال‌ها چندان آسان نیست. حالا دخترخاله از این دکتر به آن دکتر می‌رود تا چال‌ها را دوباره پر کند.

سیما 23 ساله هم چند وقتی هست گونه‌اش را عمل کرده، گونه‌هایش برآمده و رو به بالاست: «خیلی‌ها بعد از عمل جراحی گونه‌ام از زیبایی‌ام تعریف کردند، گفتند خیلی این مدل به تو می‌آید بعضی هم وقتی من را دیدند گفتند شبیه سنجاب شده‌ای. باورت میشه! توی چشمهایم نگاه کردند و گفتند به سنجاب شبیه شده‌ای. اما خودم گونه‌هایم را دوست دارم. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها دائم بعد از عمل زیبایی صورت دیگران اظهار نظر می‌کنند. این بدن برای خودم است. اگر عمل زیبایی حالم را بهتر می‌کند، چرا نباید آن را انجام بدهم.»

تبلیغات پر فریب، پنجه طلاها و عکس‌های قبل و بعد از عمل

حمید 28 ساله سه بار بینی‌اش را عمل کرده. دفعه اول انحراف داشت و دکترش پیشنهاد داد حالا که داری بیهوشی را تجربه می‌کنی بد نیست دستی هم به بینی قوزدارت بکشی. اما درست چند روز بعد از عمل حادثه‌ای برای حمید رخ داد و او به سختی زمین خورد: «مجبور شدم دوباره جراحی کنم، بینی‌ام اصلاً از فرم واقعی‌اش در رفت، آنقدر از شکل خارج شد که مجبور شدم پیش دکتر دیگری هم بروم. این بار برای عمل سوم. واقعاً از بینی‌ام تنها دو تا سوراخ ماند. تنفسم مشکل پیدا کرده، از شکل بینی‌ام هم راضی نیستم. الان به همه پیشنهاد می‌کنم، اگر واقعاً مشکل جدی ندارید تن به این جراحی‌ها ندهید.»

حمید می‌گوید: «راستش را بخواهید در انتخاب پزشک هم دقت نکردم؛ یعنی افتادم دنبال پیشنهادهای این و آن. یکی از دوستانم یکی از همین پنجه طلاهای بازار جراحی بینی را به من معرفی کرد. بعداً فهمیدم که این پزشک دانش و تخصص خاصی ندارد، بلکه فقط با ترفند و تبلیغات برای خودش مشتری جذب می‌کند. کاش دست کم بقیه کسانی که قصد عمل دارند خوب تحقیق کنند. بعد از عمل جراحی زیبایی، معمولاً بازگشت به وضعیت اولیه ممکن نیست. این روزها هم که برخی در فضای مجازی فعال شده‌اند و خودشان را به جای مشتری این دکتر و آن دکتر جا می‌زنند و این طوری برای یک عده غیردکتر یا پزشک ناوارد مشتری جمع می‌کنند. هرگز به این تبلیغات اعتماد نکنید.کاش راهی بود تا بینی ام را به شکل اول برگردانم.»

به چند سایت معروف تبلیغ جراحی پلاستیک هم سری می‌زنم از همان‌ها که جراحان‌شان به پنجه طلا معروفند. از جراحی زیبایی بینی هست تا زیبایی گوش. حتماً شما هم عکس‌های قبل و بعد از عمل آدم‌ها را در این وب سایت‌ها دیده‌اید. از همان‌ها که دختر یا پسری با بینی بزرگ، عکس صورت پرجوش و پرموی قبل از عملش را گذاشته و بعد از عمل همین خانم یا آقا با پوستی صاف، ابروهای برداشته و مرتب یا کاملاً متفاوت و دماغی کم نظیر در تصویر نمایش داده می‌شود.انگار نه تنها این تصویری برای تبلیغ جراحی بینی که برای زیبایی پوست، مو و ابرو هم هست.

در تبلیغ جراحی زیبایی گوش در یکی از همین وب سایتها آمده که بهترین زمان برای برطرف کردن نقایص مادرزادی صورت قبل از سنین دبستان است.

قبل از سنین دبستان و جراحی پلاستیک!

یکی از همین پنجه طلاها نوشته: «ممکن است بچه‌هایی که گوش بزرگ دارند در مدرسه توسط بچه‌های دیگر مورد تمسخر قرار گیرند و اعتماد ب